Osnove trčanja

Ne morate biti atletičar da biste se bavili trčanjem i tako poboljšali svoju formu. Samo se ugledajte na Amerikanca Džima Skota, koji je u januaru 2003. u svojoj šezdesetoj godini počeo da se bavi trčanjem. Iste godine u novembru istrčao je njujorški maraton (bilo mu je potrebno šest sati da ostvari taj cilj).
Možda je trčanje baš pravi sport za vas. U svakom slučaju, treba isprobati tu mogućnost. I ako želite da proverite da li ste u formi, da se zategnete ili da izgubite suvišne kilograme – trčanje je dobar izbor.
Trčanje je jednostavno, ne zahteva finansijski trošak i to je odlična aktivnost koju možete raditi u društvu.
Zdravstvene koristi od trčanja su brojne. Možete poboljšati kardiovaskularno zdravlje, sniziti povišeni krvni pritisak i holesterol, ubrzati metabolizam i obnoviti samopouzdanje, kažu stručnjaci.
Ako ste ranoranilac, može biti veoma korisno trčanje u ranim jutarnjim časovima. Do sedam ujutru već možete završiti svoj dnevni sportski plan i zadovoljni krenuti na posao.
Pre nego što načinite prvi korak, nabavite dobre patike za trčanje. Izaberite i neku lepu opremu u kojoj ćete se osećati prijatno i koju ćete želeti da obučete svakog jutra. Posetite prodavnicu sportske opreme i ne štedite, jer ulažete u sebe.
Poželjno je i da se obratite fitnes stručnjaku pre nego što počnete ozbiljno da se bavite trčanjem. Treba da prilagodite vreme trčanja svojim godinama, kao i telesnim karakteristikama – krvnom pritisku, nivou holesterola i šećera u krvi, a dobar savet će vam dati fitnes trener. Potom možete da nastavite sami.
Trčanje nije pogodno za osobe u nekim zdravstvenim stanjima, zato treba slušati svoje telo i svog lekara. Najgora stvar koju možete da učinite jeste da počnete sa trčanjem, povredite se i tad sasvim prestanete da vežbate.
Kada krenete na trčanje (pošto ste preduzeli sve predostrožnosti), ne zaboravite da je za početak najbolja kombinacija hodanja i džogiranja. Na primer, naizmenično hodajte pet minuta i džogirajte dva minuta.
Svakog dana povećavajte broj minuta provedenih u džogiranju. Odličan rezultat će biti kada budete mogli da trčite 20 minuta bez prekida. Kada to budete postigli, povećavajte trasu kojom trčite.
Da biste ostali istrajni u ovom sportu, možete da vodite dnevnik trčanja – beležite svoja postignuća, kao i ciljeve koje želite da ostvarite.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

džogingtrčanje
Komentari (3)
Dodaj komentar
  • Milica Dobrokes

    Da, zaista je trčanje jedna predivna disciplina, ja se trčanjem rekreativno bavim već 3 godine. Ove godine sam uspela da pređem 7 km fruškogorskog maratona, a da pri tom nisam dobila upalu… Onda sam tek svatila koliko je ovaj sport doprineo mojoj kondiciji i zdravlju… Hvala na savetima i moglo bi biti više tema o ovome.

  • Đuka E

    Imam 64 godine radnog, dinamičnog i zdravog života. Vegetarijanac sam, ne pušim, ne konsumiram alkohol, bavim se sportom – dnevna rekreacija, trčanje, topla joga nedeljno, gimnastika za dobro jutro.

  • Milan Cuckić

    Više članaka o sportskim aktivnostima koje možemo i mi amateri da upražnjavamo!