U trendu

Gojaznost dece

Nova istraživanja pokazuju: deca koja provode više od dva sata dnevno ispred televizijskog ekrana, i koja se pri tom ne bave nikakvim telesnim vežbanjem, nalaze se na pogrešnom putu – na korak od prekomerne telesne težine, tj. gojaznosti. Studija je izvršena nad 709 dečaka i devojčica, a roditeljima gojazne dece preporučeno je da ograniče njihovo ostajanje ispred TV-ekrana i uvedu režim vežbi, ne bi li se stanje popravilo. Konkretno, to izgleda ovako:

  • Vreme gledanja televizije ili igranja video-igrica ne treba da bude duže od dva sata dnevno.
  • Dečaci treba da pređu najmanje 11.000 koraka dnevno.
  • Devojčice treba da pređu najmanje 13.000 koraka dnevno.

Istraživanje u Americi, na grupi dece od 7 do 12 godina, proverilo je koliko njih ispunjava ove kriterijume. Deca koja se ne uklapaju u ovu shemu imaju 3-4 puta više šanse da obole od gojaznosti, a to je od ukupnog broja 35%. Meren je i indeks telesne mase i utvrđeno je da jedno od petoro dece ima prekomernu težinu. U grupi koja se uklapala u poželjne parametre (gledaju televiziju manje od dva sata dnevno i postižu potreban broj koraka, što je izmereno pedometrom), procenat gojazne dece bio je manji – prekomernu težinu imalo je 10% dečaka i 20% devojčica.
Gojaznost je veliki problem savremenog doba. Gojazni ljudi imaju veće šanse da obole od visokog krvnog pritiska, visokog holesterola, dijabetesa i astme.
U Americi je prevencija dečje gojaznosti postala nacionalni prioritet. Kod nas ova pojava nije toliko uzela maha, ali je ipak ne treba zanemariti. Vrlo je važno baviti se svojom decom i podsticati ih da žive zdravim načinom života. Danas deca provode više vremena pred TV-ekranom nego što rade bilo šta drugo (sem spavanja). Zato im treba nuditi druge zdravije opcije.
Nekada je gledanje televizije bilo najveća opasnost, a danas veliki broj dece provodi besane noći ispred ekrana svog kompjutera igrajući smislene ili manje smislene igrice. Industrija kompjuterskih igara veoma je razvijena, stalno izlaze nove verzije omiljenih dečijih igara, sa sve većim brojem nivoa. To znači da će dete dugo ostati prikovano za ekran kompjutera, zanemarujući prirodne potrebe za snom i igrom sa vršnjacima. Od velike većine igrica nema preterane koristi, a postoji mogućnost neželjenih posledica. Gojaznost je jedna od njih.
Ne prepustite stvari slučaju! Živite zdravo i dajte primer svom detetu!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar