Nova piramida ishrane i vaš put ka njenom vrhu

Ukoliko ste upoznati sa tzv. prehrambenom piramidom, tj. svojevrsnom tabelom hrane koja je za nas najzdravija, verovatno ste već upoznati i sa najnovijim promenama koje su u nju uvedene. A ukoliko prvi put za nju čujete, evo prilike da saznate nešto više. Za one koja ta promena muči, stižu dobre vesti: stručnjaci iz ove oblasti naglašavaju da su nacrti nove piramide slični staroj piramidi. Promene u grafiku zamišljenje su tako da daju što preciznije informacije o hrani koja je za naš organizam najzdravija. Ono što nova piramida naglašava jeste konsumiranje hrane po uzoru na dugu. Stoga su sve kategorije označene prugama u različitim bojama koje se odnose na po jednu prehrambenu grupu.
To sve izgleda ovako (narandžasta je najšira pruga, a žuta najuža pruga):

  • narandžasta (zrnasta hrana)
  • zelena (povrće)
  • crvena (voće)
  • plava (mleko i mlečni proizvodi)
  • ljubičasta (meso)
  • žuta (ulja)

Na prvi pogled se takođe može primetiti da su pruge pri dnu šire, a pri vrhu znatno uže. Cilj je ukazati na to da nema sva hrana iz grupe istu hranljivu vrednost. Na primer, piletina i goveđe meso pripadaju istoj grupi, ali imaju prilično različitu hranljivu i kalorijsku vrednost. Možda vas ovakav novi raspored, kao i značenje piramide, u izvesnoj meri zbunjuju, ali nemojte odustajati. Samim tim što se svake nedelje opredelite za po jedan "zdrav" korak, bićete sve bliži vrhu piramide.
Prevedeno u praktične savete: treba što više jesti sveže voće, povrće, zrnastu hranu, mlečne proizvode sa malim procentom masti, kao i laganije mesne proizvode. S druge strane, treba što manje jesti veštački obrađenu zrnastu hranu ili gotova jela, piti punomasno mleko, izbegavati hamburgere/pljeskavice i gazirane napitke.
Pored toga što daje korisne savete o ishrani, piramida ističe i važnost fizičkih aktivnosti i vežbanja – simbolično predstavljeno figurom koja trči uz stepenike piramide. Ova figura podseća nas na to da su zdrava ishrana i fizička aktivnost nerazdvojni i neophodni za postizanje optimalnog zdravlja, zaštitu od raznih bolesti i neželjenih kilograma.
Pod fizičkom aktivnošću podrazumeva se: odlazak u teretanu/fitnes centar, merenja vremena provedenog u šetnji, broj načinjenih koraka, uvođenje neke druge fizičke aktivnosti u svakodnevnu rutinu (silaženja dve stanice ranije i pešačenja do kuće, usisavanja stana, rad u bašti). To su samo neke od aktivnosti koje vam mogu dodatno pomoći na putu ka vrhu. Ono što je takođe bitna karakteristika nove prehrambene piramide jeste da se ona upravlja načelom da ne postoji jedan univerzalni plan ishrane za sve ljude, jer nije svakome potrebno da unese istu količinu hrane svakog dana. Muškarci, žene i deca imaju drugačije potrebe, kao i ljudi koji imaju problema sa viškom ili manjkom kilograma.
Kontrola obimnosti svakodnevnih porcija
Jedna od najvećih kritika upućenih na račun stare prehrambene piramide jeste da iako je ukazivala na to šta treba jesti, nikada nije izričito naglašavala u kojim količinama.
Današnja piramida je veoma precizna u pogledu toga.
Dnevno treba uneti 225 grama zrnaste hrane, a polovina bi trebalo da obuhvati hranu koja se sastoji iz celih zrna: ovsena kaša, hleb koji je obogaćen zrnima, smeđi pirinač i žitarice u vidu kornfleksa.
Preciznije, jedna prosečna činija ovsene kaše ili žitarica nosi 113 grama, a sendvič sa raženim hlebom nosi drugu polovinu koja vam je dovoljna da dostignete dnevnu granicu, bar u ovoj grupi.
Jednostavno je i sa povrćem: ukoliko pojedete porciju salate za ručak ili večeru i na to još dodate i neko drugo povrće (u količini jednakoj jednoj šolji) – već ste ispunili svoj dnevni minimum. Za doručak popijte 120 ml sveže isceđenog voćnog soka, a za popodnevnu užinu uzmite jednu jabuku ili narandžu i neophodna dnevna granica je dostignuta.
Cilj nove piramide
Cilj ove nove piramide jeste da vam što više pomogne pri izboru zdrave hrane koja odgovara vašem načinu života. Ima i cilj da nas upozori da pazimo na obimnost naših porcija, kao i na to da je fizička aktivnost neizostavna.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

piramida ishranezdrava hrana
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Nada N

    Dobar tekst. Trebalo bi više ovakvih objavljivati i pokušati ih prezentirati omladini.