Držite punjač stalno uključen u struju? Odmah ćete prestati kad čujete zašto ne smete

Preporučljivo ih je isključivati iz struje, pre svega iz bezbednosnih razloga

Svakako je punjače, bez obzira na to da li i koliko struje troše, preporučljivo isključiti, nakon što završite sa punjenjem uređaja, a pre svega iz bezbednosnih razloga. Na kraju krajeva, pokušajte jedan mesec da ovako funkcionišete i ubrzo će vam, po računu za struju, biti jasno ima li razlike.

Većina nas ima običaj da punjač od mobilnog telefona, laptopa, ili tableta, ostavi uključen u struju. I ovo svima deluje nebitno i kao sitnica, međutim, stvari stoje potpuno drugačije. Verovali ili ne, ali ostavljanjem punjača u utičnici i te kako trošimo struju.

„How-To Geek“ je poznati IT portal koji je jednom prilikom napravio eksperiment, ne bi li utvrdili koliko punjači za tablete, mobilne telefone i tablete zaista potroše struje, kada ostanu uključeni.

Naime, oni su iskoristili merni uređaj koji su priključili u struju, a zatim na njega i punjače. Jedan punjač maltene nije pokazivao nikakvu potrošnju, jer, bez prikačenog uređaja sa druge strane, nije vršio nikakvu funkciju.
I sad je računica prilično jasna. Ako bi tih sedam punjača, i nakon punjenja, ostali uključeni 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, za 365 dana, odnosno 8.760 sati, bilo bi potrošeno ukupno 2.628 kilovat sati (kWh) struje.

Naravno, ovo ne može da se uzme kao potpuno pouzdan i od strane stručnjaka potvrđen podatak, međutim, može da bude orjentacioni pokazatelj.

Svakako je punjače, bez obzira na to da li i koliko struje troše, preporučljivo isključiti, nakon što završite sa punjenjem uređaja, a pre svega iz bezbednosnih razloga. Na kraju krajeva, pokušajte jedan mesec da ovako funkcionišete i ubzro će vam, po računu za struju, biti jasno ima li razlike.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

punjacstruja
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Jole

    Apsolutno se slažem kao stručnjak za elektrotehniku i informatiku, da je god. potrošnja desetak punjača za telefon jedva par KwH. Po ovom članku je DNEVNA potrošnja nekoliko tih sićušnih potrošača oko 7,2 KwH !!! Može, ali barem oko 100-200 puta manje dnevno !!!

  • Aca

    Ovaj tekst je prepričana verzija sa sajta How to geek. Ono što du tamo pogrešno interpretirali a Krstarica prepričala je da je godišnja potrošnja 2,6kWh a ne 2600kWh. Pa vi isključujte punjače da bi uštedeli 2-3 kW godišnje (20-30 dinara po sadašnjoj ceni). Svakako će da se vide na računu koji će biti manji u proseku za 2,5 dinara.

    • Marmun

      Upravo to, vise se iznerviram na sebe sto gledam ovakve objave…

      • Toza

        Svakakvih gluposti možeš naći na netu, u koje ubrajam i ovaj članak. 2600 kilovatčasova godišnje ? Zaista „impresivna“ potrošnja“ nekoliko sićušnih elektronskih potrošača, koji i kad su opterećeni jedva da nešto i troše. Kad rade „u prazno“ bez opterećenja, na dnevnom nivou, diguran sam da ne biste bili u mogućnosti ni da izmerite tu potrošnju. Manite se zaglupljivanja ovog naroda.