Natalijina Ramonda – „cvet feniks“ i simbol primirja

BEOGRAD – Natalijina ramonda ili „cvet feniks“ simobl je iskušenja kroz koja je prošla Srbija tokom Prvog svetskog rata a od pre šest godina i zvanično je simbol Dana primirja u našoj zemlji.

Na svom reveru danas će je u Parizu, gde se održava centralna svečanost povodom pobede u Velikom ratu, nositi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Ovu biljku bledo ljubičaste boje je 1884. godine u okolini Niša otkrio doktor Sava Petrović, dvorski lekar kralja Milana Obrenovića i dao joj ime po kraljici Nataliji Obrenović, a u literaturu je uveo Josif Pančić.

Biolozi kažu da je Ramonda preživela još iz vremena ledenog doba, a utočište je našla u škrtom, planinskom tlu.

Poznata je po svojoj neverovatnoj izdržljivosti – čak i potpuno osušena, uz sasvim malo vode, Natalijina Ramonda može da oživi i nastavi svoj život.

„Cvet feniks“ je tako odabran u znak sećanja na vaskrs Srbije, koja se iz pepela Prvog svetskog rata uzdigla i nastavila svoj put, a pozadina značke je zeleno-crna, što su boje Albanske spomenice.

Natalijina Ramonda se može naći na planini Nidže čiji je vrh Kajmakčalan na kojem se odigrala slavna bitka na Solunskom frontu u Prvom svetskom ratu, koja je ostala zapamćena u istoriji po velikom broju žrtava koje je pretrpela srpska vojska i po nadmorskoj visini na kojoj je vođena.

Cvet nosi i medalju britanskog Kraljevskog udruženja hortikulture.

Ova biljka je endemska vrsta Zapadnog Balkana, a osim u Srbiji raste u Makedoniji i Grčkoj.

Natalijina Ramonda nalazi se na spisku retkih, ugroženih i endemičnih biljaka Evrope, a u Srbiji je strogo zaštićena vrsta.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar