U trendu

Novembarski čovek

Žanr: akcija, krimi, triler
Trajanje: 108 min.
Premisa: Špijun nikad ne izlazi iz igre!

Glavne uloge: Pirs Brosnan (Pierce Brosnan), Luk Brejsi (Luke Bracey), Olga Kirilenko (Olga Kurylenko), Lazar Ristovski
Scenario: Majkl Finč (Michael Finch), Karl Gajdusek (Karl Gajdusek), Bil Grejndžer (Bill Granger) – knjiga „There Are No Spies“
Režija: Rodžer Donaldson (Roger Donaldson)

SINOPSIS

Poznat pod kodnim imenom „Novembarski čovek“, Piter Devero (Pirs Brosnan) izuzetno je opasan i vrhunski istreniran bivši CIA agent, kojeg će misija vrlo lične prirode povući iz penzije. Mora da zaštiti vrednog svedoka, Alis Furnije (Olga Kirilenko), koja bi mogla da otkrije šta se krije iza decenijama stare zavere. Uskoro otkriva da je i sam postao meta svog bivšeg prijatelja i saradnika, Dejvida Mejsona (Luk Brejsi). Rastu sumnje u postojanje dvostrukog agenta i Devero više nikome ne može da veruje. U ovoj špijunskoj igri više nema pravila.

O FILMU

„Novembarski čovek“ je špijunski triler današnjeg vremena. Mračan je i realističan, a istovremeno veran kultnim filmovima špijunskog žanra. Piter Devero je bivši agent koji sada živi mirnim i povučenim životom, a glumi ga Brosnan, poznat kao Džejms Bond devedesetih, koji je vrlo iskusan u ulozi špijuna. Brosnan kaže o liku: „Devero je složen lik. Godinama je bio špijun, učen je i inteligentan, a istovremeno je i uvežbani ubica. Živi privid normalnosti, ali je progonjen duhovima prošlosti – kad ga upoznajemo, njegov život je obeležen dvojnošću – s jedne strane je mračni život obaveštajca, a s druge miran građanski život stanovnika Lozane.“

Devero je pun teskobe i ciničan. To su posledice godina života u ulozi agenta, a špijunska igra nešto je sa čime se najradije više nikada ne bi susreo. Sve preispituje i sumnjičav je prema svemu i svakome. Preispituje moral i etiku onoga čime se bavio, ali još uvek se u trenutku pretvara u hladnog ubicu. Kod njega ništa nije crno ili belo – sve je sivo. Prilično je ubistven, kaže Brosnan. Reditelj Rodžer Donaldson opisuje glavni lik: „On je snažan, nemilosrdan, hladan lik i nosi nadimak Novembarski čovek, poput početka zime kada sve umire… i mislim da je Pirs sjajno izneo ovu ulogu.“

Deveroov protivnik je Dejvid Mejson, mladi, odlučan i smrtonosan agent CIA agencije koji mu je nekada bio podređeni i prijatelj. Lovac je sada postao plen. Devero je obučavao Mejsona i oni se vrlo dobro poznaju, znaju jedan drugome snage i mane, a sada su uvučeni u dvoboj u kojem konce vuku neki drugi ljudi. Mejsona glumi Luk Brejsi. „Mejson stalno želi da bude bolji, on ima potrebu da se dokaže. Devero mu je jednom bio poput očinske figure“, kaže Brejsi. „Film se bavi pitanjem naređenja i poslušnosti, ali i njihovim preispitivanjem i donošenjem odluka – biranjem sopstvenog puta.“

Luk komentariše priliku da glumi pored bivšeg agenta 007: „To je bilo apsolutno uzbuđenje. Nisam mogao da verujem kad sam dobio ulogu i mislim da sam zaista imao sreće.“ Usred svega je i Alis, socijalna radnica koja pomaže devojkama da pobegnu od seksualnog ropstva i trgovine ljudima. Ona je ključna u pronalasku Mire Filipove, koja čuva inkriminišuće dokaze protiv korumpiranog zvaničnika. Uloga je napisana baš za Olgu Kirilenko. Ona je hrabra, lepa, saosećajna i pronicljiva žena koja se nađe usred priče i koja je prisiljena da veruje da će joj Devero pomoći. „Vrlo je hrabra, ali je ujedno i jednostavna. Ona nije agent, niti superheroj. Obična je žena koja se ohrabri da uradi nešto što je toliko van njene svakodnevice da to od nje ne biste očekivali.“

