6 trikova za zdravije kuvanje

Nije važno samo koja jela jedemo već i kako te namirnice pripremamo. Čak i male promene u načinu kuvanja mogu utrostručiti hranljivost vašeg obroka.

Pecite ribu

Evo jednog saveta za vitkiji struk: ribe koje sadrže masti (poput lososa) treba ispeći na malo maslinovog ulja. Ovim načinom kuvanja apsorbuje se maslinovo ulje i smanjuje količina masnoća za 10%, a time i nepotrebne kalorije. Potrebno je samo malo maslinovog ulja, tek da se premaže pleh. Pečena riba je ukusna ako se prelije limunovim sokom, sa malo izmrvljenog belog luka i malo bibera. Uz ovo se dobro slaže povrće kuvano na pari.

Skuvajte paradajz

Kuvani paradajz je dobar za mlađi izgled kože, kao i u zaštiti od kancera. U poređenju sa svežim paradajzom, kuvani paradajz sadrži više likopena – moćnog antioksidanta. Ovaj element štiti kožu od UV zračenja. Možete i zapeći paradajz u rerni, na kriškama tosta – dobićete ukusne i zdrave sendviče. Ovi sendviči odlično će se složiti uz ćureća prsa i senf.

Izgnječite beli luk

Poznata su lekovita svojstva belog luka. Jedno od njih je pozitivan uticaj na arterije; ali treba paziti da se prilikom kuvanja ne unište zaštitna svojstva belog luka. Zato je najbolje prvo ga izgnječiti nožem i ostaviti da odstoji 30 minuta.

Pripremite brokoli na pari

Ovo lepo i ukusno povrće jedna je od najvažnijih namirnica za smanjenje rizika od kancera. Ako se pripremi na pari, zadržaće najviše glukozinolata – elementa koji je najvažniji u borbi protiv kancera. Ostalim tehnikama kuvanja, količina ovog elementa biće manja. Ako nemate specijalne posude za kuvanje na pari, poslužiće i neke obične. Ovo jelo možete spremiti na sledeći način: isecite cvetove brokolija. Sipajte malo vode u šerpu. Kada voda provri, iznad nje postavite metalnu cediljku i u njoj brokoli. Kuvajte 6 do 7 minuta, na srednjoj vatri.

Skuvajte meso

Mnogi stručnjaci kritikuju preterano jedenje mesa, jer neka svojstva ove namirnice mogu dovesti do dijabetesa i srčanih bolesti. Kada se meso priprema u vodi i kada se dugo kuva, razvije se čak za 50% manje komponenti koje oštećuju ćelije. Da bi meso bilo ukusnije, u vodu za kuvanje dodajte sezonsko povrće i začine.

Čuvajte lubenicu na sobnoj temperaturi

Ako pustite da lubenica odstoji tako nekoliko dana, u njoj će se povećati nivo likopena i beta-karotena.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

kuvanjezdrava ishrana
Komentari (5)
Dodaj komentar
  • lenka

    ja sam više za tradicionalna, jela nego za neka jela koja nisam čula,mada opet sa druge strane nije važno ,važno je da se jelo spremi sa ljubavlju i da ne zagori takođe je važno i odabir posuđa moj odabir je sole posuđe.

    • Dana Djuro

      Posudje SOLE JE NAJBOLJI IZBOR ZA VAS I VASU PORODICU.Hrana je ukusna i kvalitetna bez dodatnih masnoca.

  • S. S.

    Odlična ideja za tost sa paradajzom, hvala puno.

  • Dijana Ranđelović

    Veoma korisne informacije.

  • Ivana N

    Članak je veoma zadovoljavajuć.