Počela sednica donjeg doma Kongresa SAD o opozivu Trampa

Predstavnički dom Kongresa SAD počeo je sednicu na kojoj bi trebalo da izglasa opoziv odlazećeg predsednika SAD Donalda Trampa po drugi put, zbog njegove uloge u neredima prošle srede u kojima je poginulo pet osoba.

Članovi donjeg doma Kongresa iz redova Demokratske stranke u ponedeljak su predstavili Rezoluciju, sinoć usvojenu, kojom se republikanac Tramp optužuje za „podsticanje pobune“, odnosno huškanje pristalica da napadnu parlament 6. januara.

U nastojanju da smene Trampa pre 20. januara, kada će dužnost šefa države preuzeti izabrani predsednik Džozef Bajden, demokratama će se pridružiti najmanje pet republikanaca.

Glasanje o opozivu Trampa očekuje se do kraja dana.

U zgradi Kongresa SAD nalaze se stotine pripadnika Nacionalne garde.

Demokrate su Rezolucijom pozvale potpredsednika SAD Majka Pensa da aktivira 25. amandman Ustava SAD i smeni Trama, nedelju dana pre isteka njegovog mandata.

Prema 25. amandmanu, potpredsednik SAD i većina ministara mogu da proglase šefa Bele kuće nesposobnim za obavljanje funkcije. U tom slučaju bi potpredsednik SAD smesta postao šef države.

Pens od sinoć ima rok od 24 sata da pokrene smenu Trampa, ali pošto on nije nagovestio da će to učiniti, rezervna opcija je izglasavanje opoziva u donjem domu Kongresa.

Tramp je optužen da je podsticao na pobunu svoje pristalice koje su 6. januara upale u Kongres i držale ga četiri sata pod okupacijom, tokom posebnog zasedanja na kojem je kasnije te noći potvrdjena pobeda Bajdena na predsedničkim izborima. Tokom nasilja u Kongresu poginulo je pet osoba.

Neposredno uoči upada u Kongres, Tramp je usijao atmosferu na protestu u Vašingtonu, ponavljanjem neosnovanih tvrdnji da je pokraden na predsedničkim izborima 3. novembra.

Ako Predstavnički dom izglasa opoziv Trampa, on bi bio jedini američki predsednik čiji je opoziv dva puta izglasao donji dom Kongresa.

On time neće biti smenjen sa mesta predsednika, već će ići na sudjenje u Senat.

Ako bi ga Senat osudio, moglo bi da mu bude zabranjeno da se ponovo kandiduje za šefa države 2024. godine, a možda i doživotno.

Predstavnički dom je za opoziv Trampa glasao prvi put u decembru 2019. godine, ali ga je Senat, u kojem su njegovi republikanci imali većinu, oslobodio optužbi na sudjenju u januaru prošle godine.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar