Stolar otkrio jednostavan trik kako da zauvek zaboravite na kondenzaciju

Moderni prozori imaju mnoge prednosti: smanjuju uličnu buku, zadržavaju toplotu i još mnogo toga. Ali, kako to često biva u životu, sve ima prednosti i mane. Nekoliko dana nakon postavljanja na prozorima se stvara obilna kondenzacija.

Zašto se to događa i kako to možemo sprečiti?

Razlog je razlika između temperature vazduha u prostoriji i temperature vazduha spolja. Staklo je ono što razdvaja ova dva okruženja. Kada para dođe do njega, ona se pretvara u vodu i taloži u obliku kondenzacije, piše Firenews.

U hladnoj i prilično vlažnoj prostoriji verovatnoća kondenzacije je veća. U toploj i suvoj prostoriji obično se ne stvara. Po pravilu, na drvenim prozorima postoje vrlo male pukotine, kroz koje stalno ulazi mnogo suvlji vazduh s ulice, smanjujući vlažnost u prostoriji.

Nažalost, znojni prozori nisu samo estetski problem. Kondenzacija ukazuje na nezdravu mikroklimu u stanu. Visoka vlažnost dovodi do pojave raznih vrsta gljivica i plesni. Nedovoljna ventilacija pridonosi nakupljanju ugljen dioksida i povećava koncentraciju štetnih materija u vazduhu. Kao rezultat toga, stanari počinju da se osećaju loše.

Kako sprečiti kondenzaciju?

1. Proverite ventilaciju. Možda je začepljena ili je potrebna veća rešetka. Osim toga, u kuhinji možete ugraditi ventilator.

2. Proverite ima li pukotina. Hladan vazduh i vlaga prodiru kroz njih i hlade celu konstrukciju.

3. Ne pravite prozorske klupice preširoke. Pazite da radijator ne bude prekriven debelim zavesama.

4. Izolujte zidove. Za spoljnu izolaciju moraćete da angažujete stručnjake, ali rezultat je vredan svih napora i troškova. Zidovi će zadržati toplotu zimi i hladnoću leti.

5. Uklonite biljke ili akvarijum s prozorske daske. Oni mogu poslužiti kao izvor prekomerne vlage.

6. Pokušajte da smanjite vlagu u prostoriji.

7. Ugradnju prozora poverite samo iskusnim monterima i nadzirite proces rada.

8. Skoro svi moderni prozori opremljeni su podesivim sistemima. Pravilno i pravovremeno podešavanje prozora pomoći će vam da pronađete pravi način ventilacije, prenosi Jutarnji.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

kondenzacijavlaga
Komentari (10)
Dodaj komentar
  • DR.PETROVIĆ

    Jedino rešenje za kondezaciju je da se na krilu i štoku izbuše rupe koje za to služe,Vazduh koji kruži celim sistemom stolarije sprečiće kondenzaciju jer se kondenzacija stvara u zaptivenoj prostoriji u kojoj vazduh ne cirkuliše. Ja sam stolar i verujte mi da polovinu radnika u proizvodnji „mrzi“ da izbuši te rupe a one koje i izbuše prekriju od spolja okapnocom i kao da ih nema 🤣 Razmislite o tome…kakvo cveće kuhinja i trte mrte…samo loše odradjena stolarija magli i kondenzira…. a vi gazde od kuće…ne mozete biti škrti kada birate stolariju a trazite perfekcionizam….Logično je ono sto je skuplje je bolje. A jeftino kad platite vi ne kukate jer to prozori rade umesto vas 😋🤣

  • StevaDžo

    ….za nas retarde koji čitaju „prežvakane“ gluposti…

  • Anonimni

    U tekstu sam pročitao da ima trik kako da uklonimo kondez,a trika nema.

  • Anonimni

    Nista korisno nije rekao.

  • Anonimni

    DA ANGAZUJEMO STOLARA, A MI SMO MENTOLI

  • Sasa

    Ili jednostavno kupite relativno jeftin odvlaživač vazduha i rešite problem vlage. Problem ventilacije zavisi samo od vas.

  • Savva

    Kada malo bolje razmislimo nema rešenja.Stolaru nešto si zabagovao.

  • Anonimni

    Poenta teksta???

  • Anonimni

    I ja se pitam….

  • Anonimni

    Ko i za koga ovo pise