„Bombardovanje Srbije opravdano, ali nije bilo uperena protiv naroda“

NATO intervencija 1999 godine nije bila uperena protiv naroda u Jugoslaviji već je njena uloga bila da zaštiti civile u širem regionu, ocenjuje u pisanom intervjuu za Tanjug generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg bombardovanje u kome je učestvovalo 19 zemalja Alijanse i koje je trajalo 78 dana razarajući vojne i civilne ciljeve u tadašnjoj SR Jugoslaviji.

”Ne smemo nikada da zaboravimo prošlost, ali možemo da idemo dalje i to je ono što NATO i Srbija danas rade kao partneri”, ističe Stoltenberg.

Povodom 20 godina od bombardovanja SR Jugoslavije prvi čovek Sevrnoatlantske alijense kaže da vrlo dobro zna da je NATO i dalje sporan u delovima srpskog društva.

”Sećanja na vazdušnu intervenciju 1999. godine su i dalje vrlo bolna za mnoge pogotovo one koji su izgubili svoje voljene. Ja sam izrazio saučešće porodicama i svima koji su tokom te intervencije izgubili nekoga, na obe strane u konfliktu”, navodi Jens Stoltenberg.

Na pitanje Tanjuga kao danas gleda na tu intrevenciju, pogotovo na činjenicu da je do nje došlo bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN, generalni sekretar NATO kaže da je Alijansa u martu 1999. godine pokrenula Operaciju združenih snaga kako bi zaustavila humanitarnu katastrofu koja se tada odvijala na Kosovu.

Stoltenberg podseća da je ta odluka doneta nakon više od godinu dana, kako kaže, borbi na Kosovu i nakon više neuspešnih pokušaja UN i Kontakt grupe, čiji je član bila i Rusija, da nađe mirno i diplomatsko rešenje za konflikt.

Prema njegovim rečima, do kraja 1998. godine Miloševićeve snage su proterale preko 300 hiljada kosovskih Albanaca, a Savet bezbednosti UN je više puta upozoravao na kršenje ljudskih prava na Kosovu i činjenicu da porast broja izbeglih postaje pretnja za međunarodni mir i bezbednost.

”U svetlu ove krize, korišćenje sile od strane NATO je bilo i potrebno i legitimno. Cilj je bio da se zaustavi vojna akcija i represija protiv civila na Kosovu, da se izbeglima omogući povratak, a humanitarnim organizacijama pristup. Operacija je postigla svoj cilj”, smatra Stoltenberg.

On dodaje da je NATO nakon povlačenja jugoslovenske vojske, prekida nasilja i povratka izbeglih pokrenuo Misiju za podržanje mira, pod mandatom UN, KFOR, koja je, tvrdi, do danas garant slobode kretanja i bezbednosti svih zajednica na Kosovu, uključujući i Srbe.

”Do danas, KFOR ostaje osnovni garant stabilnosti na Kosovu i u širem regionu. Misija bukvalno spašava živote”, poručuje Stoltenberg i navodi primer bebe kojoj je KFOR 2016. godine spasao život tako što je prebacio u srpsku bolnicu na lečenje.

”Nikada ne smemo zaboraviti prošlost, ali možemo da idemo dalje. To je je ono što NATO i Srbija rade u svom partnerstvu idući ka konstruktivnom odnosu koji je od zajedničke koristi. Srbija je jasno stavila do znanja da ne želi da bude član NATO i mi to u potpunosti poštujemo”, naglašava Stoltenberg.

On ističe da politika neutralnosti za koju se opredelila Srbija nije bila smetnja da NATO i Srbija budu bliski partneri.

Prvi čovek Alijanse pri tome podseća na veliki broj svojih poseta Srbiji prethodnih godina, uključujući i prisustvo na najvećoj vežbi u oblasti upravljanja posledicama vanrednih situacija ”Srbija 2018” koja je, kako kaže bila od koristi i NATO saveznicima i Srbiji u povećanju osposobljenostiu za odbranu u slučaju prirodnih katastrofa.

”Mi takođe podržavamo Srbiju u razvoju njenih bezbednosnih snaga i institucija, što uključuje i NATO treninge koji obučavaju srpske vojnike za učešće u međunarodnim mirnovnim misijama”, podseća Stoltenberg i navodi da NATO pomaže Srbiji i u bezbednom odlaganju viška municije.

