Poverenik kaznio gradonačenika Beograda zbog uskraćivanja informacija o spomeniku Stefanu Nemanji

Poverenik za informacije od javnog značaja je zbog sakrivanja cene troškova izrade i postavljanja spomenika Stefanu Nemanji na Savskom trgu, koji su označeni kao državna tajna, izrekao novčanu kaznu gradonačelniku Beograda Zoranu Radojičiću, a kako nije bilo moguće naplatiti kaznu, Poverenik se obratio i Vladi Srbije.

Dnevni list Danas piše da je Poverenik kaznu izrekao po žalbi likovnog umetnika i pisca Dejana Atanackovića, koji je informacije o troškovima zahtevao od gradskih vlasti a grad ih uskratio zbog toga što bi one „proizvele teške posledice po javni interes“.

Poverenik Milan Marinović je 2. februara rešenjem izrekao novčanu kaznu Radojičiću i Skupštini Beograda zbog uskraćivanja informacija tražiocu, odnosno dokumenta iz koji se mogu saznati ugovorne strane, sadržaj ugovora, troškovi, honorari, izvršene i predstojeće transakcije.

U obrazloženju rešenja navodi se da je organ vlasti bio dužan da dokaže opravdanost uskraćivanja traženih informacija i naglasio da uvek postoji pojačan interes javnosti kada je u pitanju trošenje javnog novca i da takve informacije „načelno uvek moraju biti dostupne javnosti i transparentne“.

Atanacković se povodom tog rešenja obratio Povereniku i zatražio da ga obavesti da li je kazna izrečena i na koji iznos, ali je Poverenik odgovorio da kaznu nije moguće utvrditi jer ni celokupne javne finansije gradske uprave nisu transprarentne, a po zakonu na osnovu njih se odredjuje iznos kazne.

Poverenik se zbog tog problema obratio Vladi Srbije kako bi obezbedio izvršenje kazne, ali je u posebnom dopisu obavešten da Vlada do sada ni po jednom zahtevu poverenika nije postupila i neposrednom prinudom izvršila rešenja.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Pera

    Zbilja smo „pravna“ država. Da nije žalosno bilo bi smešno. Proglašavaju državnom tajnom kako troše novac poreskih obveznika, a troše ga kao da je njihov lični. Za neverovati je da nije tajna samo koliko košta spomenik, već i da je nepoznato kako gradska uprava koristi javne finansije ? Biser je i odgovor Vlade Srbije, da smo pravna država ovde bi bilo jako mnogo posla za razne inspekcije a neko bi morao i da odgovara, a i da ode sa funkcije. Doduše, ako je mogao da prođe kriminal sa nelegalnim rušenjem objekata, pa se do sada „ne zna“ ko je ljude zatvarao a objekte rušio, onda ni ovo ne treba da čudi. Potrebno je samo da građani imaju malo bolju memoriju i sete se ovoga na sledećim izborima.