Istorijski profit Komercijalne banke od 60,9 miliona evra

rpt sa ispravkom cifre u naslovu

BEOGRAD, 26. marta (Tanjug) – Komercijana banka Beograd ostvarila je u 2018. godini pojedinačno i na nivou Grupe, zajedno sa svojim subsidijarima u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, najveći profit od svog osnivanja, izjavio je danas predsednik Izvršnog odbora Banke, Vladimir Medan.

Medan je, predstavljajući rezultate poslovanja akcionarima i investitorima Banke u prostorijama Beogradske berze, precizirao da je Komercijalna banka Beograd ostvarila lani dobit od 8,12 milijardi dinara, što je približno 69 miliona evra.

„Kada tome pridodamo i dva subsidijara, Komercijanu banku Banja Luka i Komercijanu banku Podgorica, koji su značajno kontribuirali ukupnom rezultatu sa po jedan milion evra, onda je konsolidovana dobit 8,38 milijardi dinara, ili 71 milion evra“, rekao je on.

Bilansna aktiva, kako je naveo, iznosila je na kraju 2018. godine 401 milijardu dinara, što je za 32 milijarde ili devet posto više nego godinu ranije, a na nivou Grupe 442 milijarde dinara, gde je ostvaren čak veći rast, od 10 posto, posmatrano godina na godinu.

Depoziti Komercijalne banke su, prema rečima Medana, na kraju prošle godine dostigli 319 milijardi dinara, i uvećani su za 11 procenata, odnosno za 31 milijardu dinara, a rast od 11 procenata beleže i depoziti Grupe, koji su iznosili 359 milijardi.

„Gro našeg poslovanja upravo je baziran na depozitima. Oni su temelj Komercijalne banke. Podatak o rastu depozita od 11 odsto pokazuje da je Komercijalna banka brend, da je Komercijalna banka poverenje jer samo ako verujemo banci poveravamo joj ono što je nama vredno – svoj novac, svoje depozite“, poručio je Medan.

Banka je takođe zabeležila rast devizne štednje sa 1,62 milijarde evra iz 2017. godine na 1,69 milijardi evra na kraju 2018.

Prezentujući vlasničku strukturu Komercijalne banke, gde su najveći pojedinačni akcionari Republika Srbija (41,47%), EBRD (24,43%) i Međunarodna finansijska korporacija ((10,15%), Medan se osvrnuo i na trend kretanja cene akcija Banke, koje su na kraju 2017. godine iznosile u proseku 1.800 dinara, dok se danas njima trguje iznad 2.700 dinara.

„Da budem precizan, jučerašnja cena trgovanja akcijama Komercijalne banke je bila 2.805 dinara, što je istorijski rekord koji su cene akcija Banke poslednjih godina postigle“, istakao je Medan.

Takav trend je, kaže, rezultat onoga što su Komercijalna banka Beograd i Grupa ostvarili prošle godine.

Ukupan kapital Banke je na kraju prošle godine iznosio 68 milijardi dinara, a kapital Grupe 72 milijarde, naveo je Medan, naglasivši da je Komercijalna banka dobro kapitalizovana i da ovaj iznos kapitala garantuje stabilnost u funkcionisanju banke i predstavlja branu od bilo kakvih problema u potencijalnim uslovima eksternih i internih nestabilnosti.

Ukupni neto krediti banke su povećani sa 153,4 milijarde dinara iz 2017. godine na 167,3 milijarde prošle godine, a cilj je da se ovakav uzlazni trend nastavi i pojača u ovoj godini, rekao je Medan.

Prinos na angažovana sredstva (RoA) je povećan sa 1,9 koliko je iznosio u 2017. godine na 2,1 lani, a takođe je povećan i prinos na kapital (RoE) sa ranijih 11,9 na 12,6, što je Komercijalnu banku pozicioniralo kao jednu od najprofitabilnijih finansijskih institucija ne samo u Srbiji, već i u regionu, konstatovao je on.

Posebno je istakao da Komercijalna banka posluje i na teritoriji Kosova i da je jedina koja ima UNMIK-ovu licencu.

Predočio je, takođe, da i pored negovanja tradicionalnog bankarstva, koje oličava „ljudsko lice“ na šalterima ekspozitura banke, Komercijalna banka ne zanemaruje nove tehnologije, već naprotiv razvija elektronske servise i usluge elektronskog bankarstva.

„Komercijalna banka kao brend i mreža filijala i ekspozitura kako u Srbiji, tako i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, jeste stub stabilnosti ne samo srpskog bankarskog tržišta, nego i tržišta u regionu na kojima posluje“, zaključio je Medan.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar