Skandal u Poljskoj zbog izveštavanja američke novinarke

Novinarki američke televizije Em-Es-En-Bi-Si Andrei Mičel preti krivična prijava i sudski proces, a više poljskih zvaničnika zatražilo je da bude proterana.

Proterivanje iz Poljske je zatraženo zbog toga što je izveštavajući o poseti potpredsednika SAD Majka Pensa Varšavi rekla da će on položiti venac pred Spomenik junacima Varšavskog geta koji su digli ustanak i borili se „protiv poljskog i nacističkog režima“.

Prva je reagovala ambasada Poljske u SAD, navodeći da „u novinarstvu nema mesta tako skandaloznim greškama“, i zatražila od poznate novinarke, urednice spoljnopolitičke redakcije mreže En-Bi-Si (NBC), da se izvini i Poljacima i Jevrejima, dok je poljski Institut pamćenja naroda (IPN) zapretio i sudom.

Prema izmenjenom Zakonu o IPN-u, do tri godine zatvora preti svakome ko javno blati poljski narod i poljsku državu i pripisuje im odgovornost i učešće u ratnim zločinima nemačkih fašista u okupiranoj Poljskoj tokom Drugog svetskog rata, a posebno u Holokaustu.

Provladina opoziciona stranka Kukiz 15 podnela je tužilaštvu u Varšavi prijavu protiv novinarke i zatražila da Mičel bude proterana iz Poljske jer se, pošto je izbio skandal zbog njenog neznanja, još nije izvinila.

Poslanik te stranke Tomaš Žimkovski rekao je da je reč o „sramnoj izjavi koja baca veliku senku na poljsko-američke odnose“.

„Andrea Mičel morala bi da bude persona non grata u Poljskoj. Do sada se nije izvinila iako je svesna koliko je sramna njena izjava“, kazao je Žimkovski.

Izvinjenje redakcije i novinarke zatražio je i predsednik Senata poljskog parlamenta Stanjislav Karčevski.

Reagovao je i Memorijal u nekadašnjem koncentracionom logoru Aušvic i upozorio novinarku da njena izjava vređa i Poljake i Jevreje i podsetio na istorijsku činjenicu da su geto u Varšavi prvo zatvorile a onda krenule u njegovu likvidaciju okupacione nemačke fašističke vlasti, 1943. godine.

Američki zvaničnici prisutni u Varšavi na međunarodnoj konferenciji o miru na Bliskom istoku – potpredsednik SAD Majk Pens i šef Stejt departmenta Majk Pompeo, nisu se oglasili povodom skandala, a danas je reagovao poljski premijer Mateuš Moravjecki.

„U Poljskoj koju je okupirala Nemačka nije postojao nikakav poljski režim. To je veliko nerazumevanje uslova u ratu. I Poljake i Jevreje zverski su ubijali Nemci. Poljski vojnici svakog dana Drugog svetskog rata borili su se za slobodu i život svih naroda“, naveo je Moravjecki na Tviteru.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

novinarkapoljskaskandal
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Senović

    Da je počela po Rusima podigli bi joj spomenik .