Trik koji su koristile naše bake: U testo za uštipke dodajte 1 tajni sastojak, neće upiti ni kap ulja i biće vazdušasti i mekani

Ovo je stari trik koje su još naše bake koristile, ali danas je pomalo zaboravljen

Prženo testo, kao što su uštipci ili mekike, čest su izbor domaćica za jutarnji ili večernji obrok. Ipak, ono s čim se često suočavaju i što ne znaju kako jednostavno da reše jeste višak masti ili ulja koje upiju ova peciva.

Međutim, postoje dva jednostavna trika koja će vam pomoći da vaše prženo testo ne upije ni kap masti ili ulja.

Prašak za pecivo ili soda bikarbona
Jedan od načina za pripremanje idealnih uštipaka i mekika je upotreba sode bikarbone ili praška za pecivo, koje ćete prosejati zajedno sa brašnom. Na taj način testo neće upijati višak masnoće kod prženja u dubokom ulju.

Da uštipci i mekike ne bi bili masni, ulje u kome ćete ih pržiti trebalo bi da bude dobro zagrejano. Kada je ulje dovoljno zagrejano, ono u trenutku zatvara testo i ne dozvoljava mu da upije višak masnoće.

Rakija
Proveren način da testo koje pržite ne upije mnogo ulja ili masti jeste da dok mesite testo u njega dodate čašicu rakije. Kada umutite brašno, jaja, mleko i ostale sastojke koje koristite za pripremu, u sve to dodajte čašicu rakije.

Uštipci neće pokupiti ni kap masnoće. Ovo je stari trik koje su još naše bake koristile, ali danas je pomalo zaboravljen. Ne morate da brinete jer se ukus rakije uopšte neće osetiti, a poslužiće da testo ne bude previše masno. Ukoliko ipak želite da dodate aromu testu, a u isto vreme iskoristite trik sa alkoholom, možete dodati istu meru ruma.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

tajni sastojaktestoustipci
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • MILENA

    Ne možemo ništa praviti kao što se to nekad radilo. Razlog je sasvim jednostavan- nemamo taj kvalitet sastojaka. Sve što sada jedemo je dobijeno s bezbroj ukrštanja, a, nažalost, često i genetski modifikovano, raslo na zemlji punoj vještačkog đubriva, zaprašivano hemijom i zaljevano kiselim kišama. Ja sam prilično stara i sjećam se domaćeg hljeba moje bake ( rođena je 1892 i odavno nije s nama). Pravila ga je od pšenice iznikle iz njihovog sjemena, na njivama đubrenim stajskim đubrivom, bez pesticida. Vršilice su bile rijetkost, pa su ih često zamjrnjivali konji. Cijelo sjeme pšenice je mljeveno u seoskom mlinu. Kvasac su sami praviki i uzimali ejdni od drugih, ako bi im ponestalo. Taj hljeb je bio ogroman, taman, sa koricom slatkom poput kolača, raspuknutom po sredini. Nisam baš sećna što sam stara, ali jesam što sam, bar kao djete, imala prilike uživati u prirodnoj hrani.

  • Ghh

    I kad vidim ustipke sa jajima nije mi dobro.To nije ukus detinjstva vec novotarija!

  • GOSPA

    NISTA TO NIJE ISTINA AKO HOCETE DA BUDU LIJEPI MORAJU SE PRAVITI SA PUNO ULJA I STAVIM SALVETU ILI UBRUS U SUD GDJE CU IH STAVITI KAD SU GOTOVI!!!!!

  • Mali ja

    Da,da, moja baka 1895 godište, Prosto se razbacivala praškom za pecivo i sodom bikarbonom.E lupajte ko otvoren prozor