Uštedite pri kupovini namirnica (2)

Veliki deo potrošačke korpe čine upravo prehrambene namirnice. One nisu skupe samo kod nas, već, iz raznih razloga, i u drugim delovima sveta. Ipak, postoje načini da bolje organizujemo svoju kupovinu i da potrošimo manje novca. Evo nekih saveta stručnjaka.
Pratite kada su rasprodaje i skupljajte kupone iz novina
Možda vam se ne čini da kuponi nude velike popuste, ali ako ih skupite u izvesnom broju, to se može povoljno odraziti na vaš mesečni budžet. Štednja se i zasniva na malim koracima. Ipak, pazite da vas popusti ne privuku da kupite nešto nepotrebno, već kupite samo ono što ste i inače planirali. Kupujte veća pakovanja, koja će vam duže trajati i manje vas koštati.
Nosite ručak sa sobom
Mnogo novca trošimo na ručak u gradu kada nismo u mogućnosti da se vratimo kući na obrok. Bez obzira na to da li ćemo kupiti nešto u pekari ili ručati u restoranu, to odnosi dosta novca. Za to ima rešenja – nosite ručak sa sobom. Napravite kod kuće neku salatu ili sendvič i ponesite. Tako ćete znatno uštedeti, a ujedno biti sigurni da jedete zdravu domaću hranu.
Kupujte konzerviranu, smrznutu i suvu hranu
Naravno, kupujte i sveže namirnice, ali se povremeno oslonite i na ovakve proizvode, jer oni manje koštaju, a bogati su hranljivim elementima (prema nekim stručnjacima, smrznuti proizvodi su i zdraviji od svežih). Zdravi su na primer smrznuta riba i živinsko meso, kao i razne vrste povrća. Konzervirano voće je zdravo i smešteno je u neki sok ili sirup. U sušenom voću koncentrisan je ukus svežeg voća. Mleko od soje u prahu jednostavno je za upotrebu i duže će vam trajati od običnog sojinog mleka koje se brzo kvari.
Uštedite na hrani bogatoj proteinima
Proteini su nam neophodni, jer obezbeđuju energiju i snagu za svakodnevni život. Kada kupujemo proteinsku hranu, najčešće posegnemo za mesom, koje je skupo. Ali, dovoljno proteina ima i u jeftinijim namirnicama – pasulju, jajima, tofuu i koštunjavim plodovima. Vegetarijanska ishrana počiva na ovim namirnicama.
Ne kupujte više nego što vam treba
Mnogo hrane se baci zato što najčešće ne procenjujemo dobro koliko nam je potrebno. Sveže namirnice obično mogu da ostanu zdrave i ukusne samo nekoliko dana, a posle toga ih bacamo.
Moguće je uštedeti pri kupovini namirnica, samo treba racionalno prići tome.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

štednja
Komentari (3)
Dodaj komentar
  • Sanja Sanjić

    U kojim to novinama u Srbiji ima kupona za namirnice?! Koliko ja znam, ni u jednim. Nadležni, izađite u susret domaćicama, nezaposlenim ženama, majkama… Toliko plačete za Evropom, pa hajde sada, Evropejci, pokažite se, omogućite nam da živimo evropski! Hoćemo i mi kupone!

  • Sanja Pogačar

    To što ti radiš, Zorice, je sasvim u redu, jer je dokazano da kada ideš gladan u kupovinu, kupiš mnogo više nego što si i mislio da ćeš. Moje pravilo je spisak potrebnih stvari. Kupujem samo po napravljenom spisku koji nosim ispred sebe. Eventualno pogledam šta ima na sniženju i kupovina je za mene gotova. I još nešto – nikada ne idem po dva-tri artikla u kupovinu. To je najgora „mamipara“, jer kad sam već tu, da pogledam i ode bar 100 evrića.

  • Zorica R

    Pravilo broj 1 za mene je da ne idem gladna u kupovinu namirnica – onda potrošim mnogo više novca, kupim mnogo više hrane sa kojom posle ne znam sta ću i oteglim se dok sve to donesem kući. Znači – prvo klopa, pa onda kupovina.