Košarkaši Srbije posle drame pobedili Tursku u Istanbulu

ISTANBUL – Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je večeras u Istanbulu selekciju Turske rezultatom 79:72 (26:11, 21:17, 18:27, 14:17) u meču drugog kola grupe I druge faze kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, koje će biti odigrano 2023. godine.

Srbija je početkom drugog poluvremena imala vođstvo od 21 poen (52:31), ali je na kraju u neizvesnoj završnici uspela da dođe do pobede.

Najefikasniji u selekciji Srbije bio je Nikola Jokić sa 24 poena i 10 skokova. Nikola Kalinić i Marko Gudurić su ubacili po 14 poena. Kod domaćih istakao se Čedi Osman sa 22 poena, dok je Furkman Korkmaz dodao 18.

Na startu utakmice igralo se poen za poen, a Srbija je potom u šestom minutu povela 16:7. Jokić je za sedam minuta na terenu postigao čak 11 poena. Naša selekcija je u 8. minutu imala vođstvo od 21:9, a prva četvrtina je završena rezultatom 26:11 za Srbiju. Srbija je najveću prednost u prvom poluvremenu imala u 13. minutu kada je bilo 32:13 za naš nacionalni tim. Usledio je period loše igre Srbije od nekoliko minuta, a domaći igrači su serijom od 8:0 stigli do 21:32. Seriju domaćeg tima prekinuo
je trojkom Marko Jagodić-Kuridža. Srpski košarkaši su sigurnom igrom održavali prednost i prvih 20 minuta su rešili u svoju korist rezultatom 47:28.

Srbija je povela 52:31 početkom treće četvrtine, ali je onda usledila serija Turske, koja je za nekoliko minuta napravila seriju od 12:0. Domaći tim je nastavio sa dobrom igrom, a u 28. minutu je prišao na 48:55. Naša selekcija je odbila seriju domaćeg tima i poslednju četvrtinu Srbija je ušla s vođstvom od 65:55.

Turska je posle serije grešaka srpskog tima u 33. minutu prišla na 62:66. U nastavku meča topila se prednost srpskog tima, a na 3,26 minuta pre kraja Turska je izjednačila na 71:71, a selektor Srbije Svetislav Pešić je zatražio tajm-aut. Nikola Kalinić je na 1,37 minuta pre kraja trojkom doneo vođstvo Srbiji 75:72, a onda je Srbija u finišu uspela da uveća prednost i da dođe do pobede.

Našu selekciju je sa tribina bodrio najbolji srpski teniser Novak Đoković.

Grčka je u Atini pobedila Belgiju 85:68, dok je u Letonija u gostima bila bolja od Velike Britanije 87:80. Srbija će u narednom kolu koje je na programu 10. novembra gostovati selekciji Velike Britanije.

Letonija je prva na tabeli sa 11 bodova, dok je Grčka druga sa 10. Srbija i Belgija imaju po devet, dok je Turska pretposlednja sa osam bodova. Velika Britanija je poslednja sa sedam bodova.

Do kraja kvalifikacija svaka reprezentacija odigraće još četiri utakmice. Plasman na SP 2023. izboriće po tri najbolje plasirane selekcije iz svake grupe.

Srbija se posle meča vraća za Beograd gde će nastaviti pripreme za Evropsko prvenstvo, koje počinje prvog septembra.

Naša selekcija će na EP igrati u grupi D sa Holandijom, Finskom, Poljskom, Češkom i Izraelom.