U trendu

Pretpostavka pravde

Žanr: dokumentarni film
Trajanje: 40 min.

Glavne uloge: Radmila Dragićević Dičić, predsednica Apelacionog suda, Tomo Zorić, portparol Republičkog javnog tužilaštva, Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta
Scenario: Boris Malagurski, Ivana Rajović
Režija: Boris Malagurski, Ivana Rajović

SINOPSIS
"Pretpostavka pravde" bavi se pogibijom francuskog navijača Brisa Tatona i sudskim postupkom koji je vođen posle toga. Reditelji Boris Malagurski i Ivana Rajović bave se tragičnim stradanjem francuskog navijača Brisa Tatona 2009. godine u Beogradu i sudskim postupkom koji je vođen posle toga. Nakon sagledavanja situacije iz ugla relevantnih sagovornika, portparola tužilaštva i francuskih analitičara, događaj poprima novu dimenziju, a relativizovanjem medijski predstavljene "istine" otkrivaju se nove, do sada neobjavljene činjenice.
O FILMU
Kako je novinarima rekao reditelj, cilj filma koji, prema najavama, postavlja nova pitanja i otvara zabranjena poglavlja, bio je da pokaže da slučaj Taton nije bio tako crno-beo kao što se predstavljao u javnosti. Film analizira ulogu političke elite u Srbiji, onih koji su izlazili pred medije i govorili da će ubice biti kažnjene. To je bilo neodgovorno ponašanje i podgrevanje atmosfere u društvu, uspaljivanje mase zarad političkih ciljeva. On je naglasio da nasilje treba osuditi, ali hladnokrvno, i da presuda treba da bude zasnovana na činjenicama, a ne na željama.
Koautorka dokumentarca i student prava Ivana Rajović rekla je da je tokom suđenja bilo dosta nelogičnosti, koje se najbolje vide u slučaju Stefana Veličkovića, koji je osuđen na sedam godina zatvora iako je imao čvrst alibi za to gde se nalazio. "Mislim da je slučaj Taton najveća sramota srpskog pravosuđa. Tu je bilo toliko mnogo nelogičnosti da me čudi da do sada već nije snimljena bar neka emisija", rekao je Malagurski. U filmu od 40-ak minuta govore predsednica Apelacionog suda Radmila Dragićević Dičić, portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić, profesor Pravnog fakulteta Milan Škulić, novinari koji su pratili slučaj i drugi.
Snimanje filma motivisale su sudbine dvojice mladića – navijača "Tuluza", Brisa Tatona, stradalog u napadu "Partizanovih" navijača na Obilićevom vencu, i Stefana Veličkovića, osuđenog na sedam godina zatvora bez obzira na nedostatak materijalnih dokaza da se nalazio na licu mesta.
O REŽISERU
Boris Malagurski (režiser, pisac, producent)
Rođen je u Subotici, krajem 1980-ih. Godine 2005. godine emigrirao je u Kanadu i odmah stekao profesionalno priznanje za svoj rad. Njegov film "Kanada projekat" (2005) osvojio je nagradu za najbolji film na Prvom međunarodnom festivalu studentskog filma u Torontu, a prikazan je na nacionalnoj televiziji nekoliko puta. Usledio je njegov film "Kosovo: možete li zamisliti?" ("Kosovo: Can You Imagine?") 2009. – prvi politički dokumentarni film ovog autora. Filmom "Težina lanaca" ušao je u kompleksnu temu umešanosti zapada u unutrašnje poslove bivših jugoslovenskih republika, nekada i danas.
Oficijelni sajt

Premijera: 29. jun 2012. godine u bioskopu "Akademija 28"

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.