Povećane subvencije za tovnu junad i umatičene krmače

NOVI SAD – Za srpsko stočarstvo je izuzetno važan produžetak važenja ugovora o slobodnoj trgovini sa Turskom, podizanjem kvote sa pet na skoro 10 hiljada tona za juneće meso, smatra pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Nenad Katanić.

„Mi smo značajna sredstva i način subvencionisanja u govedarstvu opredelili za tovno govedarstvo, uveli nove mere i povećali iznos subvencija. Očekujemo da će rezultati ove godine u tom delu biti značajno bolji“, rekao je Katanić novinarima u Novom Sadu, gde je danas održan skup „Finansiranje poljoprivrede uz podršku države u 2019“.

Prema njegovim rečima, povećane su subvencije za umatičene krmače sa 10.000 na 15.000 dinara po grlu, za tovljenike ostaje 1.000 dinara, kod tovnih junadi je podignuto sa 10.000 na 15.000 dinara, kod ovaca i koza ostaje 7.000 dinara za umatičena grla, i 2.000 dinara za isporučenu jagnjad i jarad klanici.
„Na insistiranje poljoprivrednika, kako bi se ubrzao ceo proces, a prepoznajući dizel gorivo kao veoma važan input u poljoprivrednoj proizvodnji, nismo se vraćali na Pravilnik o regresiranom dizel gorivu. Mi smo tih 1.200 dinara prebacili na hektare, tako da će ove godine sa četiri, taj iznos sredstava biti povećan na 5.200 dinara po hektaru“, rekao je Katanić.

Kada je biljna proizvodnja u pitanju, naveo je da su pravilnici za voćarsku prozivodnju ostali identični, ali je najavio da postoji šansa da bude mnogo veći iznos subvencija ukoliko bude bilo dovoljno sredstava.

U organskom sistemu proizvodnje, istakao je da je iznos subvencija po hektaru povećan sa 70 na 120 procenata.

Katanić je ponovio da, kao i prošle godine, Ministarstvo insistira pre svega na preradi poljoprivrednih proizvoda, odnosno, na dodatoj vrednosti, i da su odvojena značajna sredstva za one mere koje se tiču investicija u preradu.

Predsednik Privredne komora Vojvodine (PKV), Boško Vučurević, istakao je na skupu, koji je organizovala PKV, da su mere Vlade Srbije i Pokrajinske vlade koordinisane, tako da se jedinstvena agrarna politika sprovodi na teritoriji cele Srbije.

„I republička i pokrajinska vlada, čine značajne napore da pomognu poljoprivrednim gazdinstvima da se obezbedi bolja konkurentnost naših proizvođača na domaćem kao i na svetskom tržištu“, rekao je Vučurević.

Privrednim subjektima u agraru, kako je ocenio, potrebna je podrška države u cilju daljeg jačanja njihove konkurentnosti na tržištu.

„S druge strane, PKV će i dalje svim svojim resursima nastaviti regionalno povezivanje privrednih subjekata iz agrara i davati im neophodnu podršku za izlazak na nova, treća tržišta“, poručio je Vučurević.

Iz Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo istaknuto je da je za poljoprivredu najvažnije da postoji kontinuitet u merama koje se sprovode u okviru agrarnih politika.

„Kao i prethodnih godina, i ove godine su raspisane konkursne linije za poljoprivrednu proizvodnju, pre svega za podizanje voćarskih zasada, za opremu za podizanje protivgradnih mreža, za sisteme za navodnjavanje, za proizvodnju u zaštićenom prostoru i za opremanje stočarskih farmi“, rekao je Mladen Petković, pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu.

Naveo je da se konkursi završavaju danas, 15. marta, te da postoji veliko interesovanje za ova četiti konkursa.

Petković je dodao da će u narednih desetak dana biti raspisano još nekoliko konkursa – za startap podršku mladima u ruralnim područjima, za organsku proizvodnju, konkurs za srednje poljoprivredne škole i naučno-istraživačke institucije.

Na ovom tematskom događaju, koji je okupio oko 120 poljoprivrednih subjekata, kreditne linije su predstavili Razvojni fond AP Vojvodine, Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede i Garancijski fond AP Vojvodine, navodi se u saopštenju PKV.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar