Nova poruka Srbiji iz Pariza: Ne damo vam u EU, a ne smete ka Rusiji

Uprkos tome što Makronova poruka o stopiranju integracija i usidrenju zemalja Zapadnog Balkana sama po sebi sadržinski ne izlazi preterano iz postojećih okvira strategije proširenja, ona je sa aspekta mogućih posledica loša. Čak i ako Makron to misli, a sigurno misli, nije trebalo to da kaže jer su mu navodno prioritet interesi EU.

Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je da Evropska unija ne treba da prihvati nijednu novu članicu sve dok se taj blok dublje ne integriše i ne sprovede temeljne reforme. Makron je rekao poslanicima da želi da zemlje Zapadnog Balkana ostanu „usidrene“ na evropskom projektu, ali da sada nije vreme da se primi bilo koja nova članica, preneo je AP.

Otkud Makronov zaokret prema pitanju proširenja EU? Unija jeste u problemima, ali postoje i neke obaveze prema zemljama kandidatima kojima su sve vreme nudili tu šargarepu na predugom štapu. Šta znači usidrenje za balkanske zemlje na putu EU?

Poruka stara, diskurs novi

Prema mišljenju Milana Krstića sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu Makronova izjava nije preveliki zaokret imajući u vidu strategiju proširenja, u kojoj je rečeno da je 2025. najraniji mogući datum.

„To je za nekih sedam godina, a pretpostavlja se i deluje da će biti i duže. U skladu sa tim, Makronova izjava da u ovom trenutku ne može da se pokrene prijem u članstvo, ne odudara puno od te dinamike“, smatra Krstić.

Dakle, suštinski, Makronova izjava ne predstavlja neki veliki iskorak u odnosu na trenutno stanje, napominje politikolog, ali sa druge strane odudara u pogledu diskursa, odnosno poruka koje su slate ovim zemljama.

„Naročito odudara od poruka u poslednjih nekoliko meseci, a koje su bile mahom pozitivne i koje su težile da stvore neki dojam približnosti, odnosno prijemčivosti članstva i da stvore pozitivnu atmosferu koja bi na neki način podstakla zapadnobalkanske zemlje da misle da im je članstvo nadohvat ruke i da su one sigurno u EU u nekom skorom i realnom periodu“, ističe Krstić za Sputnjik.

Stim u vezi će Makronova poruka, predviđa politikolog, ipak imati negativne efekte po javna mnjenja i po političare na Zapadnom Balkanu, iako ona suštinski ne predstavlja neki veliki iskorak i ne mora da bude nešto van okvira ove strategije, makar u ovom trenutku.

Strelica i ka Višegradskoj grupi

Deo Makronove poruke o „usidrenju“ država na Zapadnom Balkanu bi, prema Krstićevom tumačenju, trebalo da znači da Evropa ne odustaje u perspektivi od integracija Zapadnog Balkana u Evropsku uniju. Međutim, to jeste nezgodan element poruke zato što se time danas — kad već spekulišemo o datumima, kaže: polako, nije još trenutak a vi ostanite usidreni, kako ukazuje Krstić — šalje kontraporuka.

„Zapravo se govori da će članstvo biti u nekom trenutku, ali ne možemo tačno da kažemo kad. Dakle, taj datum, to jest godina, opet se nekako stavlja u drugi plan. No, taj deo sa usidrenošću, odnosno vezanošću za Evropsku uniju, služi da se zapravo poruči da ni Makron ne odustaje od proširenja EU nakon unutrašnjih reformi koje su njemu prioritet“, dodaje Krstić.

S tim u vezi, moguće je da je i jedna od poruka koje je Makron hteo da uputi, rezonuje taj politikolog, usmerena i prema državnicima onih država članica EU, a naročito Višegradskoj grupi — pre svega Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj, koje podržavaju dalje proširenje, ali su skeptične u pogledu nekog većeg stepena integracija. Pa je to, smatra Krstić, i poruka njima da u pogledu daljeg proširenja, što one zagovaraju, neće biti pomaka dok se ne postigne neki kompromis u pogledu reformi EU, sad sa 28, a uskoro ponovo sa 27 članica.

