Maduro devalvirao bolivar za 95 procenata tokom vikenda

KARAKAS – Predsednik Venecuele Nikolas Maduro izvršio je tokom vikenda jednu od najvećih devalvacija nacionalne valute u istoriji, srezavši kurs bolivara za 95 procenata, što je još jedan test za stanovnike te zemlje koje, kako ocenjuje agencija „Blumberg“, već boli stomak od zatezanja kaiša.

Jedan od verovatnih ishoda ovog Madurovog poteza je da će inflacija, za koju se procenjuje da će ove godine dostići jedan milion odsto, dodatno biti podgrejana.

Prema „Blumbergovom“ indeksu „Cafe con Leće“, cene u Venecueli trenutno rastu po godišnjoj stopi od 108.000 procenata. Masovni egzodus Venecuelanaca, koji beže od krize u susedne zemlje, verovatno će se pojačati, a sa tim i tenzije i ograničenja poput onih zabeleženih u proteklih nekoliko dana, dodaje njujorška agencija.

Zvanični kurs nacionalne valute će otići sa oko 285.000 bolivara za dolar na šest miliona bolivara za dolar, što je šok koji su zvaničnici pokušali delimično da neutrališu povećanjem minimalne zarade za 3.500 odsto na iznos koji odgovara protivvrednosti od samo 30 dolara mesečno.

Devalvacija se vremenski poklapa sa vladinom akcijom denominovanja nacionalne valute brisanjem pet nula sa novčanica, uvođenja novih banknota i promenom imena valute. Tako će nova minimalna plata umesto 1,8 miliona bolivara, sada iznositi 1.800 suverenih bolivara, objašnjava „Blumberg“.

Situaciju još više komplikuje to što će nova vrednost bolivara biti vezana za kripto valutu „petro“, čije pokriće predstavljaju rezerve sirove nafte, a za koju je vlada utvrdila kurs od 60 dolara ili 3.600 suverenih bolivara. Petro će imati fluktuirajući kurs i koristiće se za određivanje cena robe.

Maduro je za vikend takođe najavio povećanje poreza na dodatu vrednost za četiri procentna poena i okončanje nekih subvencija za benzin, što će državi, kako je rekao, uštedeti 10 milijardi dolara godišnje.

Centralna banka će povećati učestalost deviznih aukcija na tri, a u krajnjem slučaju na pet dana nedeljno.

Na neki način, devalvacija bolivara je puka formalnost, navodi „Blumberg“ dodajući da već godinama najveći deo stanovnika i kompanija nije mogao da nabavi dolare po zvaničnom kursu, već su ih kupovali na crnom tržištu, pa su kao rezultat toga cene mnogih proizvoda širom zemlje bile formirane na bazi crnoberzijanskog kursa.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar