Uradite ovo kada palite bojler i račun za struju će biti dvostruko manji: Provereni trik električara

Bojler najviše „guta“ struju, ali to možete da sprečite

Bojleri su ključni uređaji u domaćinstvu kada je u pitanju štednja električne energije. Održavanje optimalne temperature vode igra važnu ulogu u smanjenju troškova energije. Stručnjaci preporučuju jednostavan trik koji može rezultirati značajnom uštedom – podešavanje tajmera za rad bojlera može doneti dvostruko manje troškove na računima!

Evo nekoliko saveta kako efikasno koristiti bojler i smanjiti potrošnju struje:

Podesite temperaturu

Većina bojlera omogućava podešavanje temperature. Smanjenje temperature na optimalnih 50-60 stepeni Celzijusa značajno smanjuje potrošnju električne energije, jer će manje energije biti potrebno da se voda održi na željenoj temperaturi.

Isključite bojler kada nije potrebno

Ako ne očekujete potrebu za toplom vodom tokom dužeg perioda, kao što su noću ili kada niste kod kuće, isključite bojler. Ovaj jednostavan korak može značajno smanjiti potrošnju struje.

Redovno održavanje

Redovno održavanje bojlera, uključujući proveru ispravnosti svih delova i otkrivanje curenja, poboljšava efikasnost rada bojlera i smanjuje potrošnju energije.

Izolacija bojlera

Postavljanje izolacije na bojler sprečava gubitak toplote i smanjuje potrošnju struje, posebno za stare bojlere koji mogu imati lošu izolaciju.

Upotreba tajmera

Instalacija tajmera na bojler omogućava rad samo u određeno vreme kada je potrebna topla voda. Ovo može značajno smanjiti potrošnju električne energije. Periodi kada bojler troši najmanje struje obično variraju u zavisnosti od modela bojlera i vaših navika korišćenja tople vode. Noću, kada je manja potražnja za toplom vodom, obično je vreme kada bojleri troše manje struje. Stoga, podešavanje tajmera da bojler radi tokom ovih perioda može biti efikasan način smanjenja potrošnje električne energije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

bojlerdomelektrična energijapotrošnja strujeračun za strujutrik
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Anonimni

    Ne s..ite vise majke vam.Koja preporuka elektricara.Ovde mozes da ustedis ako je izgasen a ako je upaljen bilo kako nemozes ustedeti ako hoces da se kupas.

  • Anonimni

    Najveca usteda je ako se ne kupate uopste. Ne pali se bojler,usteda 100%. Kupate se kod komsija. Provereno.

  • Vladeta

    Ovaj tajmer, što preporučujete, je vrlo nepraktična stvar. Bojler je veliki potrošač, tajmeri uglavnom ne mogu direktno da ga uključuju već se mora ugraditi i elektro-prekidač (sklopa, kontaktor, kako ga ko zove, od minimum 16A). A gde sve to smestiti? Problem je i programiranje tajmera. Kad da uključuje, kad će trebati topla voda? Najbolje je tajmer da uključuje kad je jevtina struja. Bez tajmera! Podesiti termostat da temperatura vode bude za kupanje, 34-36°C, tad su mali toplotni gubici, (voda u bojleru 35 a vazduh u prostoriji 25, razlika samo 10°C). Bojler brzo postigne zadatu temperaturu i u kupatilu nema potrebe za vrelom vodom. To je ujedno i zaštita ako ima male dece.

    • Anonimni

      Bojler se ne pali, već uključuje