Važnost samokontrole

Moć samokontrole je odlučujuća za dobro funkcionisanje unutar kolektiva. Jedna od najčešćih fraza kojima vam neko saopštava lošu vest: „Nemoj pogrešno da me razumeš, ali…“, automatski vas poziva da povučete kočnicu. A osobe s razvijenom emocionalnom inteligencijom to umeju da učine same. Emocionalna zrelost nije ništa drugo do obuzdavanje sopstvenih kaprica, trenutnih osećanja povređenosti, sujete, frustriranosti i pronalazak racionalnog puta da se one kanališu umesto spontanog „izbacivanja“ u etar (tako svojstvenog malom detetu).
Osoba koja poseduje moć samokontrole nije preosetljiva na kritiku, nema potrebu da se brani pred iznetim zamerkama, da se ljuti ili buni. To ne znači ništa drugo nego da je dovoljno sigurna u sebe i svesna svojih dobrih i loših strana, kao i da savršeno razume ono što se od nje očekuje. Kontrola osećanja omogućava ljudima koji su okupljeni oko istog cilja da napreduju bez problema. Naravno, to nije uvek jednostavno jer svi imamo dobre i loše, jake i slabe strane. Neko može da bude izrazito saosećajan, ali da nema sposobnost da se nosi s vlastitim problemima, dok neko drugi može biti u svakom trenutku svestan promena sopstvenih raspoloženja, pa ipak nespretan u komunikaciji.
Pored sposobnosti samokontrole u svakom trenutku, sposobnost prilagođavanja je još jedna od glavnih zapovesti savremenog poslovnog sveta. Ona podrazumeva brzo hvatanje koraka s bilo kojom vrstom promena koje nas mogu zadesiti na poslu – veštinu i hitrost. Nema mesta iznenađenjima, sve ide bezbolno i lako. Samo dovoljno socijalan, samodisciplinovan, fleksibilan i samokritičan muškarac koji pred eventualnim zamerkama neće zauzimati neprijateljski stav može biti smatran savremenim muškarcem.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

muškaracsamokontrolaznacaj
Komentari (2)
Dodaj komentar
  • Nataša Gajić

    Da, neprijateljski stav mora biti nevidljiv, a samim tim i čovjek sa svim tim idealnim osobinama i reakcijama koje ste pobrojali, uz one neprihvatljive.Jer, šta je to uspješna komunikacija? Zauzimanje zajedničkog stava, nadvladavanje jednog nad drugim ili samo uspješan kompromis kako bismo savladali negativno lično ispoljavanje, čak i emocija, iako nas ne određuju samo one, ima i drugih stvari. Ipak mislim da je glavno nadvladati druge u sebi, a onda postići cilj, pa makar i zajednički, podudaran. O saradnji i nedostatku smisla za saradnju, čak odbijanju da se sarađuje u izljećenju bolesnog tkiva, kasnije. Pa, pogledajte svijet oko sebe, sve manje potrebe za tim, funkcioniše kako-tako oduzimajući i energiju od drugog za sebe. Otimačina na djelu da bi preživio, možda, haos ili koje krupne riječi.

  • Marija Suzić

    Super, istog sam mišljenja, trudim se da se tako ponašam. Mislim da prilično uspevam. Trebalo bi više ovakvih članaka da se piše na sličnu temu, jer smatram da je većina, a posebno omladina, nesigurna u sebe, pa samim tim i prilično frustrirana. Sve to veoma utiče, kako na pojedince tako i na celo društvo. Eto, ukratko od mene. Ocena: naravno, pet zvezdica.