PSSE: Kampanja bila mirna, RIK radio transparentno

Posmatračka misija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) saopštila je danas da je predizborna kampanja u Srbiji bila mirna, da je dan glasanja protekao mirno, kao i da je sve je bilo dobro organizovano, ali da su primećene neke proceduralne nepravilnosti.

„Na dan glasanja sve je proteklo mirno i sve je bilo dobro organizovano. Glasači su mogli slobodno da odluče za koga će glasati, mada su primećene odredjene proceduralne nepravilnosti“, saopštila je posmatračka misija PSSE koja je na poziv vlasti Srbije posmatrala predsedničke izbore 2. aprila.

Dodaje se da su mnogi predsednički kandidati kao i ostali sagovornici sa kojima se susrela posmatračka delegacija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, ukazali na „nezapamćenu nejednakost“ u medijskom izveštavanju o predizbornoj kampanji u korist kandidata iz vladajuće koalicije, iako zakon predvidja jednak pristup medijima za sve predsedničke kandidate.

Nadzor medija tokom kampanje, uključujući elektronske medije, nije bio je efikasan.

Posmatračka misija Parlamentarne skupštine je zaključila da je predizborna kampanja, generalno govoreći, bila mirna i da su svi predsednički kandidati mogli da sprovode svoje kampanje slobodno i bez većih restrikcija.

Dodaje se da je za vreme izborne kampanje, kandidat vladajuće koalicije imao prednost koja proističe iz funkcije koju obavlja kao predsednik Vlade, što je dovelo do nejednakog nivoa takmičenja u odnosu na ostale kandidate.

U saopštenju delegacije PSSE se navodi da su mnogi sagovornici izrazili zabrinutost zbog zloupotrebe resursa javnih službi tokom izborne kampanje.

Ocenjeno je i da je izborna kampanja uglavnom bila fokusirana na ekonomska, socijalna i pitanja bezbednosti, evropske integracije i borbu protiv korupcije.

„Iako zakonski okvir pruža solidnu bazu za sprovodjenje demokratskih izbora ukoliko se sprovode u dobroj volji, Venecijanska komisija Saveta Evrope je ranije ukazala da je zakonodavstvu potrebna sveobuhvatna revizija kako bi se rešilo pitanje propusta i nejasnih odredbi“, navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da većina preporuka Venecijanske komisije nije primenjena, posebno one koje se tiču procesa rešavanja izbornih sporova, potrebe za efikasnim odredbama sa sprečavanje i sankcionisanje zloupotrebe resursa javnih službi i zloupotrebe službenog položaja.

Posmatračka misija PSSE je saopštila i da su mnogi predsednički kandidati i ostali sagovornici izrazili zabrinutost zbog disproporcionalnog sistema finansiranja političkih partija i izbornih kampanja.

Delegacija Parlamentarne skupštine podseća da je u rezolucijama Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, kao i u mišljenjima Venecijanske komisije, u više navrata savetovano vlastima Srbije da smanje nivo javnog i privatnog finansiranja i da uvedu ograničenje ukupnih troškova za kampanje i ograničenje za finansiranje političkih stranaka.

Podseća se i da nedostaju efikasni zakonski mehanizmi da se poboljša transparentnost finansiranja političkih partija i izbornih kampanja, nadzor i odgovornost.

Ocenjeno je i da je Republička izborna komisija radila na transparentan i efikasan način, i da politički takmaci uopšteno imaju poverenja u rad Komisije.

Registracija glasača je bila inkluzivna i nije prijavljen ni jedan veći problem po pitanju tačnosti biračkog spiska.

Delegacija se sastala sa predsedničkim kandidatima i njihovim predstavnicima, sa predstavnicima Republičke izborne komisije, misijom OEBS/ODIHR, predstavnicima medjunarodnih organizacija, civilnog društva i medija.

Delegacija PSSE je juče posetila odredjeni broj biračkih mesta u Beogradu i okolini, kao i u Novom Sadu, Užicu, Kragujevcu, Kraljevu, Valjevu, Požarevcu i Pančevu.

Parlamentarna skupština SE je posmatrala sve predsedničke i parlamentarne izbore u Srbiji od 2000. godine.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope će usvojiti izveštaj o posmatranju izbora 30. maja u Pragu, na sednici Stalnog komiteta.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar