Veliki zaokret Srbije

Samo dan pošto je kosovski bezbednosni korpus i zvanično dobio ingerencije vojske, to jest oružane sile nepriznate države Kosovo, prištinski parlament je posle duže od šest meseci „natezanja“ naprasno usvojio i rezoluciju o dijalogu sa Srbijom i osnovao novi pregovarački tim.

S obzirom da je briselski dijalog Prištine i Beograda u kojem posreduje Evropska unija delimično zamrznut upravo zbog nesloge među kosovskom političkom elitom, oko toga ko i kako će da predstavlja Prištinu u Briselu, vest sa Kosova bi mogla da bude povoljan nagoveštaj, da svemu nije prethodila perfidna igra Prištine oko osnivanja vojske.

Naime, stav Beograda i EU po pitanju formiranja oružanih snaga Kosova i više je nego negativan, pa se čini da je Priština upravo i čekala ovakvu priliku, kako bi Beogradu i EU ponudila nastavak dijaloga. Jer kako prištinski mediji prenose reči kosovskih zvaničnika, kosovska politička scena sada je savim spremna da uđe u finalni dijalog sa Beogradom koji treba da rezultira priznanjem Kosova od strane Beograda i ulaskom Kosova u UN i EU.

Da li su oba ta poteza Prištine namerno povučena sinhronizovano kako bi Beograd na neki način naterali da prvi zvanično odustane od Briselskog sporazuma, koji je za Prištinu inače samo „formalnost“?

Politikolog Dragomir Anđelković slaže se da je cilj Prištine da svakako predstavi Beograd kao stranu koja odustaje do dijaloga i misli da Beograd ne bi trebalo da prihvati takvu igru.

„Beograd treba da konstatuje da je Priština poništila ceo dijalog i da je svojim jednostranim potezima sve anulirala što je iz sporazuma do sada primenjeno, što znači da se vraćamo na stanje pre dijaloga“, smatra Anđelković.

Ako bi Beograd povukao takav potez morao bi da ima snagu i da deluje.

„Sama deklaracija, sama odluka da se ovako nešto uradi ne znači ništa ako Beograd munjevito ne vrati sve srpske institucije koje je imao na severu Kosova i Metohije i ako ne bude spreman i na konsekvence u domenu evrointegracija i odnosa sa Zapadom“, ističe naš sagovornik.

Dakle, ako stvari budu krenule u još gorem smeru, dodaje Anđelković, ovo bi značilo da bi Beograd morao i geopolitički da se opredeli.

„Dakle, ako politika balansiranja više nije moguća, onda Beograd u potpunosti treba da se okrene Rusiji i Kini, zatraži saradnju sa ODKB-om na višem nivou, odnosno da prekine svaku saradnju sa NATO, i zatraži ulazak u Evroazijsku ekonomsku uniju“, nabraja naš sagovornik redosled mogućih poteza Beograda.

On napominje da bi zvanični Beograd morao da bude definitivno spreman na činjenicu da nas Zapad ne gleda blagonaklono, ukoliko Zapad ne izvrši dodatni pritisak na Albance i ne prizna da sve što se dešava nije krivica Srbije.

Na pitanje da li je sada uopšte moguće vratiti se na stanje pre Briselskog sporazuma, Anđelković kaže da je sve moguće samo ako je Srbija spremna da stane iza toga.

„Ne moramo mi da pošaljemo direktno vojsku na Kosovo, ali možemo kao 2011. godine da omogućimo dobrovoljcima da odu dole ili da se ponovo uspostavi sistem civilne zaštite, kako bi se zaštitio i pomogao naš narod“, mišljenja je naš sagovornik.

On ne spori da takvi potezi mogu da dovedu do sukoba i tvrdi da bi se sve drastično odrazilo na odnose sa Amerikom i Evropskom unijom.

