Punite li telefon tokom noći? Nemojte to raditi, može da bude opasno po vas

Ništa nije tako frustrirajuće od toga da nakon što napunite mobilni telefon, on se naizgled trenutno isprazni. Zaštita vaše baterije je najbolji način da to izbegnete.

Proizvođači Huaveja su protiv noćnog punjenja

Prema USA Today, proizvođači androida Huavej protive se noćnom punjenju. “Ne ostavljajte telefon priključen na punjač duže vreme ili preko noći”, rekli su. Umesto toga, oni preporučuju da bateriju držite između 30 i 70 posto kao najbolji način za produženje veka trajanja baterije.

Ako vam je teško da shvatite kako bi to moglo izgledati, mnogi telefoni nude opciju prikaza preostale baterije kao procenat u opcijama. Ovaj način podražavaju Apple iPhone uređaji koji nude optimizovanu opciju punjenja baterije koja će zadržati napunjenost ispod 80 posto.

Većina pametnih telefona napaja se litijum-jonskim baterijama i one će se s vremenom uvek pogoršati bez obzira na to kako punite svoj telefon. To je zato što funkcionišu pomeranjem nosilaca napajanja između elektroda, a time su opteretili sastavne delove što je s vremenom oštetilo njihovu efikasnost. Taj se stres zapravo povećava kada pokušavate da ugurate tih zadnjih nekoliko procenata.

Ako vam to zvuči zbunjujuće, Kevin Perdju iz iFixita dao je Njujork Tajmsu zgodnu metaforu sunđera koja bi mogla da vam pomogne da razumete: „Prilično je lako napuniti sunđer od suvog do uglavnom popuno mokrog. Ali pokušaj prisiljavanja skoro zasićenog sunđera da upije poslednje kapi tečnosti zahteva pritisak i verovatno ostavlja više tečnosti skupljene na površini. To je S.E.I. (čvrst elektrolitički interfejs) nakupljanje na bateriji. S.E.I. nakupljanje smanjuje ukupni kapacitet baterije.” Ovo se odnosi na Huavejev savet da svoju bateriju držite između 30 i 70 posto, umesto da težite punih 100.

Možda se čini pogrešnim, ali kada je reč o dugovečnosti baterije, to je dugoročno ispravan način. Slično tome, izbegavanje da vam baterija radi sve do nula posto takođe će smanjiti stres na elektrodama. Osim što šteti trajanju baterije, punjenje uređaja preko noći takođe može predstavljati zdravstveni i sigurnosni problem ako ne vodite računa o tome gde ih ostavljate da se pune. To je zato što punjenje obično dolazi s određenim stepenom povećanja temperature, a ako nešto pođe po zlu, zapaljive površine mogu brzo postati opasne.

„Ne bi trebalo stavljati telefone ispod jastuka niti ih puniti na posteljini. Samozagreva se i toplota se širi. Radna površina ili drveni stočić su u redu jer baterija neće proizvoditi dovoljno toplote“, rekao je za Gardijan Pol Šo, menadžer istrage požara u vatrogasnoj službi Stafordšira, piše Ifl Science, a prenosi Net.hr.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

punjenjetelefon
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Draskone

    Ovaj članak zaista ima smisla. Hemijski procesi prilikom punjenja bilo koje vrste punjivih baterija oslobađa toplotu.I posle izbacivanja mini transformatora iz novijih ispravljaĉa za punjenje telefonskih aparata znatno je smanjen rizik od požara. Koeficijent korisnog dejstva kod Li-jonskihbaterija je visok, tako da toplota skoro nikad nije dovoljna za paljene, ali je taćno da ostaje neki mali procenat mogućnosti. Ipak auror studija nije uzeo u obzir privatne kuće sa vazdušnim kablom kojim se struja uvodi u kuću. To je priliĉan rizik zbog atmosferskog pražnjenja tojest groma. On može izazvati požar na bilo kom elektićnom uređaju pogotovu na malim tzv gedžet uređajima prikljuĉenim na mrežu. Postojanje gromobrana nije spas. On štiti ljude od pogibije gotovo 100%, ali uređaje, pogotovu elektronske, štiti manje od 40%. U dugogodišnjoj praksi nagledao sam se kuća sa vazdušnim privodom gde je sva elektronika pregorela. Ali toje posebna priča kad gronobran može biti i loše rešenje za sve. Ljudi u stambenim zgradama su znatno zaštićeniji. Poslušajte savet iz ovog teksta i ne stavljajte telefon noću u krevet, čak i ako ga ne punite i zbog zdravlja. Imajte noćni stočić za to. Ranije sam pisao o punjačima, ali ovajtekst je vrlo istinit i treba ga tako i shvatiti. Inače sam se goxinama profesionalno bavio energetskom elektronikom.