Ovaj zadatak za 3. razred zadaje muke svima: možete li Vi da ga rešite?

Iako nam treći razred osnovne škole može izgledati kao nešto veoma lako, ovaj matematički problem koji su podelili korisnici Redita dokazuje suprotno. Mislite li da ga možete rešiti?

Mozgalica ide ovako: Džanel ima 15 klikera. Izgubila je neke od njih. Koliko klikera Džanel sada ima? Zbunjeni učenici davali su razne odgovore na ovo neodređeno pitanje, ali ni njihovi stariji braće i sestre, čak ni roditelji, nisu imali rešenje ovog zadatka.

Šta tačno znači ‘neke od njih’? Korisnici interneta su lomili glavi i predlagali neka rešenja, poput, “{15 – n | n ∈ ℤ, 1<n<15}.” Međutim, na iznenađenje svih, tačan odgovor na postavljeno pitanje nije uopšte težak. Štaviše, potpuno je bizaran.

Učenici je jednostavno trebalo da napišu da Džanel sada ima manje od 15 klikera.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

matematikazadatak
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • klikeraš

    Ako ima 15 klikera (1. rečenica zadatka), znači da je pre toga imala više pa je neke izgubila. Znači sada ima 15 klikera.

  • maliAjnstajn

    Ovo nema „blage veze“ !? NI pitanje ni odgovor(i) !!! Matematika je EGZAKTNA i PRECIZNA ,bar u sferama osnovno skolskog gradiva !!! E sada kada dodjemo do pojma Vise matematike 1,2,3,4 …. onda mozemo govoriti o „apstrakciji“ i „opisnim odgovorima“ koji dokazuju teoreme i resenje zadataka !!! Resenje za ovaj zadatak je upravo ono sto su neki i napisali : 1<n<15 jer je RECENO da je bilo 15 i da je izgubio neke a NE sve !!! Eeee sada da li deca u USA i EU u trecem razredu uce "nejednacine" – je PRAVO pitanje !?? Ocigledno NE ako uzmemo navedeni opisni odgovor za vrtice …

  • Anonimni

    upravo sam danas razmisljao o prevari i brzini svetlosti. Kad se priča iz sfere Fizike, ne može se izbeći MERENJE , koje je uslov u fizici. Brzina svetlosti je do sada NEIZMERENA, a ako jeste , onda ja nemam tu informaciju. Ako neko zna , molim vas napišite to, i kojim instrumentima je to učinjeno i gde. dakle to je podatak dobijen matematikom a ne iz fizike. Da li je tačan taj rezultat, ostavićemo do vremena kad će biti izmerena …Takođje, razmislite koliko je taj podatak stvarno i za šta upotrebljiv u realnom a i naučnom životu. Ako bi brzina svetlosti bila PUNO, onda analogno tome brzina zvuka je verovatno skoro pa PRAZNO, ili brzina drona…baš prazno. Ako bi neko imao mnogo klikera , nakon što izgubi neke , imao bi manje klikera. to jeste logično. Ako bi imao puno klikera, kad bi izgubio neke ..imao bi praznije klikere. Imao bi prazno klikera je vrlo nespretno reći. Tu bi već došlo do ozbiljne zabune, jer sećam se detinjstva, imali smo i koristili i PUNE I PRAZNE klikere. Prazni su bili bez boja u njemu, a puni potpuno obojeni. Bilo je i šarenih…što bi bilo polupuni ? ili možda poluprazni ? .., i eto dileme…… hvala

  • Mujuca

    Matematika je i inače poznata po tome, što su joj primarni opisni odgovori. A i fizika… – Koliko iznosi brzina svetlosti? -Puno. – Kolika je cena automobila? – Mnogo… – Koliki je IQ sastavljača zadataka za decu? – Jako mali…