Islamska država menja propagandu

Sa gubitkom teritorije u Iraku i Siriji, teroristička grupa Islamska država promenila je svoju propagandu odstupajući od ideje islamske utopije i fokusirajući se na napade, javlja Glas Amerike, pozivajući se na stručnjake za terorizam.

Većina nedavnih snimaka prikazuje borbu za irački grad Mosul – a pozivi stranim borcima da se pridruže džihadistima nisu više toliko primetni, navodi se u tekstu.

Jedan od poslednjih propagandnih snimaka koje je objavila džihadisticka Islamska država prikazuje samoubilacke bombaške napade na iracku vojsku u Mosulu.

“Došlo je do velikog odstupanja od ideje islamisticke utopije ka nečemu oko ratovanja. Ovaj snimak, i slicni snimci, svi pokazuju da, jeste, Islamska država možda gubi teritoriju, ali će je braniti i neprijatelj će skupo platiti”, kaže Čarli Vinter iz Centra za studije radikalizacije sa sedištem u Londonu, koji godinama prati medijsku kampanju ID.

Na vrhuncu snage, kada je kontrolisala veliki deo teritorije, mnogi video snimci Islamske države su bili usredsređeni na utopistički san o islamskom kalifatu – prikazujući mirnodopske pejzaže i manje borbi. Jedan film iz 2014. prikazuje britanskog vojnika koji moli druge muslimane da putuju u Siriju i Irak.

“Ta grupa i dalje pokušava da komunicira sa stranim borcima, ali je kvalitet drugaciji. To više nisu pozivi na ‘hidžrah’ – odnosno na migraciju u Irak i Siriju. Sada kažu ‘ostanite u svojim zemljama i odande napadajte’“, primecuje Vinter.

Islamska država sprovela je nekoliko terorističkih napada izvan Bliskog istoka – izmedu ostalog u Francuskoj, Nemackoj i Turskoj. Medutim san o islamskom kalifatu bledi, a propaganda je sve slabija, kaže Vinter.

“Imaju manje mesta o kojima mogu da prave propagandu, kao i manje mesta u kojima mogu da prave propagandu. Osim toga, koalicija takode napada njihove ljude koji se bave propagandom, tako da slabe na svakom polju”, navodi on.

Vinter istice da Islamska država nastavlja da izbacuje ultra-nasilnicki video materijal – ali da televizije sve rede objavljuju takve snimke, što je promena za koju analiticari kažu da je dodatno oslabila medijsko prisustvo Islamske države, prenosi Glas Amerike.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

islamska državapropaganda
Komentari (0)
Dodaj komentar