Srbija završila učešće na EP, Italija ide u cetvrtfinale

BERLIN – Muška košarkaška reprezentacija Srbije završila je učešće na Evropskom prvenstvu, pošto je večeras u Berlinu u osmini finala poražena od selekcije Italije rezultatom 94:86 (20:28, 25:23, 21:17, 28:18).

Najefikasniji u selekciji Srbije bio je Nikola Jokić sa 32 poena, dok je Vasilije Micić dodao 16.

U pobedničkom timu najbolji je bio Marko Spisu, koji je postigao 22 poena, dok je Nikolo Meli ubacio 21 poen. Simone Fontekio je dodao 19 poena.

Italija će u sredu od 17.15 sati u četvrtfinalu igrati sa Francuskom, koja je u subotu posle produžetka savladala Tursku 87:86.

Srbija je bila prvoplasirana u grupi D sa svih pet pobeda, dok je Italija osvojila četvrto mesto u grupi C sa tri trijumfa i dva poraza.

Naša selekcija je završila takmičenje na ovogodišnjem EP u osmini finala. Pobednik je odlučen u drugom poluvremenu kada je Italija zahvaljujući šutu za tri poena stigla do pobede. Italijani su postigli čak 16 trojki, a naša selekcija nije uspela da odgovori.

Srbija je posle opreznog početka utakmice serijom od 11:0 stigla u šestom minutu do vođstva od 20:9. Naša selekcija je u nastavku održavala prednost od osam do 10 poena, a prva četvrtina je završena vođstvom Srbije od 28:20.

Italijani su smanjili u 12. minutu na 31:24, ali je naša selekcija dva minuta kasnije imala najveće vođstvo od 38:24. Za prvih 15 minuta Italijani su zaradili čak tri tehničke greške zbog prigovora sudijama. Italijani su trojkama u 17. minutu prišli na 42:36 zbog čega je selektor Srbije Svetislav Pešić morao da zatraži tajm-aut. Italijani su nastavili da pogađaju trojke, a u 72 sekunde pre kraja prvog poluvremena prišli su na 46:43. Srbija je prvih 20 minuta rešila u svoju korist 51:45.

Srbija je bolje ušla u drugo poluvreme i povela 59:49 u 23. minutu. Italija je napravila seriju od 8:2 i u 25. minutu smanjila na 61:57. Italijani su potom ostali bez selektora Đanmarka Poceka, pošto je klupa „azura“ dobila novu tehničku grešku. Srbija je popustila u odbrani, stao je šut našem timu, a u 27. minutu bilo je 63:63. Meli je postigao novu trojku i doneo svom timu vođstvo od 66:63. Naša selekcija je serijom od 5:0 u poslednju četvrtinu ušla sa prednošću od 68:66.

Italija je ponovo povela u 32. minutu, 69:68, a onda je prednost „azura“ u 33. minutu porasla na 74:68. Italija je u prvih pet minuta poslednje četvrtine napravila seriju od 16:2 i stigla do vođstva od 82:70. Italijanski košarkaši su u finišu održavali prednost od osam do 10 poena i na kraju su izborili plasman u četvrtfinale EP.

Kasnije večeras biće odigran poslednji meč osmine finala EP, a od 20.45 sati će se sastati Grčka i Češka. Pobednik ovog duela igraće u utorak sa Nemačkom, koja je juče nadigrala Crnu Goru 85:79.

Finska je izborila plasman u četvrtfinale pošto je pobedila Hrvatsku 94:86. Finska će u četvrtfinalu EP u utorak od 17.15 časova igrati protiv Španije, koja je juče posle produžetka pobedila Litvaniju 102:94.

Poljska je ranije danas izborila četvrtfinale EP, pošto je savladala Ukrajinu 94:86. Poljska će u sredu od 20.30 časova u čtvrtfinalu igrati protiv Slovenije, koja je juče nadigrala Belgiju 88:72.

Svi mečevi nokaut faze EP igraju se u Berlinu. Četvrtfinala su na programu 13. i 14 septembra, polufinala 16. septembra, a meč za treće mesto i finale 18. septembra.