U trendu

Od najmanjeg do najvećeg

Vrste kokošaka dele se i po tome da li nose bela ili kafena jaja. Boja ljuske zavisi od njene pigmentacije, koja je genski određena. Jaje patuljaste kokoške ima ukus sličan običnom jajetu, ali je dva puta manje od njega. Može se iskoristiti za uskršnje dekoracije. Jaja bele kokoške su veoma hranljiva zbog velikog sadržaja belančevina. Tako jedno jaje pokriva 15 procenata čovekovih dnevnih potreba za belančevinama. Zelena kokoška nastaje ukrštanjem dveju vrsta. Jaja ove kokoške ne razlikuju se od ostalih ni po veličini ni po ukusu.
Važno je znati da pačja jaja treba kuvati više od deset minuta, kako bi se uništili eventualni uzročnici salmonele. Posle deset minuta kuvanja, intenzivni ukus dolazi do punog izražaja. Jaja divlje patke treba konsumirati sveža. Ona su mnogo masna i imaju jak ukus. Dobro je znati da naš organizam teško vari jaja divlje patke. Jaja mandarinske, male šarene patke manja su od jaja divlje patke, a jedu se najviše u Kini. Pačja jaja su bogatija masnoćom od kokošjih.
I guščje jaje je prilično masno. Pored toga, mnogo je veće od kokošjeg. Zbog opasnosti od salmonele, ovo jaje treba jesti sveže ili ga duže kuvati. Misirku su pripitomili Indijanci. Amerikanci je tradicionalno spremaju za Božić. Jaje misirke veće je od kokošjeg, ali se sprema na isti način.
U zavisnosti od vrsta galeba, njihova jaja su kafena sa zelenim ili sivim pegama. Nakon osam minuta kuvanja, počinju da mirišu na ribu. Biserka vodi poreklo iz afričkih tropskih šuma. Jaje ima kafenu boju i manje je od kokošjeg. Može se jesti tvrdo i meko kuvano.
Golubija jaja najviše se jedu u Francuskoj i Kini. Razume se, u pitanju su golubovi iz golubarnika. Ovi golubovi nekoliko puta u godini snesu jedno do dva jaja. Šareno malo jaje kafene boje i s tamnim pegama predstavlja istinski delikates. Naravno, u pitanju je jaje prepelice. Ovo jaje sadrži mnogo minerala i vitamina. Prepeličija jaja mogu se naći u prodaji, ali su malo skuplja od kokošjih.
Za kraj ono najveće: jaje noja. Jaja ove velike ptice iz afričkih stepa teže oko 1.400 grama i 20 puta su veća od kokošjih. Više se jedu u Africi nego u Evropi. Mogu se pripremati samo ako nisu bila izložena suncu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.