U trendu

Svetska iskustva u borbi protiv raka grlića materice

Efikasnost lečenja karcinoma grlića materice zavisi od toga da li je sluzokoža manje ili više zahvaćena infekcijom u trenutku dijagnoze. Bolest je izuzetno podmukla, tako da od prve atipične promene na grliću materice do poodmakle faze može proći i do 20 godina. Ukoliko se bolest rano otkrije, ime više vremena i mogućnosti i za ženu i za ginekologa da se bolest pobedi.
Otkrivanje bolesti
Dijagnostika se vrši tako što se kombinuje običan ginekološki pregled sa kolposkopskim pregledom i Papanikolau testom, a po potrebi se vrše i druge analize.
Svi pregledi i analize su relativno jednostavni i potpuno bezopasni.
Najvažnija preporuka je da žene, počev od svoje 20. godine, idu na ginekološki pregled jedanput godišnje.
Ginekolozi smatraju da bi idealno bilo da zdrava žena starija od 30 godina jedanput godišnje uradi kombinaciju kolposkopskog pregleda i Papanikolau testa.
Ukoliko žene ne idu redovno ginekologu i ukoliko ne pridaju pažnju sumnjivim simtomima, može doći do bolesti u poodmakloj fazi, kada je izlečenje veoma teško.
Stručnjaci se slažu da je karcinom grlića materice polno prenosiva bolest virusnog karaktera, tako da se pored redovnih poseta ginekologu preporučuje i adekvatna zaštita pri polnim odnosima.
Svetska iskustva
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, rak grlića materice (karcinom cerviksa) je na drugom mestu kao uzrok smrti žena u svetu. Procene su da u svetu godišnje od tumora grlića materice oboli oko 490.000 žena, a umre oko 270.000. U razvijenim zemljama je znatno smanjen broj žena koji umire od ove bolesti, pre svega zato što se žene tamo redovno kontrolišu i redovno rade Papanikolau i ostale testove.
U poslednjih 20 godina dokazano je da 99,8% karcinoma grlića materice prouzrokuju HPV virusi. Do sada je nađeno i istraženo 15 tipova virusa visokog rizika. Na osnovu istraživanja, došlo se do rezultata da je infekcija HPV virusom najraširenija polna bolest koja se teško može sprečiti. Jedini način zaštite života žene je rano otkrivanje rizika i rano otkrivanje infekcije virusom.
Doskora se za rano otkrivanje raka grlića materice najviše koristio Papa test, kojim se otkrivaju promene na ćelijama. U proteklih pedesetak godina, ovaj test je znatno smanjio smrtnost žena u svetu od ove bolest. U novije vreme, razvijaju se nove metode na bazi analize DNK pacijenata, kako bi se uočilo prisustvo visokorizičih virusa, tako da se kombinacijom analiza postižu sve bolji rezultati u ranom otkrivanju raka.
Svetska udruženja lekara i ginekologa rade na tome da se dođe do što ranijeg otkrivanja ove zloćudne bolesti. Što se ranije uoči nastanak bolesti, šanse za izlečenje su veća. Pored Papanikolau testa i DNK analize, koristi se kolposkopija i biopsija da bi se došlo do pouzdanih podataka. Ukoliko nisu uočeni virusi visokog rizika, kontrola se u razvijenim zemljama preporučuje svake godine. Ukoliko su rezultati sumnjivi, kontrole se vrše češće, uz opsežnije analize. Ginekolozi preporučuju redovne preglede i kontrole svih žena, s tim da žene kod kojih su rizici veći treba češće da vrše kontrolu.
Američki i engleski stručnjaci vršili su obimna klinička istraživanja i preporučuju da se kod svih žena starijih od 30 godina jedanput godišnje radi HPV DNK test ili bar Papanikolau test. Pored pregleda i kontrola u cilju ranog otkrivanja raka grlića materice, preporučuju se češći testovi žena koje su već lečene od tumora kako bi se proverilo da se maligne ćelije nisu ponovo pojavile.
Pozitivan primer je Finska, gde su za poslednjih 20 godina, organizovani radom na svim nivoima, uspeli da broj obolelih žena od karcinoma grlića materice trostuko smanje.
Terapija i saveti
U kasnijim fazama bolesti hirurški se odstranjuju ugrožena tkiva i što se ranije uoči tumor, manja „količina tkiva“ se uklanja i rezultati su bolji.
Stručnjaci savetuju ženama da na ginekološki pregled idu jedanput godišnje. U slučaju uočavanja bilo kakvih simptoma, treba se odmah obratiti lekaru.
Svim ženama treba da bude jasno da je rak grlića materice bolest koja se može sprečiti i lečiti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.