U trendu

Lekari i iskrenost

Da li vam lekar uvek govori istinu? Možda ne, kaže studija o iskrenosti lekara. Više od 1.800 lekara odgovaralo je anonimno na pitanja o tome.
"Pedeset i pet procenata reklo je da su u toku prošle godine opisali porgnozu pacijentima pozitivnije nego što je ona zapravo bila", kaže istraživač Lisa Iezoni, direktor Mongan instituta za zdravstvenu politiku u Glavnoj bolnici u Masačusetsu. Ona je i profesor medicine na Medicinskom fakultetu Harvard.
Više od desetine lekara reklo je da su odraslim pacijentima ili starateljima dece rekli nešto što nije bila istina.

"Gotovo 20% lekara nije otkrilo svoje greške pacijentima, jer ih je bilo strah da će ih tužiti."

Ipak, studija nije zahtevala objašnjenja. U nekim slučajevima je možda postojao i razlog da se istina sakrije. Pacijentkinja sa smrtonosnom bolešću je, na primer, možda rekla svom lekaru da ne želi da zna koliko je stanje loše…
Studija je objavljena u žurnalu "Health Affairs".
Iskrenost lekara: dodatni rezultati studije
Istraživači su želeli da vide da li lekari prate standarde predviđene Ugovorom o medicinskom profesionalizmu. Ovaj ugovor objavio je 2002. godine Američki odbor za internu medicinu i potpisalo ga je više od 100 medicinskih profesinalnih grupa. Ugovor se odnosio na odgovornost i probleme u komunikaciji kao što je iskrenost u razgovoru sa pacijenitma.
Lekari koji su učestvovali u studiji bili su pedijatri, porodični lekari, hirurzi, anesteziolozi, psihijatri, internisti i kardiolozi.
Dato im je po 20 dolara kako bi anketu mogli da pošalju natrag.
Između ostalog, većina lekara složila se:

  • da bi pacijente trebalo u potpunosti da informišu o rizicima i koristima terapije
  • da ne treba lagati pacijente
  • da ne bi trebalo otkrivati poverljive informacije drugim osobama bez odobrenja

Ostala otkrića:

  • više od trećine lekara nije se u potpunosti složilo da treba otkriti finansijske veze sa farmaceutskim kućama i kompanijama koje proizvode pomoćnu medicinsku opremu
  • više od četvrtine lekara reklo je da su otkrili informacije o zdravlju pacijenata bez odobrenja
  • više lekara žena naglasilo je da se drže principa
  • lekari koji su pripadnici manjina takođe su više poštovali principe nego lekari belci i azijati

Iskrenost lekara bila je različita kod različitih specijalnosti. Kardiolozi i opšti hirurzi kažu da su bili u potpunosti iskreni u komunikaciji sa pacijentima.
Iskrenost lekara: moguće interpretacije
Iezoni kaže da ona nije razočarana rezulatatima. "Mislim da se sada javlja dosta pitanja oko mantre koja se konstanto pojavljuje u reformi zdravstvene nege i oko nege koncentrisane na pacijenta. Ne možete sprovesti negu koncentrisanu na pacijenta dok u potpunosti ne obaveštavate pacijenta i informišete ga o zdravlju i dok ga ne uključite u njegovu medicinsku negu, onoliko koliko on/ona to želi."
Pacijenti moraju da odluče koliko žele da znaju. "Moj savet pacijetima je da dobro razmisle da li žele da imaju otvorenu komunikaciju sa lekarom. Ako žele, lekari su profesinoalno i etički u obavezi da im to obezbede."
Pacijentu bi trebalo da bude prijatno da postavi lekaru pitanja. Ipak, neka pitanja mogu da budu nezgodna, na primer, pitanje da li lekar ima ikakve veze sa firmom koja proizvodi lek koji mu je lekar prepisao.
Napomena
Ovo istraživanje bi i za naše lekare moglo biti poučno.
Možda možemo opravdati ili razumeti "lažne informacije" saopštene pacijentu u cilju poboljšanja njegovog zdravlja, ali su otkrivanje (zloupotreba) informacija o zdravlju nekog pacijenta ili zloupotreba saradnje sa farmacetskim kućama – neprihvatljivi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.