Dobijete li ovu biljku na poklon, odmah je bacite: Donosi maler i tera sreću iz kuće

Još od starih Slovena prenose se verovanja o lošem, odnosno pozitivnom dejstvu pojedinih vrsta drveća, poput onog da se hrast ne seče i da se za Božić unosi grana.

Na krov kuće stavlja se čuvarkuća ili, pak, perunika, jer štiti od groma. Blizu kuće se ne sadi bagrem, jer mu je staro ime bilo nerod. Takođe, bagrem ne treba kalemiti.

Ukoliko je neko drvo isečeno jer se osušilo, ili je korenje počelo da uništava temelje kuće, možda je vreme da se preoblikuje dvorište i da se prednost da biljkama koje su poštovali naši preci.

Orah u dvorištu donosi nesreću i smrt. Orahovo drvo nije dobro u blizini kuće, kako zbog žila, tako i zbog senke koja pada na kuću.

Nije dobro sedeti u hladovini orahovog drveta. Orah i dudovi na okućnici – ovde su svi ukućani izumrli.

Prvo treba zasaditi drveće i žbunje, a onda i cvetnice.

Hrast lužnjak je najlepši ukras koji dvorište može da ima, jer je krošnja lepo razgranata i pravi “debeo” hlad. Prija mu blizina vode, a ovo sveto drvo simbol je dugovečnosti.

Lipa je za Slovene bila sveto drvo, jer su cvetovi lekoviti. Lipa pčelama daje dobru pašu, a medovina je bila glavni izvor slasti za Slovene. Lipov ugalj prečišćava vodu. Međutim, lipa se sadi sa strane, blizu, ali ne i iznad garniture za sedenje.

Vrba je u vreme kada su kažnjavana deca nazivana “mirko”, a vrbovim grančicama se na Mladence, Lazarevu subotu i Cveti, udaraju deca rečima “rasti kao vrba”. Kora vrbe je lekovita za prehladu.

Glog je lekovit za srčana oboljenja, a ujedno i najmoćnije sredstvo protiv vampira i demona. Ovo je žilav, listopadni žbun koji može da bude beo, crn ili crven, a bobice se beru kada sazru i prave se džemovi, čaj, sok… Idealan je da se oblikuje i kao živa ograda, a prilikom sađenja treba dodati kreč u sadnu rupu.

Dren prvi cveta u proleće, a zrele plodove daje u jesen. Drenom se kuće kite za Đurđevdan jer je simbol zdravlja, a za Bogojavljenje se daje deci da pojedu drenov cvet da bi bili, otporna na bolesti.

Jabuka je omiljeno voće, ne jedu se pre Petrovdana i važan su svadbeni detalj. Srbi su oduvek kalemili jabuke, a ko to nije radio, nije smeo da ih seče. Domaća sorta petrovača ima bujno okruglo stablo i plod sazreva u julu.

Šljivu su Srbi gajili i u postojbini i od tada je sačuvana najkvalitetnija sorta za sušenje, požegača. Pokožica sadrži najkvalitetnija etarska ulja, prenose Novosti.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

drvomalersreća
Komentari (11)
Dodaj komentar
  • Jeli Saveta

    U dvorištu kuće u kojoj živi moja mama od 103.g. već 70 godina rastu dva duda i već 40 g.orah. Prema tome ne pišite glupisti. Nema dvorišta u Dalmaciji u kojem ne raste dud, niti dvorišta u Srbiji u kojem ne raste orah. Tačka.

  • Anonimni

    I? Koju biljku treba sa bacimo??? Glup tekst da gluplji skoro videla nisam!!!

  • Anonimni

    Ko kaze da se jabuke ne jedu pre Petrovdana???

    • Anonimni

      Tralala

  • Anonimni

    Gluposti

  • Anonimni

    Halo, ne zivimo u srednjem veku. Batalite vise ovakve price. Ako nemate nista pametno da kazete bolje cutite. Glupost je covekov neprijatelj, a ne biljka ili drvo.

  • Triwun

    Pala je noć ,tandara broć ! Šta je pisac hteo da kaže ? Ovaj isti tekst sam pročitao hiljadu puta ,resavska škola .

  • Anonimni

    I koju to biljku ne treba da primamo na poklon?? Ni vase tekstove vise necu da otvaram..

    • Anonimni

      Glupost,glupost,glupost……

  • Anonimni

    Mislim da se to cesto desava, ne znam sta je pisac hteo da kaze

  • Anna

    I tako i ne saznasmo koju biljku da bacimo ako je dobijemo… Naslov ne odgovara sadrzaju teksta… Da li je neka zabuna u pitanju???