Lekovi protiv prehlade i bezbednost

Prehlada vas može "strefiti" u bilo koje doba godine. Kao i većina žena, prehladu verovatno ne odležite, već nastavljate sa svakodnevnim obavezama. Ko će još da se izležava zbog dosadne i banalne kijavice, zbog upornog kašlja? Protiv kašlja upotrebite sirup, simptome kijavice ublažavate kapima za nos i nekako pregurate prehladu bez otvaranja bolovanja (i gubljenja dnevnica). Mnogi tako postupaju – ali budite oprezni, naročito u saobraćaju.
Nemačka organizacija za sigurnost i inspekciju saobraćaja objavila je da neki lekovi protiv prehlade, kao što su sirupi protiv kašlja i kapi za nos, prilično utiču na vozačke sposobnosti. Ako se pitate koliko nešto takvo može da ima značajnog uticaja, pa, ispada da je svaka četvrta saobraćajna nesreća povezana s lekovima. Ali, lekovi protiv prehlade?!
Problem s lekovima protiv prehlade je to što mnogi od njih mogu da izazovu pospanost i pad koncentracije. Ovo ne pravi nikakav problem ako vi tu prehladu odležite kod kuće – tada ste ionako u krevetu, pa nema veze ako ste pospane – ali i te kako stvara probleme ako ste za volanom ili prelazite ulicu. Po "starom dobrom običaju", za prehladu se najčešće i ne ide lekaru – samo u najbližoj apoteci nabavite sirup protiv kašlja i kapi za nos, koji se daju bez recepta.
Šta učiniti u ovakvoj situaciji? Kako obezbediti sopstvenu bezbednost, kao i bezbednost drugih? Najbolje je pre uzimanja lekova pažljivo pročitati uputstvo, kako biste videle da li taj lek deluje i kao blagi sedativ (ima blago umirujuće dejstvo ili nešto slično). Takođe, dobra je ideja i da se o pojedinim lekovima konsultujete s lekarom, makar i preko telefona, i da pitate hoće li taj-i-taj lek uticati na vaše vozačke sposobnosti. Konačno, ako makar posumnjate da bi neki lek mogao da omete vaše vozačke sposobnosti – ne sedajte za volan nakon što ga uzmete. Cena bi mogla da bude zaista previsoka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

lekoviprehladasaobraćaj
Komentari (0)
Dodaj komentar