Ovo su greške koje svaki dan pravite pri punjenju mobilnog i time mu skraćujete vek trajanja

Teško da danas iko može „normalno“ da funkcioniše bez mobilnog telefona. Ok, čast izuzecima koji nekako to ipak uspevaju, ali budimo realni. Mobilni su postali, iz više razloga, potreba koju je teško ignorisati. Ali, jeste li se ikada pitali zašto današnji telefoni imaju tako kratki vek trajanja? Uglavnom zbog grešaka koje vi pravite.

Pre svega, svoj mobilni morate pravilno održavati i znati pravilno da ga napunite. Ako to ne znate i radite pogrešno, sigurno će vaš telefon imati kraći rok trajanja. Pa, koje su to greške koje pravimo?

Ostavljanje punjača u utičnici

O ovome većina nas ni ne promišlja kao nešto problematično, ali svakako jeste. Prvo, ostavljanje punjača u utičnici znači i veće račune za struju, a to je i opasno. Transformator oslobađa toplotu, a povećanje toplote može dovesti do požara ili kratkog spoja u transformatoru koji može izazvati požar.

Puštate da se baterija isprazni do kraja i onda ga punite do 100 posto

Baterije mobilnih telefona izrađene su od litijuma i rade u ciklusima punjenja. Ako pustite da vam se baterija polako isprazni do kraja, zapravo polako uništavate svoj uređaj. Takođe ne smete puniti do 100 posto, niti ostavljati mobilni na punjaču duže od toga. Punjenje do kraja zapravo skraćuje vek trajanja zbog određenog broja ciklusa punjenja. Osim toga, ostavljanje mobilnog na punjaču preko noći dovodi do većeg računa za struju, prekida ciklusa punjenja i pregrevanja uređaja.

Korištenje telefona tokom punjenja

Pražnjenje baterije tokom punjenja predstavlja veliko opterećenje za bateriju. Ako morate nešto da uradite na svom telefonu, skinite ga s punjača, a kada završite – vratite ga na punjač. To je najbezbednije, prenosi Jutarnji.

Korišćenje raznih punjača

Pri kupovini novog mobilnog uz njega dobijate i odgovarajući punjač. Zato uvek koristite njega, a ne druge punjače koji su vam dostupni. Snaga punjenja je različita za svaki punjač i mobilni, a važno je uvek puniti odgovarajućom snagom. Ipak, za punjenje je uvek bolje koristiti utičnicu nego druge uređaje, poput prenosnog računara. Svakako imajte to na umu!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

baterijamobilnipunjenjetelefon
Komentari (6)
Dodaj komentar
  • rodoljub

    mozete li da mi objasnite kako to punjac trosi struju ako je ostavljen u uticnici,tek kada se uspostavi strujno kolo dolazi do potrosnje i grejanja,izgleda da tesla i oni sto su radili oko struje pojma nemaju

  • Vuja

    Naravno da je sve tačno što su rekli. Punjači troše struju i ako nije priključen telefon, greju se.. Telefon kad je duže na punjaču, puni se do 100%, što nije dobro, onda čim padne delić procenta, opet se puni do 100% što je veoma loše za telefon, i tako ko zna koliko puta tokom noći, što veoma skraćuje vek baterije. Potrebno je držati bateriju od 10, 10 do 80, 90%. Postoje aplikacije za to, gde podesite alarm na recimo 90% i on vam signalizira da je barerija puna i da treba da skinete telefon sa punjača.. Ali ako to ne uradite, on nastavlja da puni…

  • Bezveze konstatacija

    Mi ( ne bas svi) imamo „pametne“ telefone, koji su pametniji od nas😂😂😂 I oni, mislim pametni telefoni sve rade i brinu o bateriji koliko treba da se puni itd. A to da punjac trosi struju kad nije telefon prikljucen su gluposti. Ili da razgovaras kad se telefon puni, pa nije to pegla….

  • Draskone

    Sve napisano je odavno prevaziđeno i netačno.

  • Miša

    Totalno pogrešno. Kada telefon bude pun, punjač ne troši električnu energiju.

    • Draskone

      Ako želite pravu imfirmaciju o punjenju mobilnih telefona rado ću vam napisati i svaku tvrdnju možere proveriti na ETF- u. Trebalo je i ovaj tekst da proverite. Ovako izneto je sve što je bilo nekada. Današnje baterije imaju čip, kojikomunicira sa baterijom i umesto vas se brine o svim problemima , koje vi ne možete napraviti u režimu punjenje/ pražnjenje i da hoćete.