Jednu naviku imaju svi vozači, a zapravo je smrt za auto

Navika da se automobilom prelaze kratke destinacije – do trafike, pekare, prodavnice, može skupo da košta jer motoru koji tokom vožnje ne dostigne radnu temperaturu prete ozbiljni kvarovi.

Kratka vožnja od stotinak metara ostavlja motor nezagrejanim. To za sobom vuče ozbiljne posledice – vlaga ne stiže da ispari i meša se sa uljem, stvaraju se naslage nečistoća na EGR ventilu i drugim delovima motora… Opasnosti su brojne. Posle nekog vremena stvara se skrama na poklopcu za dolivanje ulja. Izgleda bezazleno, ali to je već ozbiljan stadijum u kojem ulje ozbiljno počinje da gubi svoja mazivna svojstva i treba ga pod hitno zameniti.

Još jedna opasnost ovakve vožnje je i mešanje ulja i goriva. Nažalost, u tom slučaju ne dolazi do promena na ulju koje se mogu videti golim okom. Ipak, i tu postoji mali trik, omirišite šipku za merenje ili još bolje, skinite malo ulja sa nje i protrljajte prstima pa pomirišite. Ukoliko ne osetite miris goriva, sve je u redu.

U principu najbolje je da pratite temperaturu motora na indikatoru (ukoliko ga imate). Iz motora koji dostigne radnu temperaturu kondenzacija isparava pa je jasno da se automobilima koji se voze na kratkim relacijama to neće desiti, u njima se vremenom akumulira sve veća količina vode i goriva u karteru. Motorno ulje ubrzano gubi svoja svojstva, nije u stanju da ispuni svoju funkciju pa na kraju i dolazi do oštećenja motora. Ovaj problem može biti još ozbiljniji.

U starijim Folksvagen motorima (1.0 i 1.4 benzinci sa četiri cilindra) usled konstrukcione greške kondenzacija se zamrzavala u uljnim kanalima što je dovodilo do prekida u dotoku ulja i motor je narodski rečeno “zakucavao”. Rešenje za ovaj problem je jednostavno – izbegavajte koliko god je to moguće vožnje na kratkim distancama i skratite interval zamene ulja.

Takođe, proverite u zvaničnom servisu ili uputstvu: mnogi proizvođači preporučuju posebnu gradaciju, kvalitet i interval zamene ulja za automobile koji se voze na kraćim relacijama. Naravno, ulje treba redovno kontrolisati. Prilikom kontrole vodite računa da je nivo ulja iznad maksimuma dobar znak da u njemu dolazi do mešanja vode i goriva.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

navikavozaci
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Gmo

    Lupetanje, ajd nesto da pisu. Sve zavisi od motora i vozaca. Danas se sve pravi sa namernim slabim tackama, da se posle izvesnog vremena pokvari i da nije isplativo popravljati, od ves masine do auta. Danas se motor napravi do precizmosti u „stotu“ i “ miligram“, menja se tzv“ kvalitetno ulje“ i isto takvo kvaliteno gorivo i svima pocinju problemi posle 150 hiljada ili 5 godina.

  • Miodrag

    Većina tekstova su Vam otkrivanje rupe na saksiji. Ne bi me iznenadilo da i o tome pišete. Na pr. Koji je optimalni prečnik rupe na saksiji?

    • Plandistanac

      Svako palenje automobila zahteva minimum oko 10min zagrevanja u mestu,zimi obavezno leti do 3min da bi ulje prošlo kroz ceo sistem.Ako auto nije zagrejan dešava se to što vi pričate prvo strada turbina pa ostalo,njemu 100 metara ne škodi ako se vozač pridržava navedenog,danas kreću odmah da bi uštedeli na gorivu dpf filter egr ventil zaprljacse usled lošeg goriva sipati g drive sa aditivima i problema nema.

      • Draskone

        Moj benzinac francuski je prešao 270 000 km. Bar 80% je ugradu. Ulje menjam na pređenih 15000km pošto vozim na gas. Merena kompresija je zadivljujuća. Kao kod novog auta. Inaĉe nikad ne grejem motor. Krećem odmah i na minusu, ali prvi minut pod nešto manjim gasom. Stičem utisak da pisci ovih tekstova o motorima nemaju mnogo iskustva ili žive u prošlosti.