Zatim je tu Džon Henli, kojeg glumi Bil Smitrovič. On je manipulator i njegove metode su više nego upitne. Međutim, moralna je dilema da li su njegovi motivi u celini pogrešni. To je ono što Devero mora da utvrdi. Bil Paton je Peri Vajnstin, Henlijev nadređeni koji je upućen iz Lenglija da uvede red i uspostavi kontrolu. On je cenjeni agent, okrutan i odlučan, a ima neke zaista uverljive metode pritiska koje će primeniti na Mejsona. Vajnstin je stara garda, a mlade snage zastupa Silija, koju glumi Katerina Skorson. Ona blisko sarađuje s Mejsonom, svesna konflikata i pitanja koja se postavljaju. Debitantkinja je Elajza Tejlor u ulozi Sare, mlada žena koju će druženje s Mejsonom odvesti tamo gde nije ni sanjala da bi moglo da se završi. Tu je i čitav niz poznatih istočnoevropskih glumaca, kao što su Lazar Ristovski kao Arkadij Federov, ubica po imenu Aleksa, koju glumi mlada bosanska glumica i plesačica Amila Terzimehić i Mediha Musliović, poznata bosanska glumica kao Natalija Ulanova.

Scenariste Majkl Finč i Karl Gajdusek veoma mnogo su se bavili istraživanjem za film. Pročitali su svih 13 knjiga i proučavali političke prilike osamdesetih. Odlučili su da učine Mejsona jednim od glavnih likova. Gajdusek: „Cela poenta adaptacije priče za film bila je oživljavanje sjajnih likova koje je Grejndžer stvorio. Kod Deveroa smo ostali verni Grejndžeru, a našli smo način da modernizujemo Mejsona da bi bio poput našeg savremenika.“ Originalni serijal se vrteo oko tzv. hladnog rata i istorije toga vremena, a Finč i Gajdusek su osetili da je to potrebno osavremeniti. „Morali smo da prenesemo priču u sadašnjost, a to je značilo da odredimo mesto i političke prilike koje najbolje predstavljaju trenutnu geopolitičku situaciju. Ima veze s Hladnim ratom, mada je naša priča iz današnjeg vremena, ali to danas je rezultat onoga što je začeto tada“, kaže Finč. Novembarski čovek je pravi špijunski film kakav već dugo čekamo. Napet, realističan i aktuelan. Ovde pratimo špijuna koji mora da nadmudri i nekako nadvlada protivnike.

„Mislim da su ovo vrlo važne stvari. Svet u kojem živimo pun je tajni i političara, a oni se bore za moć na globalnom nivou – geopolitička situacija je izuzetno krhka“, kaže Brosnan. Priča prati događaje koji slede kada radnje iz prošlosti zaprete sadašnjosti i budućnosti korumpiranog ruskog predsedničkog kandidata Arkadija Federova. Jedan akt vojne agresije bio je usmeren na podsticanje rata u politički nestabilnoj Čečeniji, u svetlu stogodišnjeg sukoba čečenskih nacionalista i islamista i Rusije. Priča, mada izmišljena, istovremeno je zastrašujuća i realna. Druga politička bomba koja mu preti je seksualno iskorišćavanje i kontrola nad mladom i bespomoćnom ratnom zarobljenicom Mirom Filipovom. Previše je videla i previše zna i sada je pretnja njegovoj kampanji. Federov neće prezati ni pred čime da bi ostvario svoje ambicije, ali pitanje je i ko je sve znao za to i koliko ljudi mora da umre da bi ih on ostvario.

