Devojka od milion dolara

Žanr: drama
Trajanje: 133 min.
Nagrade: dobitnik četiri nagrade Oskar:
– najbolji film
– režija (Klint Istvud)
– glavna ženska uloga (Hilari Svonk)
– sporedna muška uloga (Morgan Friman)

Glavne uloge:

Klint Istvud (Clint Eastwood), Hilari Svonk (Hilary Swank), Morgan Friman (Morgan Freeman),

Scenario: Pol Hadžis (Paul Haggis)
Producenti:

Klint Istvud (Clint Eastwood), Pol Hadžis (Paul Haggis), Tom Rozenberg (Tom Rosenberg), Albert S. Rudi (Albert S. Ruddy)

Režija: Klint Istvud (Clint Eastwood)

SINOPSIS

Ako ima čarolije u borbi do krajnjih granica izdržljivosti, to je čarolija riskiranja svega za san koji ne vidi niko osim vas.

Frenki Dan (Klint Istvud) proveo je čitav život u ringu i bio menadžer sjajnih boksera. Najvažnije čemu ih je podučavao bilo je prvo pravilo njegovog sopstvenog života: uvek i pre svega zaštiti sebe. Na početku bolnog razdoblja otuđivanja od sopstvene ćerke Frenki dugo nije želeo da postane blizak ni sa kim. Njegov jedini prijatelj je Skrap (Morgan Friman), bivši bokser, koji se brine za Frenkijevu dvoranu i zna da se ispod grube površine krije čovek koji već 23 godine gotovo svakog dana ide na misu tražeći oproštaj koji, izgleda, nikako ne može da dobije. Tako je sve dok u njegovu dvoranu ne uđe Megi Ficdžerald (Hilari Svonk).

Megi nikada nije bila bogata, ali ima nešto što imaju tek retki – tačno zna šta želi i spremna je da učini sve što treba da bi to i dobila. Talentovana je, usredsređena i ima snažnu volju, a više od svega želi da pronađe nekoga ko će da veruje u nju.

Frenkiju treba sve osim takve odgovornosti, da ne spominjemo rizik. Rekao je Megi grubu istinu – da je prestara i da on ne trenira žene. Međutim, kada nemate drugog izbora, negativan odgovor ne predstavlja vam ništa. Megi je svakog dana vežbala u dvorani do granica izdržljivosti, a ohrabrivao ju je jedino Skrap. Njena odlučnost je konačno naterala Frenkija da je prihvati.

Njih dvoje se međusobno inspirišu i iscrpljuju. Zajednički im je duh kojim mogu da nadvladaju bol i gubitke iz prošlosti. Jedno u drugome pronašli su davno izgubljenu porodicu. Jedino još nisu svesni toga da će se uskoro naći pred borbom koja će od njih zahtevati više srčanosti nego što su ikada bili svesni da poseduju.

O FILMU

Reditelj Klint Istvud imao je sasvim jasnu predstavu o tome kakav izgled filma želi da postigne: „Želeo sam da izgleda kao istorijski film. Iako se radnja događa danas, pokušao sam da postignem osećaj da se sve događa u nekom prošlom vremenu – u četrdesetim, pedesetim, šezdesetim ili sedamdesetim… Želeo sam da film izgleda bezvremenski.“

Udružio se sa snimateljem Tomom Sternom – sa kojim sarađuje još od 1982. godine, kada su snimili film „Bird“, a u međuvremenu je bio direktor fotografije filmova „Krvna slika“ i „Mistična reka“ – i scenografom Henrijem Bumstedom, dvostrukim dobitnikom Oskara za filmove „Žaoka“ i „Ubiti pticu rugalicu“, sa kojim je sarađivao na već 11 projekata. „Henri Bumsted je svakako najbolji. Danas ima 89 godina i još uvek je najbolji“, kazao je Istvud.

Bumsted odgovara: „Obožavam da radim sa Klintom. On je sjajan reditelj, niko nije poput njega. U mojim godinama ne bih radio ni sa kim drugim.“

O REŽISERU

Klint Istvud (reditelj)
Tokom četiri decenije dokazao se kao najsvestraniji umetnik u istoriji filma – glumac, reditelj i producent. Njegova umetnička dela obezbedila su zaradu i priznanja, a njemu osigurala poštovanje publike i kolega. On je filmska ikona.

U martu 2003. godine dobio je nagradu za životno delo Udruženja filmskih glumaca (SAG). Bio je nominovan za najboljeg filmskog glumca svih vremena 1999. godine, a dobio je nagradu kao najbolji filmski glumac 1981, 1984, 1985, 1987. i 1998. godine. Pored toga, dobio je nekoliko počasnih nagrada i nagrada za životno delo.

Godine 2003. njegov hvaljeni film „Mistična reka“ premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u Kanu i bio nominovan za Zlatnu palmu. Taj film bio je nominovan i za šest nagrada Oskar (za najbolji film, režiju, glavnog glumca, sporednog glumca, sporednu glumicu i scenario), od kojih je dobio dva (za glavnu mušku i sporednu mušku ulogu).

