Zašto je opasno puniti mobilni na javnom mestu

Mnoga javna mesta danas su opremljena portovima za punjenje, koji zaista pomažu kada je baterija mobilnog uređaja prazna. Ali pitanje je koje to rizike sa sobom nosi i zašto je opasno puniti telefon na javnom mestu.

Javni punjači predstavljaju opasnost po bezbednost ličnih podataka. Prostori poput aerodroma, kafića, stanica imaju USB portove ili kablove, gde onaj kome treba punjač može napajati svoj uređaj. Hakeri, preko kablova, instaliranjem virusa na vaš uređaj mogu da ukradu sve vaše podatke, pa čak i novac. Metoda se naziva „Đus haking“ (Juice hacking) ili napad punjenjem.

Kako se podaci mogu ukrasti preko USB portova
Portovi za javno punjenje mogu da se povežu sa računarom sajber-kriminalaca, a zatim se povezuju na uređaj koji počne da se puni. Tako hakeri dobijaju ilegalni pristup svim podacima pohranjenim na vašem telefonu. Virus se instalira preko punjača, a čak i nakon što isključite mobilni telefon sa USB porta, on je dostupan za infiltraciju. Svi vaši podaci su pod rizikom, uključujući fotografije, bazu kontakata, beleške, muzičke datoteke i keš-datoteke.

Kako se zaštititi od „Đus hakinga“
Evo nekoliko saveta kako da izbegnete tajni napad na svoje uređaje.

Prvo, bolje je imati prenosivu bateriju, zbog čega nećete morati da punite uređaj na bilo kom fiksnom punjaču. Još jedna preporuka je da bateriju napunite preko utikača umesto preko USB-a. Međutim, postoje situacije kada je jedina opcija napajanje telefona u području za punjenje sa USB priključcima. Postoji nekoliko trikova da se zaštitite od nekakvog zlonamernog napada.

Isključite uređaj. Kada je vaš telefon isključen, nemoguće je preneti podatke na računarske sisteme povezane na javne stanice za punjenje.

Koristite kabal koji je samo za punjenje. Na tržištu su dostupne dve različite vrste USB kablova. Neki su samo za punjenje, a drugi imaju kombinovane portove – za podatke i punjenje. Kabal koji je samo za punjenje nikada ne može preneti podatke, tako da će njegova upotreba sprečiti hakovanje uređaja.

Koristite poseban adapter. Bilo koji kabal može služiti samo za punjenje blokiranjem portova za podatke. Specijalni adapter nazvan USB štitinik ne dozvoljava prenos podataka.

Koristite opcije zaštite uređaja. Većina savremenih pametnih telefona ima dobru zaštitu podataka. Kada se povezujete preko USB kabla, telefon vas pita za dozvolu za prenos podataka ili ne. Kliknite na „otkaži“ kada koristite javni punjač ili bilo koji drugi uređaj kojem ne verujete.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

mobilni telefonpunjenjeusb port
Komentari (0)
Dodaj komentar