Jedna zemlja će izaći kao pobednik iz koronakrize, ali to nije ni SAD, ni Kina, ni Rusija

Koronakriza ozbiljno je uzdrmala celokupnu svetsku privredu, uključujući i one najveće igrače poput SAD-a i Kine koji se nisu snašli pa su morali da se okrenu prekomernom zaduživanju. Zbog toga su se njihove Vlade našle na udaru kritika. Što se tiče Rusije, Vladimir Putin već godinama radi na tome da oslobodi državu stranog finansijskog pritiska, što će se verovatno ispostaviti kao dragoceno u svetu koji se ubrzano „globalizuje“, ali uprkos tome, neće izaći kao pobednik iz koronakrize. Pravi pobednik biće Nemačka, piše Njujork Tajms.

Reakcija na krizu pokazala je najjače strane nemačke privrede, a to su efikasno upravljanje, mali dug, izvanredan industrijski kvalitet zbog kog je izvoz siguran čak i u situaciji kada je globalna ekonomija u padu i kada su sve veće mogućnosti za stvaranje domaćih tehnoloških kompanija u svetu u kojem inače prevladavaju američki i kineski internet giganti.

Dok druge zemlje strahuju da će ljudi koji su nedavno otpušteni trajno ostati bez posla, nemački radnici su zadržali svoja radna mesta zahvaljujući uvođenju skraćenog radnog vremena, državnog mehanizma starog sto godina koji podrazumijeva državno finansiranje kompanija kako bi zadržali zaposlene za vreme privremenih kriza. Nemačka je mogla uvesti skraćeno radno vreme na širokom planu upravo zahvaljujući štedljivosti, a po kojoj je inače i poznata. Kancelarka Merkel je godina vršila pritisak na druge članice EU da budu štedljive, a oni su je s podsmehom nazivali „švapskom domaćicom“.

Budući da je ušla u pandemiju s državnim suficitom, Nemačka je mogla da podrži svoju ekonomiju tokom karantina direktnim uplatama porodicama, smanjenjem poreza, kreditima i drugim vrstama pomoći, do iznosa od 55 posto BDP-a. Zbog toga je takođe u prilici da po prvi put obezbedi fondove za stimulaciju privrede susednih zemalja. Ovaj korak je bio podjednako inteligentan koliko i velikodušan jer će sada te zemlje lakše moći da kupuju nemačku izvoznu robu.

Budući da će veći deo troškova povući iz ušteđenih sredstava, očekuje se da će javni dug porasti, ali samo do 82 posto BDP-a.

Pored svega toga, navodi se u analizi Njujork Tajmsa, Nemačka radi na podsticanju modernizacije svojih najvećih izvoznika i daje sve od sebe da postane konkurentna tehnološka sila. Zaključak je da u trenutku kad pandemija ubrzava tempo digitalizacije i deglobalizacije i kada se povećavaju svetski dugovi, Nemačka se izdvaja od ostalih po tome što je dorasla tim izazovima i po vladi koja je spremna da se uhvati u koštac s njima, prenosi Večernji list.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

koronakrizanemačka
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Anonimni

    Kada bi neki SRPSKI PUTIN naterao domace pa onda i strane DA ISPLATE DRZAVI SVA DUGOVANJA PO SVIM ZAKONIMA ONDA BI „TIGRA“ kad ode u penziju AV i drugi AV mogli kupiti i nositi kuci! Da ali nas AV nije ni blizu PUTINU koji prvo snabde drzavu pa onda proziva Ruske Tajkune DA BUDU GUVERNERI SIROMASNIH OBLASTI.A Nemacka da pocne da razmislja da u zemljama POBEDNICAMA U IISV;R:ce poceti ponovo da traze RATNU STETU I TO DO PANJA ,a Srbija jos ima 19 NATO DUZNIKA od 102 MILIJARDE EU!

  • Anonimni

    Da nemacku svojevremeno nisu Ameri ZASTITILI od PRAVICNE RATNE ostete i stvorili TZV:Marsalov PROTEKCIONISKI PLAN -NEMCI BI I DAN DANAS BILI DUZNI:Primera radi YU NISU ISPLATILI RATNU OSTETU vec su joj kobajagi u Karadjordjevu Brant i Tito (masoni) dogovorili o „BESPOVRATNOM KREDITU ZA GVOZDJURIJU“.Ovakve stvari treba pisati bez straha .GDE SU AMERI UMESTO NA PLOESTI(Rumunija) ISTRESLI bombe da bi mogli da se vrate u baze (44 na Beograd).19 ZEMALJA ZAPADA OJADILA je SRBIJU za 102 MILIJARDE evra i to sto glupanderi VELICAJU EVROPU neka se sa njom pre svega dogovore KAKO ce to i kad isplatiti inace SRBI nece se UCLANITI u Evropu pre nego u drugi savez-jaci i bolji za SRBIJU.Kazete RUSI ne pomazu -LAZ smrdi do neba da nije njih i Kineza SRBIJA bi poput Kosova cela bila okupirana dans.TRGNITE SE SRBI citajte,pitajte ko je Srbinu brat?

  • Uvlaka

    Stani malo, a mi? Ništa ekonomski tigar, eeeee

  • Anonimni

    Drzavno finansiranje Pogresno. U Nemackoj se do 8 jula sve sto zaradite daje na porez, i sozijalne obaveze. Od 8 jula je svaki zaradjeni Euro vas. Sledece obaveze moraju da se placaju: 1. Zdravstveno osiguranj – krece se oko 15,5%, pola placa poslodavac pola vi. tu dolazi jos oko 0,8% koje placate vi 2. osiguranje za negu kada kada vam je potrebna u starosti ili ako budete zbog bolesti invalid.2,55%, ko nije imao decu placa jos 0,8% dodatno. 3. penziono osiguranje pola poslodavac 18,6%, 4. osiguranje ako ostanete bez posla 2,4% (dogodine ce sigurno biti vise, zbog nezaposlenosti koja sada vlada) pola-pola poslodavac,vi 5. porez koji je individualan, prema tome koliko zaradjujete. Kao sto vidite to su fondovi u koje svi koji rade uplacaju, ali dobijaju pomoc samo oni koji ispunjavaju uslove za pomoc. Princip solidarnosti. Kod nezaposlenosti dobijaste pomoc samo ako ste odredjeno vreme radili i odgovarajuce koliko ste uplacivali tj. kolika vam je bila plate, i naravno samo za odredjeno vreme, tako da morate da trazite zaposlenje. KAO STO VIDITE TO JE POMOC KOJU NE DAJE DRZAVA; NEGO MORA SVAKO DA U DOBRIM VREMENIMA OSTAVI NESTO NA STRANU ZA LOSA VREMENA, To je drzava sa zakonima uredila. pozdrav iz nemacke.