Bilo je i ranije vrlo eksplicitnih pominjanja krize u EU i ukazivanja da su potrebne reforme, podseća Krstić, od 2008. naročito naovamo, u kontekstu ekonomske krize, nakon toga i u kontekstu migrantske krize, potom u kontekstu takozvane evroskleroze.

Rizik da Balkan traži alternativu

„Uostalom, Makron je i čitavu svoju izbornu kampanju bazirao na potrebi reforme Evropske unije i to je jedna od ključnih stvari u njegovoj agendi. Dakle, ni tu nema ništa novo. Međutim, odudara konkretna poruka Zapadnom Balkanu, imajući u vidu da je u poslednje vreme — verovatno i zbog povećanog uticaja Rusije, pa čak i Turske, na koju referencira i Makron — postojala ipak neka vrsta prećutnog konsenzusa da se ta kriza više ne pominje nego da se insistira kod zapadnih zvaničnika na mogućnosti članstva Zapadnog Balkana, da se dâ neka realna i opipljiva perspektiva, makar na papiru“, precizira Krstić.

U tom smislu, Makron odudara od tog tona i od tog diskursa time što se opet prevashodno vraća na krizu i na funkcionisanje same EU, ponavlja Krstić, i govori da će to proširenje biti moguće tek nakon što se jezgro reformiše.

Makron je istakao da ne želi Balkan koji se okreće prema Turskoj ili Rusiji, ali ne želi ni da Evropa „koja funkcioniše sa poteškoćama sa 28, a sutra 27 članica, odluči da može da nastavi da galopira sutra sa 30 ili 32 članice, uz ista pravila“.

„Mislim da rizikuju. I zbog toga smatram da je poruka, uprkos tome što sama po sebi sadržinski ne izlazi preterano iz postojećih okvira, sa aspekta mogućih posledica loša i da čak i ako Makron to misli, a sigurno misli, nije trebalo to da kaže sa aspekta interesa ugleda EU, koja mu je navodno prioritet u ovom regionu“, sugeriše Krstić.

Takva Makronova izjava, dodaje on, otvara potencijal za kolebanja zapadnobalkanskih zemalja i za traženje alternativa.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Emanuel Makronproširenje EU
Komentari (13)
Dodaj komentar
  • Milovan

    Ma tko jos slusa toga babojebca.

  • KUM I

    Sve potpisao gosn .Kojeimedadam ! Sta cemo mi Evropi ,ali vec Rusima smo dobro dosli sa ovih vec nekoliko baza sto se pripremaju . Domaci kvislizi ukoliko brzo e pobegnu kad dodje taj cas javice se onom za „Bandere“!Srbi ne mrze ali pamte sva bombardovanja AV saveznika .Stvaranje Kosovske drzave nece dugo trajati cim se posklapaju ove Lala kaze“Skalamerije “ od S300 i S400,a tu su .A to kao 29 se „remontuju “ pa takve su i dosle i takve jos polako stizu i iz Belorusije sos piloti .A ajd da vidim gosn Francuzi kako ces da sprecis RUSE DA UDJU U NIS .Sad su zauzeti inace smo im u planu i to skoro .I na KRAJU KINEZI sta rekose za Srbiju u BRK AMERIMA?

  • eu

    rezultat brzoplete odluke da se prime zemlje kao Rumunija,Bugarska Hrvatska,Baltičke zemlje ….Cilj je bio u okviru NATO pakta da se te zemlje iskoriste u postavljanju obruča oko Rusije.Ostale zemlje bivšeg Varšavskog pakta služe kao jeftina radna snaga te zapadne kompanije izvlače kapital…..Sada im je Mađarska „kost u grlu“ politikom koju vodi Orban i koji štiti interese prevashodno svoje zemlje….A Česi se malo osvestili kao i Slovaci.(koji imaju takodje mađarsku manjinu i koja se jednog dana može probuditi i tražiti da se pripoji matici)…Nerešeni granični problemi Slovenije i Hrvatske…..i.t.d.

