Izbegavajte pranje veša na 40 °C: Stručnjaci otkrivaju ono o čemu proizvođači mašina ćute

Svaka veš mašina nudi program pranja na 40°C. Naizgled se čini kao idealno rešenje za pranje određenih materijala, ali  u suštini ovaj program ne čini ništa drugo do trošenja struje. Istu garderobu možete dobro oprati i na nižoj temperaturi.

Ovako se više ne pere

Pranje na 40 °C ima mnogo nedostataka. Među najvećima je činjenica da vam se veš jednostavno može zgužvati, a nakon toga ne možete učiniti ništa i završićete sa uništenom odećom, čak i onom vrlo skupom. Ova metoda pranja takođe uzrokuje brzo pranje vaše odeće i ispiranje boja. Ako se, na primer, radi o osetljivoj tkanini, može se brzo oštetiti. I ne zaboravimo još jednu stvar koja je danas vrlo važna, a to je jednostavno prevelika potrošnja energije.

Čak i okretanjem prekidača desetak stepeni niže, odnosno na 30°C , može se postići zanimljiv učinak. Pre svega se trebate rešiti predrasuda koje se na ovaj način ne možete oprati. Zapravo, iznenadićete se koliko su današnje veš mašine sposobne, pogotovo kada u njih ubacite kvalitetan prašak za pranje veša. One na tržištu dostupne su za celu plejadu različite odjeće, bilo da se radi o beloj ili šarenoj odeći, vunenoj odeći ili funkcionalnim predmetima.

Postoji nekoliko važnih stvari koje morate imati na umu kada koristite ovu metodu pranja. Pre svega, ako imate vidljivu i značajnu mrlju na odeći, dobro ju je prvo tretirati posebnim sredstvom jer se nakon toga bolje ispire. Kod pranja na 30 °C može se preporučiti duže vreme pranja, što dovodi do pouzdanog uklanjanja mrlja.

Veliki razlozi za promenu

S 30°C vam možda ponestane mašte, ali možete puno niže, čak do 20°C. Da, čak i na toj temperaturi može se prati bez problema. Za to postoje posebni programi, a moderne veš mašine vrlo su učinkovite pa se i u ovom načinu rada može dobro oprati. Vaš veš će tada trajati duže, a boje će mu ostati zaštićene.

Dakle, rezimirajmo. Nema previše razloga zašto biste se ipak trebali prati na 40°C. Danas ćete samo oštetiti skupu odeću koju ćete morati češće menjati, a uz to ćete potrošiti i nepotrebnu količinu energije. A to je kombinacija koju niko ne želi, zar ne? Pa zašto ne biste ostavili svoje predrasude po strani i isprobali pranje na 20 do 30°C

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

masina za pranje vesapranje vesatemperature pranja veša
Komentari (11)
Dodaj komentar
  • Anonimni

    Ovo je propaganda hemijske industrije, kupujte što skiplji prašak i ne brinite. Plaćeni članci, prevedeni sa google prevodiocem. Lobi hemijske industrije. A naši “ tako zvani novinari“ „uspešno preisuju“!😟

  • Anonimni

    Svaki komad veša treba da ima ušiven sastav materijala, tamo piše i na kojoj temperaturi se može prati. A što se tiče kvalitetnog materijala, na našem tržištu ga nema. Poz

    • Marina

      Kako su nase bake ostale nmapotoku prethodno otkuhan Ves u loncu ,posebno posteljine posebno donji Ves posebno krpe ,nemojte mi samo reci da je sad vise cisto

  • Vesna

    Po ovim „stručnjacima“, veš ne treba uopšte prati. Koje gluposti izvaljuju. Kvalitetniji prašak za veš, koji kvalitetniji? Pa ni Arijel ne pere na nižoj temperaturi. U Srbiji nema kvalitetnog deterdženata.

  • Anonimni

    Po njihovom veš ne treba ni prati,ja posteljinu,peškire i krpe iskuvavam a šareni veš petem na 40 pa mu ništa ne fali

    • Anonimni

      Može se i u zamrzivač zalepiti.

  • Žex

    Ovo je već postalo glupo…ne valja na 90,pa,60,pa 40 ,onda 30…naj bolje bi bilo,isprljaš,baciš,pa kupiš novo…

  • Anonimni

    Koji je to glagolski oblik ,,ispire“? Valjda treba ispira… Inače, postoje mašine koje imaju program i za pranje hladnom vodom…

    • Kakodane

      40 ne valja, a 60 i 90???

      • Anonimni

        Godinama perem na 40 sareni ves.Ne lupajte!

      • Anonimni

        A kako da operem blatnjave trenerke koje moje dete isprlja igrajući se u prirodi? Na 60 stepeni sintetika i super.