„Mi ne možemo unapred da se odreknemo bilo kakvih komplikacija ako želimo da branimo Kosovo i da povlačimo samo poteze koji neće izazvati kontraefekat“, zaključuje Anđelković.

Dokument koji je usvojen o daljim pregovorima sa Beogradom u kosovskom parlamentu obezbeđuje da se ustav, državni suverenitet, teritorijalni integritet i unitarni karakter Kosova ne mogu dovesti u pitanje i da su nepromenljivi.

(Brankica Ristić, Sputnjik)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Kosovozaokret
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Anonimni

    Ne da se treba vratiti na stanje pre dijaloga vec se treba vratiti na stanje pre „Kumanovskog sporazuma“ , vratiti pozicije nase vojske gde je bila na Kosovu , pa sad otpoceti pregovore , jer oNi ionako sad ne bi smeli da bombarduju. Zar bi neko potpisivao u Kumanovu sporazum a da se on odvija danas u ovom toku , e ne bi .

  • Anonimni

    Sve sto je u gornjem tekstu navedeno,nikako ne pije vodu,ukoliko postoji i najmanja opasnost,da Srbiji ponovo budu uvedene ekonomske sankcije.U tom slucaju,ne samo sto bi srpski narod u Srbiji,ponovo zapao u nevidjenu ekonomsku bedu (kao devedesetih godina proslog veka) nego ne bi bio u stanju,da na bilo kakav nacin ekonomski pruzi pomoc sunarodnicima na Kosovu.Ekonomska blokada Srbije,tih godina,potpuno je unistila srpsku privredu, a gradjane dovela do ivice egzistencijalne izdrzljivosti.Oslanjanje na Rusiju,koju predlaze sastavljac predloga,zaista je besmislen.Rusija je kako objektivno,tako i jos mnogo vise,zbog ekonomske blokade od strane SAD i EU u veoma veoma teskoj ekonomskoj situaciji i sama ne zna,kako da sve to prezivi.Ocekivati od takve slabe Rusije,neku bilo\kakvu pomoc,ravno je pronalasku „permetum mobile“.!

    • Zloća

      E moja zatucana maloumna petokolonaška komunjaro. Dali bi ste i rođenu majku samo dav je smrdqiva crvena guzica u toplome. 1. Ruska ekonomija ne može da propadne, jer ima sve što im je potrebnoi. To šro je Rublja na deviznom tržištu, kojim upravljaju židovi, pala ne znači ništa. Novac niti se jede niti se pije aod njega možaš samo fišek da napraviš ili zapališ vatru. 2. Da imaš oči video bi šta narod radi u F i B gde su digli porez/akcize Nemačka prodala oličenje njihove industrije Tisen Krup indijcima. 3. Veću ekonomsku bedu Srbija nije imala nego danas! Ovaj smrad od koferaša je sve važno prodao: a) vodu sorošu i njegovim oguljenim iz emirata b) RTB prodat a kao tek sada našli veliku žilu sa bakrom i zlatom c) železara prodata kao „neisplativa“ a obećali izgradnju Srbije na veliko. Zar se armirani beton ili branici na putevima prave od plastike? d) Prodao radnu snagu preduzeću za kablove (Leoni), gde se isti sastavljaju od delova iz nemačke, turske, meksika i smraderike. Tu nije mogao da se „ubaci“ RTB za žicu i Metaloplastika za utikače, pa da imamo oko 8000 novih/sigurnih radnih mesta, nego manje od 2000 radnih robova? A ti se našao da trabunjaš nešto!? Nemaš ti blage veze sa ničime. Jedan si od onih kojima partijska knjižica daje radno mesto a nisu sposobni ekser da ukucaju.

  • Anonimni

    Za prihvatanje ovakvog Predloga je potrebno da „neko ko odlucuje“ ili se smatra da „odlucuje“ , bi trebalo da ima „onolike kohonese“ …! Ali , na srpsku zalost , taj „nije kao pametni Murat“ …