Istvudov film „Unforgiven“ bio je 1993. godine nominovan za čak devet Oskara, a dobio je četiri – za najbolji film, režiju, sporednog glumca i montažu. Isti film dobio je i brojne druge nominacije i nagrade, među kojima i Zlatni globus.

Njegov je i film „Mostovi okruga Medison“ iz 1995. godine. Za Zlatnu palmu na Festivalu u Kanu bili su nominovani njegovi filmovi: „White Hunter, Black Heart“ (1990), „Bird“ (1988) i „Bledi jahač“ (1985).

O GLUMCIMA

Klint Istvud (Frenki Dan)
Debitovao je kao honorarni glumac 1955. godine, a glumio je u 46 filmova, režirao ih 25 i producirao 20. Često kombinuje te svoje uloge, pa je u 13 filmova glumio i istovremeno bio njihov reditelj i producent, još devet filmova je producirao i ujedno glumio u njima, a glumio je i u 14 filmova koje je sam i režirao.

Neki od filmova koje je režirao i u kojima je glumio su „Krvna slika“ (2002), „Početnik“ (1990), „A Perfect World“ (1983), „Bronco Billy“ (1980), „The Gauntlet“ (1977), „The Outlaw Josey Wales“ (1976), „The Eiger Sanction“ (1975), „High Plains Drifter“ (1973) i „Play Misty For Me“ (1971).

Glumio je u još u 24 filma koje nije režirao. To su „Na vatrenoj liniji“ (1993), „Kako znaš i umeš“ (1980), „Beg iz Alkatraza“ (1979), „Prljavi inspektor Hari“ (1971), „Dobar, loš, zao“ (1966), „Za šaku dolara“ (1964).

Prvu pravu priliku dobio je 1958. godine u TV seriji „Rawhide“, u kojoj je glumio sledećih šest godina. Istovremeno se pojavljivao u drugim TV emisijama i serijama. Televizijskom radu vratio se tek 1985. godine, kad je režirao jedan segment Spilbergove serije „Amazing Stories“ pod naslovom „Vanessa in the Garden“.

Hilari Svonk (Megi)
Dobila je Oskara za ulogu u filmu „Dečaci nikada ne plaču“, a za istu ulogu nagrađena je i Zlatnim globusom i brojnim drugim nagradama. Glumila je u filmovima „Dar“ Sema Rejmija sa Kejt Blanšet i Kijanuom Rivsom, „Izgubljena moć“ sa Adrijanom Brodijem, „Nesanica“ Kristofera Nolana, u kom su glumili i Al Paćino i Robin Viliams.

Morgan Friman (Skrap)
Postao je slavan kad je stvorio popularni lik Izi Rajdera za televizijsku emisiju „The Electric Company“. Međutim, već tada bio je poznat u njujorškim pozorišnim krugovima.

Filmografija: „Brubaker“, „Eyewitness“, „Harry & Sons“, „Teachers“, „Marie“, „That Was Then“, „This Is Now“, „Street Smart“, „Clean & Sober“, „Johnny Handsome“, „Glory“, „Driving Miss Daisy“, „Lančana reakcija“, „Bekstvo iz Šošenka“ prema romanu Stivena Kinga (treća nominacija za Oskara).

Usledili su triler „Kolekcionar“ producenta Dejvida Brauna, Spilbergov „Amistad“, avanturistički film „Teška kiša“ sa Kristijanom Slejterom, hit „Žestoki udar“, „Sestra Beti“ iz 2000. godine, u kom glume Kris Rok i Rene Zelveger, kao i „Paukova zavera“ iz 2001. godine, u kom Friman ponovno ima ulogu Aleksa Krosa, lika iz filma „Kolekcionar“. Godine 2002. snimio je film „Smišljeni zločin“, u kom glumi i Ešli Džad, i triler „Svi naši strahovi“ Toma Klensija sa Benom Aflekom. Nakon toga, snimio je još i filmove „Levity“ reditelja i glumca Bilija Boba Torntona, „Snovolovka“ prema romanu Stivena Kinga i „Svemogući Brus“ sa Džimom Kerijem.

Kao reditelj debitovao je 1993. godine filmom „Bopha!“, u kom glume Deni Glover i Alfri Vudard, a posle toga, osnovao je sopstvenu producentsku kuću. Uskoro ćemo moći da gledamo nekoliko filmova u njegovoj produkciji: „Unleashed“, u kojem glumi Džet Li, „An Unfinished Life“ sa Dženifer Lopez i Robertom Redfordom, kao i „Edison“, u kojem glume Džastin Timberlejk, LL Kul J i Kevin Spejsi.

Oficijelni sajt:

  • Million Dollar Baby (2004)

    Premijera: 13. april 2005. godine u Centru „Sava“
    U bioskopima: od 14. aprila

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

  • Komentari (0)
    Dodaj komentar