Pasulj pre kuvanja više ne morate da potapate u vodu: Umesto toga dodajte ovu namirnicu

U Srbiji je pasulj jedno od omiljenih tradicionalnih jela. Domaćice ga redovno spremaju, a nema osobe koja ne voli da ga jede, ali mnogi ga izbegavaju jer pravi probleme sa varenjem.

Mahunarke, orašasti plodovi, žitarice i semenke spadaju u zdrave namirnice, ali mogu biti veoma „teške“ za organizam zbog fitinske kiseline. Ova kiselina vezuje važne elemente kao što su bakar, magnezijum, jod, gvožđe i cink. Kao rezultat toga, oni se izlučuju iz tela pre vremena, odnosno pre nego što donesu bilo kakvu korist našem organizmu.

Kako se osloboditi fitinske kiseline

Pavlova je navela nekoliko načina za neutralisanje ove kiseline. Jedan od njih je toplotna obrada. Ova metoda smanjuje sadržaj fitinske kiseline za 30-35 odsto. Najbolji efekat se, pak, postiže potapanjem namirnice u vodu. Jedini nedostatak ove metode jeste što zahteva dugo vremena.

Na primer, smeđi pirinač će morati da se ostavi u vodi 12 sati, ovsene pahuljice 10-12 sati, beli pirinač devet sati, biserni ječam šest sati…. Za bolje rezultate možete da dodate malo sirćeta ili limunovog soka u vodu ili da pasulj potopite u surutku. Ako se ista hrana prvo potopi, pa kuva ili peče, tako će se iz nje najviše „izbaciti“ fitinska kiselina.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

kulinarski savetikuvanje pasuljanadimanje u stomakupasulj
Komentari (3)
Dodaj komentar
  • Ja pa Ja

    Prilikom kuvanja kuvati celi luk, pa ga pred zaprzavanje izvaditi. Na početku kuvanja staviti kasicicu korijandera u zrnu i kuvati ga bez poklopca. Nema nadimanja.

  • Ja pa Ja

    Prilikom kuvanja kuvati celi luk, pa ga pred zaprzavanje izvaditi. Na početku kuvanja staviti kasicicu korijandera u zrnu i kuvati ga bez poklopca. Nema nadimanja.

  • Drugi način

    Stavite kašiku nepečenog susama…nem anadimanja…najbolje pre nego što stavize pasulj da se kuva …znači posle šargarepe i luka