Evo zašto veš nikada ne treba prati na 30 i 40 stepeni

Iako se pranje veša na nižim temperaturama možda čini kao dobra ideja, ali i ekološki prihvatljivija, neka istraživanja su tu ideju opovrgnula i rekla kako bi prljav veš ipak trebalo prati na nešto višim temperaturama.

Prema istraživačima, odeća koja se pere na niskim temperaturama može da prenosi bakterije poput E. coli, ta bakterija živi na našoj koži i u organizmu, i to na temperaturi od 37°C stepeni, što znači da ih niska temperatura od 30°C neće ubiti.

Mikrobiolozi iz tog razloga savetuju da se odeća pere na najmanje 60°C, što posebno važi za dečju odeću jer su deca osetljivija i imunitet im nije uvek potpuno razvijen.

A da biste bili sigurni da ste se s pranjem rešili svih bakterija, stručnjaci savetuju i da povremeno ‘okrenete’ i praznu mašinu. Praznu veš mašinu upalite na najvišu temperaturu, na 90°C stepeni, kako biste ‘ubili’ bakterije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

bakterijepranjevešves masina
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Zloća

    Jelte molim vas, a da se te vaše bakterije ne ispiraju iz veša vodom i praškom kao i sa sapunom i vodom sa tela? Da se vi ne tuširate možda sa toplom vodom od najmanje 40 stepeni svakog dana?

  • Vidovdan

    Sve mi to znamo. Ali, pokušamo li prati veš na jačoj temperaturi, kada ga izvadimo iz mašine biše nije za upotrebu. Na deklarsciji stoji tačno uputstvo kako se koji veš pere. Pridržavajmo se toga…

  • Anonimni

    Vise od pola nase garderobe ima naznaku da se pere na 30C. Tako ds je ovaj tekst apsurdan.

  • Anonimni

    Postoji garderoba na kojoj je naznaceno da se pere na 40 stepeni?