Kako kaže, za te namene su članice Alijanse do sada izdvojile 4 miliona evra, a 200 tona municije je bezbedno uništeno. Istovremeno srpski naučnici i istraživači rade i razvijaju svoje projekte kroz NATO Program za nauku i mir, navodi i dodaje da, sa druge strane Srbija doprinosi NATO u obuci vojnih medicinskih službi u Iraku kao i u uspostavljanju stabilnosti na Bliskom Istoku.

”Sve su to konkretni primeri praktične saradnje koja doprinosi i NATO i Srbiji i širem regionu. To pokazuje i da NATO može da ima jake odnose sa partnerima kao što su Srbija, Austrija, Finska ili Švedska, a koje nisu članice Alijanse”, kaže Stoltenberg.

Na pitanje Tanjuga kako vidi svoj lični doprinos odnosima Srbije i NATO nekadašnji premijer Norveške i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg naglašava da je vezan za Srbiju i da joj želi uspeh.

”Ja imam jaku ličnu vezu sa Srbijom. Tu sam proveo deo svog detinjstva i stekao mnoge dobre prijatelje i uspomene. Za mene je uvek zadovoljstvo da se vratim u Beograd”, navodi Stoltenberg.

On kaže da je zadovoljan činjenicom da su NATO i Srbija poslednjih godina ojačali svoje partnerstvo, što je prema njegovim rečima, dobitna kombinacija za obe strane i pokazatelj da se može prevazići zajednička teška prošlost.

”Ja želim da Srbija uspe na putu koji je izabrala za sebe i radim na zajedničkoj dobrobiti Srbije i NATO, zasnovanoj na odnosima koji su prihvatljivi za vašu zemlju i našu Alijansu”, zaključio je Stoltenberg u intrevjuu za Tanjug.

Pitanje Tanjuga – da li danas mogla biti doneta odluka o bombardovanju bez odluke SB UN, i da li bi on uradio isto što i njegov prethodnik Havijer Solana pre 20 godina- ostalo je bez odgovora, jer je još tokom dogovora o ovom intervjuu odbačeno kao hipotetičko.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Jens StoltenbergNATONATO bombardovanje SRJ
Komentari (9)
Dodaj komentar
  • Anonimni

    Pa kretenu jedan zasto onda pobiste toliko Naroda i unististe ekonomiju drzave. IZ ociju i usta Vam izvire zlo. Zlocinci jedni ne razlikujete te se od Vasih prethodnika Nacista.

  • Nevino nastradala i Ojadjena

    Stotenbergu licno. Duboko si proklet od srpskog i mnogih naroda, Ne znas sta ce tebe sve da snadje,zbog ovolikih dusa koje si ojadio.Upamti ima Boga, Svaku bol od muka zbog tvojih uraniumskih bombi, ozracenja,steriliteta i progona naroda,ces osjetiti na svojoj kozi i na svojim pokoljenjima, Trag ce ti se zatrti i po zlu spominjati.Udario si na nevin narod, i bez srama jos lazes, Nistarijo,sve ce te stici.

  • Anonimni

    Samanta Rac (Jami19, Jaguar b p ) se slaze sa doticnim nisim oblikom zivota… dele isti genom.

  • Anonimni

    kada je i najzaljubljeniji „napaćeni“ srpski narod ,ogrezo duboko u bedu ,otkazao ljubav miloševiću, jer se više tako nije moglo živeti ,sloba i mira kao kaznu nezahvalnom narodu(a tako divan život su nam obezbedili!) doneli su bombe nad glavu .Nešto kao što muž ubila ženu kada ga više ne voli,samo na makro planu.!!!!!!!

  • batamrca

    vi ste velika grupa zlocinacki udruzenih kretena

  • Rihter

    Još ima obraza da se oglašava i prosipa šuplje priče! SKOTINA !

  • Miša

    Majmun ne zna sta prica.Pa da im je smetao samo Miosevic mogli su da ga uhapse kad god su hteli,a ne da pobiju toliko naroda i da poruse pola Srbije.Ostavili ko zna koliko kasetnih bombi koje svaki dan neko dete moze da natrci i da detonira i da pogine,ili ljudi po njivama kad obradjuju zemlju,mogu poginuti.Znaci i posle toliko godina,opet moze neko neduzan da pogine.A da se ne prica o OU koji polako seje smrt.Ma more mame mu ga.

  • Anonimni

    Zasto nisu zastitili Srpske civile u Hrvatskoj !

    • popov

      bravo!!!