U hladnu ili kipuću vodu? – šta je bolje za tvrdo kuvana jaja

Ako u Gugl pretragu ukucate ‘tvrdo kuvana jaja’, pronaći ćete više od 28 miliona članaka koji govore o tome kako ih skuvati ili pripremiti, s tim da su saveti za kuhanje različiti: od toga da ih treba samo ubaciti u kipuću vodu i kuvati tri do pet minuta, pa do toga da ih je bolje staviti u hladnu, pa kuvati polako desetak minuta.

Jedan od autora kuvara, Mark Bitmen, kaže da jaja treba staviti u lonac s vodom na sobnoj temperaturi, upaliti vatru i pustiti vodu da provri. Potom isključiti šporet i poklopiti lonac pa ostaviti jaja da odstoje desetak minuta.

Drugi autor, J. Kenji López-Alt, dobitnica nagrade The Food Lab preporučuje da jaja spustite u već kipuću vodu na 30 sekundi, pa odmah u tu vodu dodate kockicu leda, kako bi se smanjila temperatura. Potom treba smanjiti temperaturu i kuvati jaja još 11 minuta.

Dakle, kako zapravo skuvati jaja da budu tvrda? Evo šta kažu dvojica profesionalnih kuhara – Nik Korbi (saosnivač Egg Shopa i autor knjige ‘Egg Shop’) te Džejson Hua (holandski ‘chef de kitchen’) iz Njujorka: obojica su se složili da jaja treba spustiti u lonac s kipućom vodom.

– Primetio sam da se jaja zalepe za ljusku kad ih ubacim u hladnu vodu, kaže Hua. I López-Alt u svojoj knjizi kaže da se belanca koja se kuvaju u hladnoj vodi jače vežu s membranom s unutarnje strane ljuske jajeta, pa to možda i nije najbolji izbor ako ih nakon kuvanja želite očistiti tako da ostanu u komadu.

Korbi kaže da ih je važno kuvati i u dovoljno vode da pokrije sva jaja, tako da je voda barem centimetar iznad njih. Dodaje kako on lično pomalo praznoverno dodaje malo alkoholnog sirćeta, soli i prstohvat sode bikarbone u vodu pre nego što se zagreje, kako bi bio siguran da će se jaja bolje moći oljuštiti.

Jednom kad ih spustite u vruću vodu, pustite ih da se kuvaju 10 do 11 minuta, zavisi odo veličine, savetuje Hua, dok Korbee predlaže snižavanje temperature i kuvanje 8 minuta.

Nakon što skuvate jaja, tajna je u tome da ih odmah prebacite u hladnu vodu, odnosno šerpu napunjenu ledom i s malo hladne vode, kako biste zaustavili daljnje kuvanje u jajetu i što pre ih ohladili.

– Ovo je jako važno da biste jaja lakše očistili, a da zadrže konzistenciju, kaže Korbee, koji jaja ostavlja u hladnoj vodi barem pet minuta prije nego što počne da ih čisti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

kuvanje jaja
Komentari (2)
Dodaj komentar
  • Beograđanka

    Jaje, pa makar bilo i sobne temperature, ako se spusti u ključalu vodu – puca. Teško se ljušte jaja koja su veoma sveža; isto tako, od veoma svežih jaja se teže umuti šam, na primer. Poželjno je, stoga, da su stara barem tri dana. Tačno je da će se lakše ljuštiti ako se izvade iz hladne vode i stave u hladnu. Sve ostalo je zaista smešno.

  • gordana.

    Sve u svemu ove nacini barenja jaja se smatraju nebitnim jer ce se svako obariti ,samo je nekako prirodno da hladno jaje iz frizidera,uglavnom,cak i kada je na sobnoj temperaturi stavimo u vodu i postepeno zagreva i bari.Dalji nacin postupanja je stvar naucenog od davnina da se prospe voda vrela i da se nalije hladna da odstoji radi boljeg ljustenja da se belance ne bi odstranjivalo tokom ljustenja..I ono sto je potvrdjeno i teorijom i praksom je da se bolje i lakse ljuste “ bajatija „jaja od svezih koje koka snese ,to struka verovatno zna zasto je to tako a ne ovi smesni razlozi koji se navode u tekstu..I mislim da se soljenjem vode doprinosi laksem ljustenju u sta nisam sigurna da li je tako.