  • B

    Zorica Brunclik je jos davno to formulisala ukratko: nit’ me volis, nit’ me drugom dajes.

  • Anonimni

    stovse mene tice ne moramo nikad ni da se uclanimo. ako nas neko ne zeli zasto bi ga molili da nas primi kod sebe? naci prave saveznike i sa njuma praviti uniju. novim saveznicima omoguciti izgradnju raketnih i avio baza pa da vidimo sta ce evropa onda da radi…

    • Anonimni

      Prostiji i jednostavniji odgovor,oni ne bi razumeli.

    • KUM I

      Prave se i to znas kad su se Putin i A dogovorili ,onda kad je iz amerike moro na raport u rusiju.“Rece Putin ,vi polako cutite a ja cu vam sklapati ono sto prosli put niste imali“ .To bi bilo za onu Amer bazu TRN U OKU .A za ove okolne da kusuju Srbin se nikad klanjao nije ma koja silabila nece ni sad!

    • KUM I

      Bogati poceo si da shvatas stvari!

  • ANDREJ

    Greske i to kardinalne,koje je ucinio Milosevic za vreme svoje nakaradne diktature i suludog pokusaja,da okupira teritoriju bivse Jugoslavije ratom,“usidril“ je Srbiju za dugi niz narednih godina,od uclanjenja u Eu…tesko da ce ikada nesto biti.!

    • Anonimni

      KOLIKO SE RAZUMEŠ U POLITIKU TAKO I REZONUJEŠ, MILOŠEVIĆ I NJEGOVA DIKTATURA, NIJE NEGO,KO JE ŽELEO RAT ANDREJ ? DOKADA VIŠE LAŽI?.

    • Mige

      Andrej, a to što ljudi sa tih teritorija nisu hteli da se odvoje od Jugoslavije se ne važi za tebe? Koliko novaca dobijaš od tih fašista da ovoliko omalovažavaš demokratiju, volja naroda i silne ljudske žrtve? Stidi se.

    • kojeimedadam

      Neinformisana budalo …pročitaj “ Pismo Vilija Vimera – G. Šrederu “ i biće ti sve ..JASNO 😉 U Bratislavi 2000-te na Samitu NATO i SAD je odlučeno da “ Srbija Nikada NE Bude Primljena u EU „. Misliš li da NATO & SAD..tek tako menjaju svoje odluke. Čitava priča oko “ Puta Srbije u EU “ IZMIŠLJENA JE – u koordinaciji sa “ Domaćim Kvislinzima “ koji od 2000-te i pada Miloševića ..ROTIRAJU na vlasti u Srbiji – i ..SAMO IZ JEDNOG RAZLOGA → PLJČKA I UNIŠTAVANJE SRBIJE I SRBA( malih Rusa ) U SVAKOM POGLEDU.

    • KUM I

      POTPISAO U POTPUNOSTI :Ali moram dodati ovo je prelomna godina da SRBI SHVATE STA NAASI KVISLIZI rade Srbiji i svom narodu.Ulazak Srbije u zajednici zvanu EU nikad biti nece ,ali da cemo imati uvek SAOBRACAJCA na raskrsnici Evrope to je valda jasno.Jer onaj koji zna zasto su Kinezi zakupili ili kupili luku u Grckoj mora da razmisli koje ce mogucnosti Srbija imati u buducnosti jer ce Kineska roba ici iz Luke suvozemno dal putem ili prugom za srednju Evropu .Bicemo i te kako zasticeni i vazni a Evropljani nece sMETI NI P“DNUTI a kamo li se buniti .Dodajte Ruske teznje da bilo kako Gasovod ide za Evropu preko Srbije i to nesto znaci i finansiski i politicki .Razmislite malo ,zasto i jedni i drugi nude i grade uz povoljne kredite .A gospodja Svabica i Francuz (engleska nas ne dotice ) nek se na vreme slikaju !