Ako su vam roditelji stariji

Nekada davno, moglo se računati na to da će roditelji vaših vršnjaka po godinama biti vrlo blizu vaših sopstvenih roditelja. Danas nije tako – može se lako desiti da neko od vaših vršnjaka ima relativno mlade roditelje, a da su vaši prilično stari ili obrnuto. A život sa starim roditeljima nije isti kao i život s mladim.
Ovo ne znači da je život sa starim roditeljima lošiji od onog s mladim, samo je drugačiji. Ponešto od toga može da vas neprijatno bocne, dok ste još mali – recimo, prvi razred osnovne, mame nekih vaših drugarica su mlade, lepe i doterane, a vaša mama već ima bore, možda i sedu kosu, možda je i krupnije građe… A u to vreme ste premladi da primetite da je vaša mama mirnija nego te mlade mame i da vam više dozvoljava.
Neke od manje zgodnih stvari kad su vam roditelji stari – recimo, imali su 40 godina kad ste se vi rodili – jesu te što će vaši roditelji imati manje snage nego da su mlađi, može se desiti da odu u penziju pa da imaju manje novca, da imaju zdravstvene probleme specifične za njihove godine… Možda imaju i problema kad se o druženju s mlađim roditeljima vaših vršnjaka radi, što je moglo da bude nezgodno ranije, dok su vas oni vodili na rođendane. Moguće je i da manje od roditelja vaših vršnjaka znaju o muzičkim i filmskim zvezdama danas, slabije razumeju šta je to što vas zanima, a znaće i manje o novim kozmetičkim i higijenskim dostignućima (osim ako se baš ne trude da budu u toku), pa o nekim stvarima ništa neće umeti da vam kažu ili će imati vrlo zastarele informacije koje za današnje proizvode jednostavno ne važe (očigledan primer su tamponi, koji se u vreme mladosti nekih od vaših roditelja kod nas skoro uopšte nisu koristili; ili, stare generacije antibebi pilula, pa ćete tako od roditelja čuti da one izazivaju gojenje i pojačanu maljavost, što za nove antibebi pilule uopšte nije tačno).
Naravno, ima i prednosti kad su vam roditelji pripadnici starijih generacija. Dobar deo svog života bavili su se sopstvenom karijerom, pa je manje verovatno da će vama nametati svoje neostvarene snove. Imaju više životnog iskustva, nisu vas dobili onda kada su zapravo i sami još uvek želeli da se ludiraju i bili nespremni za decu, i manje je verovatno da će pokušati da se ponašaju kao vaši ortaci. Imali su vremena da posmatraju druge roditelje i da uče na njihovim greškama. Često su popustljiviji od mlađih roditelja.
Sve u svemu, i stariji i mlađi roditelji imaju svojih prednosti i mana – a, bez obzira na godine, voleće vas i želeće vam dobro. U svakom slučaju je dobro potruditi se da imate dobru komunikaciju s roditeljima, da im pomažete, ne pravite veći nered nego što morate, kao i da imate razumevanja za to da su oni po godinama drugačiji od vas i da će neke stvari sasvim sigurno videti drugačije nego vi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

decagodineroditeljistarost
Komentari (3)
Dodaj komentar
  • Svetlana Stanišić

    Tekst je odličan. Ja kao roditelj dva sina, jednog od 24, a drugog od 4 godine, mogu samo da se pohvalim s komunikacijom sa njima. Kada sam bila mlađa, neke stvari su mi bile lakše, ali zato sada imam više strpljenja i iskustva, a i znanja. Godine mi ne smetaju da pratim razna zbivanja, od npr. kozmetike pa do toga da mogu obojici da pokažem neke stvari vezane za PC. To što sam jednom sinu mlada, a drgom stara mama, ni u kom slučaju ni u čemu nisu uskraćeni. A njih dvojica, pa oni se vole više nego da su vršnjaci. Sud od mlađeg sina ću tek čuti…

  • Maja Nikolić

    Aleksandra, slažem se sa tobom, ali meni ja neprijatno kad mi roditelji dođu na informacije ili roditeljski i svi bleje u njih kao u duha zato što su puno stariji od njihovih roditelja.

  • Aleksandra Nikolić

    Članak je odličan, jedan od najboljih do sada. Nema šta mnogo da se doda. Sve je lepo napisano. Godine nisu bitne, jer roditelj ne voli u skladu sa svojim godinama svoje dete. Oni vole svoju decu i brinu se o njima bez obzira na to kolika je njihova starost. 🙂