Iako je scenario predviđao Berlin, troškovi snimanja su naveli producente da razmotre druge opcije i producent Sriram Das posetio je brojne gradove. Poseta Beogradu 2012. pokazala se ko pravo otkriće. Lep kosmopolitski grad imao je mnogo da ponudi, a gradske vlasti i Vlada Srbije bili su susretljivi u skoro neverovatnoj meri. Osim toga, uhodana domaća filmska industrija donela je lokalnu kvalitetnu i iskusnu ekipu. Reditelja je grad toliko oduševio da je od njega napravio skoro lik u filmu i iskoristio sve što su lokacije imale da ponude. Cilj je bio pokazati grad kakav jeste – živopisan, uzbudljiv i jedinstveno šarolik, kako kulturološki tako i arhitektonski. Film je pun akcije i kretanja, pa je grad maksimalno iskorišćen. Tako vidimo pijace, putničke stanice, kafiće, restorane, uličice i parkinge. Grad je omogućio korišćenje svojih najvažnijih građevina: Skupštine, Opštine, slavne tvrđave Kalemegdan i drugih mesta, a snimano je i u privatnim stanovima.

O REŽISERU

Rodžer Donaldson (reditelj)
Rođeni Australijanac, 1965. emigrirao je na Novi Zeland. Prvo se bavio fotografijom, a zatim se posvetio produkciji i režiranju televizijskih reklama i dokumentaraca, uključujući i seriju avanturističkih filmova sa Ser Edmundom Hilarijem, svetski poznatim istraživačem. Zatim radi izuzetno uspešnu seriju „Winners and Losers“, nakon koje je usledio njegov prvi film „Sleeping Dogs“ (1977) sa Semom Nilom u prvoj filmskoj ulozi. Prvi američki film bio mu je „The Bounty“ (1984) sa Melom Gibsonom, Entonijem Hopkinsom, Danijelom Dej-Luisom, Lijamom Nisonom i Lorensom Olivijeom u produkciji Dina de Laurentisa. Sledili su „Marie“ (1985), „No Way Out“ (1987), „Cocktail“ (1988), „Cadillac Man“ (1990), „White Sands“ (1992), „The Getaway“ (1994), „Species“ (1995), „Dante’s Peak“ (1997), „Thirteen Days“ (2000), „The Recruit“ (2002), „The World’s Fastest Indian“ (2005), „The Bank Job“ (2008) i „Seeking Justice“ (2011). Donaldson ima vinograd u Gibston Veliju, Sentral Otago, Novi Zeland, i proizvodi crni pino, šardone i sivi pino pod etiketom „Sleeping Dogs“.

O GLUMCIMA

Pirs Brosnan (Piter Devero)
Ima dve nominacije za Zlatni globus, a karijera mu cveta kao glumcu i producentu. Nedavno je snimio čitav niz novih filmova: „Love Punch“, „A Long Way Down“, „The Coup“ i „Survivor“, a producirao je i glumio i u „How To Make Love Like An Englishman“. Trenutno snima „The Moon and The Sun“ s rediteljem Šonom Maknamarom. Nedavno smo mogli da ga gledamo u „Love Is All You Need“ Suzan Bier, a u kratkoj ulozi smo ga videli u komediji „The World’s End“.

Filmografija slavnog glumca uključuje naslove: „I Don’t Know How She Does It“, „Salvation Boulevard“, „Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief“, „The Ghost Writer“, „Remember Me“, „The Greatest“, „Mamma Mia!“, „Married Life“, „Seraphim Falls“, „The Matador“, „The Tailor of Panama“, „Grey Owl“, „Dante’s Peak“, „Mars Attacks“, „The Mirror Has Two Faces“, „Mrs. Doubtfire“, „The Lawnmower Man“, „Mr. Johnson“. Njegova filmografija uključuje i filmove o slavnom agentu 007: „Goldeneye“ (1995), „Tomorrow Never Dies“ (1997), „The World Is Not Enough“ (1999) i „Die Another Day“ (2002).

Brosnan i Bou Sent Kler osnovali su 1996. produkcijsku kuću „Irish DreamTime“, koja je dosad producirala deset filmova: „The November Man“, „How to Make Love Like an Englishman“, „The Greatest“ (2010), „Shattered“ (2007), „The Matador“ (2005), „Laws of Attraction“ (2004), „Evelyn“ (2002), „The Thomas Crown“ (1998), „The Match“ (1999) i „The Nephew“ (1998). Ovaj rođeni Irac dobitnik je brojnih nagrada, kao i ordena Britanskog Carstva.

Oficijelni sajt:

 

 

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.