Pasivno vežbanje – vibracija celog tela

Vežbate a zapravo ne ulažete nikakav trud – ovaj trend poznat je pod nazivom pasivno vežbanje. U ovom članku pitamo stručnjake: da li je ovakva vrsta fizičke aktivnosti zaista efikasna?
Ležite na krevetu, gledate omiljeni film i – bavite se sportom? Ovo je prva slika koja se javi kada je reč o pasivnom vežbanju. Ovaj trend bazira se na ideji da možete raditi na svom telu iako se ne iscrpljujete i ne mučite. Dovoljno je imati – odgovarajuću opremu.
Pitali smo stručnjake o konkretnoj vrsti pasivnog vežbanja: o vibraciji celog tela.
Vibracija celog tela
U našim fitnes-centrima, kao i u svetu, ovaj način pasivnog vežbanja poznat je i pod nazivom Power Plate. U početku zamišljen kao program za treniranje ruskih kosmonauta, brzo se raširio po Evropi, Japanu i Sjedinjenim Američkim Državama.
Kako funkcioniše?
Osoba je na platformi, sa kolenima savijenim pod uglom od 30 stepeni, dok površina ispod njenih stopala vibrira i pravi 30 vibracija u sekundi.
Zbog ovakve vrste vibriranja, telo misli da pada, i tako i reaguje – aktivira kontrakciju mišića koja je odgovor na stres padanja. Zbog ovih brzih kontrakcija, smatra se da telo vežba.
Šta obećavaju autori ovog programa vežbanja?
"Vibracija celog tela" poboljšaće vam, kažu oni, cirkulaciju, mišićnu snagu i elastičnost, kao i koordinaciju pokreta; a posle vežbanja mišići će se odmoriti brže nego nakon klasičnog vežbanja.
Stručnjaci obećavaju i poboljšani rad metabolizma, veću čvrstinu kostiju, kao redukciju hormona stresa kortizola, smanjenje celulita i stimulaciju produkcije kolagena, koji je zadužen za glatkost kože.
Vibracija celog tela nije samo za zdrave osobe, već nju mogu primenjivati i oboleli od parkinsonove bolesti, multiple skleroze i nekih oblika artritisa.
Šta kažu stručnjaci?
Stručnjaci tvrde da postoje neke dobrobiti od ove vrste vežbanja, ali da ni izbliza nisu tako velike kao što se tvrdi u reklami. Ovaj program, kažu, postiže dobre efekte u održavanju čvrstine kostiju i poboljšanju cirkulacije – ali vam neće pomoći da se lišite celulita niti da izgubite suvišne kilograme, za to nema medicinskih dokaza.
Kada je ovaj novi program u pitanju, stručnjaci se slažu da je potrebno obaviti još istraživanja na većem statističkom uzorku kako bi se dođlo do pouzdanih zaključaka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

pasivno vezbanjevibracije
Komentari (5)
Dodaj komentar
  • Ljiljana Popović

    Izgleda da bi čovek sve uradio samo da se ne kreće. Imam 58 godina. Već dvadeset godina kako vežbam tri puta nedeljno po dva sata. Nema tu mnogo filozofiranja. Ako hoćeš da si zdrav, moraš se znojiti. A to znači intenzivno vežbati. Ja vozim kućni bicikl dva puta po 20 minuta i jednom za finiš 30 minuta. Između vožnje intenzivno vežbam. Nakon toga glava mi je potpuno mokra. Sve to radim u hladnoj prostoriji, naravno, uz dobru muziku. Postala sam POZITIVNO ZAVISNA od sporta. Neću pričati o tome kakve sve dobiti imam od toga. Pozdrav svima.

  • Katarina Milićević

    Reč je o trenažeru koji radi na principu vibracija za trening snage čitavog tela u 15 minuta i koji je kao prva i najbolja komercijalna sprava koja koristi tzv. „Acceleration Training“ – metod ubrzanih treninga, generičko ime za vibracionu tehnologiju. Tako mnogi razne izvedbe komercijalnih spravi na vibracionom principu vole da nazivaju Power Plate, iako je to samo jedna jedina sprava i brand. Vežbanje je daleko drugačije od „čučnja sa nogama pod uglom od 30 stepeni“, što i nije konkretna vežba, već zagrevanje na Power Plate-u. Broj vežbi koje možete raditi na Power Plate-u je neograničen, od pilatesa, joge do vežbi iz partera i sa dodatnim opterećenjem, samo sa boljim efektima. Vaši mišići refleksno reaguju na vibracije i vrše kontrakcije vaših mišića koje u tom momentu aktivirate, minimum 900 puta. Dakle u jednoj vežbi možete uraditi čak 900 trbušnjaka i to za 30 sekundi. To svakako morate probati da biste osetili i potpuno razumeli, a onda nema dileme da možete savršeno shvatiti da je to vrlo aktivan i naporan trening sa mnogo bržim efektima nego što je to kod konvencionalnog treninga. Ukoliko možete da vežbate bilo šta, možete i na Power Plate-u. Sasvim je sigurno da u kombinaciji sa pravilnom ishranom kao i kod bilo kojeg drugog treninga još kako možete izgubiti kilograme. U svakom slučaju vredi isprobati besplatan probni trening u nekom od Power Plate studija i vrlo brzo se shvati zašto ga poštuju i koriste mnogi sportisti, celebrity, lekari u rehabilitaciji i milioni ljudi širom sveta u rekreativi.

  • Ana Tamić

    Power Plate mi je omogućio zatezanje mišića u kraćem roku nego ikada ranije. Fenomenalno se pokazao, posebno kada su trbušnjaci u pitanju. Apsolutno se slažem da je od presudnog značaja rad sa ličnim trenerom.

  • Vesna Radojković

    Ja ga koristim isključivo posle vežbanja i teretane da bi mi se mišići odmorili. Zaista prija. Inače, cilj i treba biti zdrava mišićna masa, a salo da sagori. Mišići takođe pomažu ubrzavanju metabolizma.

  • milica P

    Power plate je ekstra sprava za sve koji imaju malo vremena da se posvete vežbanju i svom izgledu. Ja sam lično prezadovoljna učinkom power plate-a: tonus mišića se vrlo brzo popravlja, a što je najbitnije, posle vežbanja se osećam veoma opušteno, čak mi se popravi i raspoloženje. Primetila sam i da mi se smanjio celulit, ali kilaža ide sporije, što je i normalno s obzirom na to da je u pitanju vežbanje od svega dvadeset minuta. Naravno, moj savet je da dok koristite power plate, to radite isključivo sa trenerom koji će vas uputiti u to kako i koje vežbe da radite, tj. u fitnes centrima koji će vam obezbediti trenera koji će u datom momentu samo sa vama vežbati. U suprotnom, možete izazvati kontraefekat i masne naslage pretvoriti u mišiće, a moguće je i povrediti se, tj. izazvati neprijatan osećaj u mišićima i kičmi. Sve u svemu, toplo preporučujem svima da vežbaju na power plate-u, jer ima veoma pozitivan efekat na zdravlje i izgled čoveka.