U trendu

Detektor lažnih vesti obeležava sumnjive izvore

Fejsbuk” u nekim zemljama testira alat koji bi trebalo da mu pomogne da otkrije i ukloni izmišljene vesti kako bi prigušio sve glasnije kritike da ima veliku ulogu u širenju neistina i propagande.

„Gardijan” je objavio da je nekoliko korisnika na „Tviteru” objavilo da im je ispod nekih vesti ponuđena anketa s pitanjem da na skali od jedan do pet procene da li je naslov obmanjujući. Nije jasno kako „Fejsbuk” namerava da koristi ove podatke.

Problem obmanjujućih linkova još je veći ako se zna da, kako pokazuju istraživanja, korisnici 60 odsto tekstova dele, komentarišu i lajkuju a da uopšte nisu otvorili tekst, što govori da naslov podstiče raspravu mnogo više nego sadržaj.

Koliko izmišljene vesti mogu da bude opasne postalo je jasno kada je prošlog vikenda jedan radikalni protivnik Demokratske stranke pucao u popularnoj piceriji u Vašingtonu zato što je, prema teoriji zavere koja je pred izbore kružila na „Fejsbuku”, vlasnik navodno deo pedofilske bande povezane sa Hilari Klinton.

U ovom slučaju ne bi pomogla nova alatka da čitaoci ocenjuju tekst prema verodostojnosti naslova, jer su u aferi „Picagejt” naslovi odgovarali (izmišljenoj) sadržini.

Dok „Fejsbuk” razmišlja kako da reši problem koji je dobio na težini u kampanji za predsedničke izbore, neki su se već samostalno dali na posao. Programer Danijel Sijeradski je razvio program „BS detektor” koji stavlja upozorenje pored sumnjivih linkova na „Fejsbuku” i „Tviteru”.

Ovaj alat se već pojavio na stranicama pa su neki pomislili da je reč o zvaničnoj meri „Fejsbuka”. Detektor lažnih vesti kao referencu koristi listu nepouzdanih sajtova. Može da se doda u „hrom” ili „mozilu” i kada spazi potencijalno netačnu priču obeležava je crvenim banerom na kom piše „Ovaj sajt se smatra sumnjivim izvorom”.

Sijeradski je rekao za Bi-Bi-Si da je program napravio za jedan sat kao „odgovor na tvrdnje Marka Zakerberga da ’Fejsbuk’ nije u stanju da u značajnoj meri spreči širenje lažnih vesti”.

Detektor je preuzet više od 25.000 puta i zanimljivo je da je i on sam bio deo lažne vesti jer je jedan čitani portal objavio da je reč o funkciji koji je izbacio „Fejsbuk”. Bi-Bi-Si je objavio da je „Fejsbuk”, otkako je taj članak objavljen, blokirao svaki pokušaj da se na mrežu postavi link koji vodi ka sajtu detektora.

„Fejsbuk” se suočava sa sve žešćim kritikama zbog toga što ne uspeva da se izbori sa netačnim informacijama koje se na ovoj mreži šire poput virusa.

U pismu koje je objavio desetak dana posle američkih izbora, Zakerberg je naveo da rade na tome da korisnicima omoguće da prijave netačne vesti i usmeravaju ih na organizacije koje se bave proverom verodostojnosti aktuelnih tekstova. Takođe je najavio da će onemogućiti organizacije koje fabrikuju izmišljotine da zarađuju jer će im skresati prihod od reklama.

Mnogo se pričalo o uticaju takvih priča na ishod američkih izbora. Jedan izveštaj je pokazao da su poslednja tri meseca kampanje veću pažnju na „Fejsbuku” izazivale izmišljene vesti nego tekstovi uglednih glasila kao što su „Njujork tajms” i „Vašington post”.

(Jelena Kavaja, Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar