Deca masovno završavaju na psihijatriji zbog jezivog izazova koji kruži TikTokom

Zbog uticaja društvenih mreža roditelji su u poslednje vreme sve češće u kontaktu sa stručnjacima u oblasti mentalnog zdravlja, najčešće zbog učestale pojave anksioznosti i depresije među decom, ali i zbog zavisnosti od društvenih mreža

„Izazov onesvešćivanja“ u kojem se maloletnici sami dave različitim vrstama kanapa sve dok ne izgube svest i „izazov selotejpa“ u kojem se adolescenti vezuju za stub ili komad nameštaja, a zatim pokušaju da se oslobode, neki su od najopasnijih i najpopularnijih izazova na TikTok-u. Sada se pojavio jedan još opasniji – pretrčavanje auto-puta ispred kamiona.

– Javlja kuma psihoterapeut da je zvala majka tinejdžerke koja je saznala da se spremaju za TikTok izazov pretrčavanja auto-puta ispred kamiona! Zaustavljajte, bre, planetu, Internet, sve! – glasio je tvit jedne uplašene majke.

Roditelji su se, naime, priznali da se obraćaju stručnjacima za mentalno zdravlje.

– Moja ćerkica je na psihijatriskom lečenju zbog TikTok-a i zavisnosti od interneta koja je otišla u krajnost. Ovome se mora stati na put! Najopasnije je što većina roditelja ne veruje da su nam deca u ozbiljnoj opasnosti. Dečija psihijatrija je puna – pisalo je u jednom komentaru.

Nastavak istog otkrio je da se problem tiho i neprimetno ušunjao, te da su roditelji kasno primetili da njihova 16-godišnja ćerka pati od zavisnosti.

Ovo je bio povod da pitamo psihologa kako prepoznati na vreme da naša deca imaju problem koji može biti veoma ozbiljan i opasan.

– Ne možemo konstantno špijunirati decu, niti možemo kontrolisati svaki njihov postupak ili interakciju. Možemo pokušati, ali to nije ni zdravo, ni preporučljivo. Jedino što roditelji mogu je da se što aktivnije uključe u život svog deteta, da otvoreno i bez osude razgovaraju sa njim i da ga pitaju: „Pokaži mi šta pratiš na mrežama?“. Edukujte se o tome kako mreže funkcionišu, kakve sadržaje možete naći i razgovarajte sa decom o tome. Otkrijte čemu im služe društvene mreže i telefon – izjavio je psiholog Leo Ivanišević.

Dodao je, zatim, da detetov način upotrebe društvenih mreža može dati odgovor o njegovom psihičkom stanju i emotivnom zdravlju.

– Opšte emotivno zdravlje i zrelost vašeg deteta se ogleda u njegovom celokupnom ponašanju, pa i u njegovoj upotrebi mreža. Zbog toga, oduzimanje telefona i rigidna kontrola nisu način da se reši ili spreči problem. Da, to će dete sprečiti da koristi društvene mreže, ali neće otkloniti uzrok problematičnog ponašanja koji ne leži u samim mrežama, koliko leži u porodici, neposrednom okruženju, načinu odrastanja i vaspitanju“, smatra naš sagovornik i naglašava da deca mogu da osete kada im nešto ograničavate samo da „vas ne bi bolela glava“ ili „da drugi ne bi pričali“ i da će u tom slučaju pronaći način da ne bude uhvaćeno, te da se zato preporučuje da se uspostavi povrenje, otvoren odnos i podrška.

Tinejdžeri koji su u procepu između detinjstva i odraslog doba neretko su nesigurni i proganja ih osećaj odbačenosti, zbog čega najčešće se bore sa mislima i emocijama da su manje vredni. Jedna od učestalijih intruzivnih misli je suicidalna. Iako ju je teško ustanoviti kao roditelj, postoje vidljivi signali i obrasci koji se ponavljaju ili predugo traju.

– Ukoliko dete odjednom jede previše ili odbija hranu, ukoliko spava previše ili ne spava dovoljno, ukoliko više ne radi stvari koje su mu pričinjavale radost, ukoliko je počelo da se zatvara u kuću i izoluje od sveta, ukoliko poklanja drugima njemu jako važne predmete – sve ovo mogu biti znaci za uzbunu – posebno ističe psiholog.

Važno je da budemo upućeni koji su to izazovi koji mogu biti veoma opasni, vrlo često sa smrtnih ishodom, a koji se zadaju na izvršavanje deci i tinejdžerima.

Aplikacije za nadzor na internetu

Aplikacija SecureTeen Parental Control, koju besplatno možete da skinete na Google play prodavnici, omogućava vam kontrolu uređaja koji koriste Android operativni sistem. Samo je instalirajte na detetov uređaj i možete da pratite šta dete radi na internetu, koje aplikacije koristi, kuda se kreće, koga poziva ili ko ga zove, kao i to s kim se dopisuje. Možete i blokirati neke aktivnosti.

Aplikacija Kids Place – Parental Control funkcioniše na principu “profila”. Možete da odredite šta vaše dete može ili ne može da koristi i tako kreirate profil. Kada se aktivira profil, dete će moći da koristiti telefon samo onako kako ste vi zamislili. Postoje već spremni profili koje možete izmeniti po vašoj želji. Ova aplikacija je pogodna za manju decu.

Aplikacija Screen Time Parental Control je idealna za roditelje koji žele na vreme da naviknu svoju decu koliko će vremena moći da koriste telefon ili određenu aplikaciju. Pomoću Screen Time Parental Control roditelj može da ograniči vreme korišćenja neke aplikacije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

decapsihijatrijatiktok
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Zglobni Skoč

    Pa dajte deci telefon odmah čim izmile iz mikače i dajte im hladno i vatreno oružje da mlate sa njima dok vas sve ne pobiju, pa i sami sebe.Izem ti roditelje, da nebih sad umesto izraza „izem ti“ upotrebio neki mnogo brutalniji izraz, koji nisu sposobni da na pravi način odgajaju svoju decu, a verovatno ni sami nisu imali odgovarajuću edukaciju od svojih nezrelih i nesposobnih roditelja.Šire se od malih nogu neki Tiktok i drugi „izazovi“, a sve to u cilju zaglupljenja novijih generacija u cilju smanjenja populacije na sve moguće načine, a cilj zaglupljenja je da se što lakše manipuliše novom populacijom.Ovi stariji su već zombirani sa raznim turskim i ostalim serijama prepunih brkatih muškaraca i poniženih žena, gde se promoviše zatucanost ravna sedamnaestom veku.Sve u fazonu, „ja sam pastir a vi ste ovce i morate da me pratite i slušate“.Fb, Instagram,Tiktok, rijaliti emisije pune nepismenih sponzoruša, razne serije i filmovi, sve je to cilj agende zatupljivanja i porobljavanja naroda bez ispaljenog metka, tiha priprema za ono što nam pripremaju već više decenija.Svi ovi izmišljeni virusi i kobajagi ratovi su deo te agende i jeftini izgovori za nošenje brnjice, kao i za veštačke inflacije koje nas satiru sve dublje u ambis koji nema dno.Ali budalama je još uvek najbitnije u svojim bednim životima, ko je koga opalio u zadruzi nego da se probude i konačno urade nešto korisno kako u svoju, tako u u opštu korist čovečanstva.Šaka milijardera se bahati i bogati upravo na takvim budaletinama bez mozga, još neki to i javno izjavljuju i ne stide se toga, jedan od najbednijih primera vam je onaj akrep Mitrović sa Pinka.Da ne idemo dalje, tu su i razni novi „proroci“ poput Bilija i Maska…