Evropski revizori kontrolišu EU podršku vladavini prava na Zapadnom Balkanu

Evropski revizorski sud (ECA) trenutno razmatra efikasnost mera EU za podršku vladavini prava na Zapadnom Balkanu.

Revizija pokriva četiri zemlje kandidata za EU – Srbiju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Albaniju, i dva potencijalna kandidata – Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, saopštio je sud sa sedištem u Luksemburgu.

Kako se navodi, promovisanje vladavine prava ključni je deo agende EU u odnosima sa zemljama koje nisu članice i neophodan je uslov koji države moraju da poštuju pre nego što se pridruže Uniji.

Podrška EU vladavini prava u zemljama u procesu pristupanja uglavnom se pruža kroz politički dijalog. Pored toga, tokom procesa pristupanja zemlje kandidati dobijaju finansijsku i tehničku pomoć za sprovodjenje zakonskih reformi potrebnih za članstvo u EU.

Vladavina prava, iako je EU nije formalno definisala, obuhvata šest principa – jednakost pred zakonom, pravnu sigurnost, podelu vlasti, nezavisne i nepristrasne sudove, transparentne i demokratske zakonodavne postupke i efikasnu sudsku reviziju.

Kako se ističe, jačanje vladavine prava je neodvojivo povezano sa borbom protiv korupcije i takodje je ključni uslov za ekonomski rast.

Da bi ušle u EU, zemlje kandidati moraju da pokažu da imaju kapacitet da preuzmu obaveze članstva, kako je predvidjeno Kopenhaškim kriterijumima iz 1993.

Prvi od tih kriterijuma tiče se postojanja razvijenih, stabilnih institucija koje garantuju demokratiju, vladavinu prava, ljudska prava i poštovanje i zaštitu manjina, navodi se u saopštenju ECA i dodaje da brzina pregovora o članstvu u velikoj meri zavisi od napretka u toj oblasti.

Član ECA zadužen za reviziju Juhan Parts istakao je da je vladavina prava preduslov za članstvo u EU o kome ne može biti pregovora i dodao da se zemlje Zapadnog Balkana još suočavaju sa problemom korupcije i funkcionisanja institucija, što im smeta na putu u EU.

„Naša revizija će ispitati da li im EU zaista pomaže da postignu napredak na tim poljima, tako da uskoro mogu biti na putu priključenja EU“, rekao je Parts.

On je rekao da je EU ukupno tokom perioda 2014-2020. dodelila Zapadnom Balkanu oko 700 miliona evra za podršku vladavini prava i osnovnih prava, što predstavlja 16 odsto bilateralne pomoći EU tim zemljama.

Cilj revizije ECA, koja je upravo počela, jeste da utvrdi koliko su efikasne bile mere za jačanje vladavine prava na Zapadnom Balkanu.

Revizori će se posebno baviti time da li je EU podrška za vladavinu prava bila odgovarajuće dizajnirana, da li je dobro korišćena za rešavanje ključnih identifikovanih pitanja i da li je za rezultat imala konkretna i održiva poboljšanja u skladu sa standardima EU.

Završetak revizije predvidjen je za kraj 2021. godine.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Radoslav Radović

    Interesantno? Nešto se“ nemogu da sjetim „jeli ovo pravilo bilo na snazi kada su u EU primljene Rumunija i Bugarska i molim komentatore koji se sjećaju da napišu nekoliko riječi o tome, čisto da oni čitaoci koji nijesu tada bili u prilici da saznaju kako i na koji način i zbog čega su Rumunija i Bugarska hitno primljene u E. Uniju?