Ovi srpski gradovi su bili najizloženiji sajber pretnjama

Beograd, Niš, Novi Sad, Kragujevac, Kruševac i Jagodina su gradovi koji su u Srbiji bili izloženi najvećem broju sajber pretnji u periodu od 13. do 19. februara 2017, prema podacima kompanije Majkrosoft.

Globalni problem sajber napada svakodnevno pogađa preko milion ljudi, a svakih sedam minuta jedna kompanija postaje žrtva sajber-prevara, rečeno je na skupu „Informaciona bezbednost IKT sistema“, koji je danas u Beogradu organizovala kancelarija Majkrosofta u Srbiji u saradnji sa kompanijom E&Y.

„Mapa sajber napada u Srbiji“, koju je Majkrosoft predstavio ovom prilikom, pokazala je velike sličnosti sa zemljama u širem regionu Centralne i Istočne Evrope, a karakterišu je visoka koncentracija zlonamernog softvera – malicioznih programa koji napadačima omogućuju pristup i preuzimanje kontrole nad zaraženim računarom.

Većina sajber napada u Srbiji u periodu od 1. do 31. decembra 2016. bila je uzrokovana zlonamernim programima Conficker, Bladabindi & Jenkcuc i Dorkbot.

Prema Majkrosoftovom bezbednosno-informativnom izveštaju, malver koji se najčešće mogao naći u Srbiji tokom prve polovine 2016. godine bili su Trojanci, koji su detektovani na 20,1 odsto ispitanih kompjutera, što je povećanje u odnosu na 18 procenata koliko je bilo u prvom kvartalu 2016.

Trojanci su najčešći tip malicioznih programa. Za razliku od virusa, Trojanci ne mogu da se šire sami – oslanjaju se na to da ih korisnik greškom pokrene na svom kompjuteru, ili da poseti hakovanu ili malicioznu web-stranicu. Neki od primera Trojanaca su: Dinamer, Ksadupi, Skeeiah, Spursint, Lodbak. Druga po redu najčešća pretnja su računarski crvi (worms), a treći Obfuscators i injector.

Industrije koje su širom sveta imale najveći broj sajber-napada u 2015. godini uključuju zdravstvo, proizvodnju, finansijske usluge, vladine institucije i transport, navodi se u saopštenju Majkrosofta.

Prema analizama Softver Alijanse (BSA), koju je 1988. osnovala Majkjrosoft korporacija, u 2015. godini otkriveno je 430 miliona novih vrsta štetnih programa, što je 36 odsto više nego prethodne godine, a više od 1,0 milijarde zapisa sa ličnim podacima je ukradeno ili izgubljeno u napadima na baze podataka.

Istraživačka kuća IDC procenjuje da su globalni gubici izazvani sajber-napadima premašili 400 milijardi dolara u 2015. Osim finansijskih gubitaka, kompanije su pogođene podrivanjem ugleda i gubitkom poverenja klijenata, ukazano je na skupu.

Nikola Orlić, direktor Sektora za korisnike iz javnog i komercijalnog segmenta Majkrosoft Srbija i Crna Gora, rekao je da dosadašnja bezbednosna rešenja, zasnovana isključivo na zaštiti IT infrastrukture od napada iz spoljnjeg okruženja, više nisu u mogućnosti da pruže taj nivo zaštite, zbog čega Majkrosoft godišnje investira više od milijardu dolara u unapređenje bezbednosti cloud infrastrukture i servisa koje pruža korisnicima.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

sajber pretnjesrbija
Komentari (0)
Dodaj komentar