Maksimum na ispitu

Da li postoje neki saveti za uspešno polaganje ispita? Postoje ne samo saveti već i strategije koje se mogu koristiti za postizanje boljih rezultata na ispitima, ali oni "rade u praksi" samo ako postoji dobra priprema, tj. ako je gradivo naučeno kako treba. Dakle, prethodno savladana materija je uslov za uspeh na gotovo svakom ispitu, a pripremne strategije mogu da budu samo ispomoć da ono što je naučeno bude i pokazano na najbolji mogući način. Dan pre ispita ne treba provesti u uscrpljujućem ponavljanju. Dovoljno je da se u kratkim crtama preleti gradivo, a da se detaljno ponove samo najvažnije definicije i klasifikacije.
Ne treba učiti ništa novo neposredno pre ispita. Naučenom gradivu treba vremena da se "slegne", nove inofrmacije koje pokušavate da upamtite na brzinu mogu ometati prisećanje materije koja je već savladana i dovesti do mešanja gradiva. Najvažnije je da se dobro naspavate pred ispit. Iako je zbog uzbuđenja to teško postići, važno je bar smestiti se u krevet na vreme i dozvoliti mozgu da se bar malo odmori. Često se postavlja i pitanje da li treba jesti pre ispita. U principu, treba konsumirati nešto lagano, a onom ko nema apetita kockica čokolade neće škoditi jer ona povećava koncentraciju. Što se tiče treme, nju je nemoguće izbeći, ali treba se truditi da se na nju ne obraća preterana pažnja.
U svakodnevnom životu trema se obično negativno doživljava, ali ako je umerena, ona ima i svoje pozitivne strane jer nam pomaže da "mobilišemo" sve svoje snage i pružimo maksimum.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

fakultetispitmuškaracrezultati
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Bojan Rehak

    Ovo je, moram priznati, nešto što stalno čitam i slušam od svoje osnovne škole (tada kontrolni, a sada ispiti). Učiti, učiti i samo uči ti. Najveća je glupost generalizovati stvari tako. U redu, shvatiti gradivo je važno, ali ne i presudno. Lično sam imao priliku da vidim veliki broj kolega i koleginica koji uz pomoć rime i drugih domišljatih ideja uče gradivo, a nemaju pojma o čemu se tu radi. Takođe, ako imate sreću da polažete ispit usmeno, samouverenost igra važnu ulogu. Neko ko izgleda kao da nije siguran šta je naučio neće dobiti 10, a i veća je verovatnoća da će ga profesor više pitati jer misli da student ne zna zato što je nesiguran. Ovo su samo neke od ideja, o kojima može dosta da se kaže.