Izbegavanje sukoba uz pomoć laži

Sukobi nikome zaista ne prijaju, i veliki je broj onih koji bi ih radije izbegli. Ako je potrebno, i uz pomoć laži. Mada je želja za izbegavanjem sukoba razumljiva, bilo bi dobro, ako je moguće, izbeći i laganje.
Ovo su laži tipa: "Da, mama, uradiću to i to" (a onda uradite onako kako vi mislite da treba, i ostavite majku u srećnom neznanju i u uverenju da ste postupili prema njenom savetu), ili "Veoma smo zadovoljni poslom koji obavljate, ali više ne možemo sebi da priuštimo tu vrstu usluga", ili… Ovakvim lažima izbegavamo neprijatne razgovore i objašnjavanja, nekada tako pokušavamo i da poštedimo tuđa osećanja. Međutim, čestim korišćenjem ove vrste laži, naročito ako se radi o osobama s kojima smo na neki način bliski ili koje su nam na neki način bitne, slabimo odnos s tom osobom, udaljavamo se od nje, što je, nekada, baš ono što i želimo da postignemo – da se distanciramo od te osobe – ali nekada nam to uopšte nije cilj.
Treba se setiti da, kada smo bliski sa nekom osobom, to nije uvek prijatno; odnos s njom će imati i uspona i padova. Ako po svaku cenu, uključujući i laganje, izbegavamo one manje lepe trenutke, udaljićemo se od te osobe, pa će i oni lepi trenuci biti slabiji, odnosi će nam zahladneti. Pored toga, ne treba zaboraviti da postoji mogućnost da budete uhvaćeni u laži, a onda treba snositi posledice – ljude najčešće jako povredi kad otkriju da ih je neko lagao.
Kako izbeći ovu vrstu laži? Pre nego što je izreknete, razmotrite sve opcije, počev od otvorenog priznanja istine ("Ne, mama, neću to da uradim, besmisleno je"), pa do totalne izmišljotine, i vidite koja vam se opcija najviše sviđa. Ako je ta opcija laž, to bi moglo da znači da baš i ne cenite blizak, pošten odnos s tom osobom, o čemu bi svakako valjalo razmisliti (ne kažemo da je to automatski za osudu, samo da je nešto o čemu bi trebalo razmisliti, zašto je to tako). A moguće je da ćete se setiti kako da kažete istinu, a da ipak izbegnete sukob.
Kako to učiniti? Možete pokušati da istinu iskombinujete s nečim što će se toj osobi dopasti. Recimo, kažete majci da zaista cenite njeno mišljenje, navedete primer kada ste postupili po njenom savetu i stvarno je super ispalo, ali da se u ovom slučaju ne slažete s njom. To bi moglo da joj olakša da prihvati istinu.
Lakše je slagati? Sigurno da jeste. Međutim, niko nije ni rekao da je lako imati blizak, iskren odnos s nekim, a to su oni odnosi kakve zaista vredi imati i kojima laganje nimalo ne doprinosi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

lažstrategijaziveti zivot
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Nataša Gajić

    U međuljudskim odnosima neki neodređeni odgovori po pitanju stava koji zauzimate o nekom ne toliko bitnom pitanju koje se ipak poteže, recimo reda radi ili iz navike; pa onda dvosmisleni, ali zato ne manje zanimljivi i intrigantni potezi u najavi koji se možda neće ni odigrati;u cjelini uzev, govor između redova koji može da se tumači na više načina, a ne vrijeđa inteligenciju ni jedne ni druge strane, a drži neophodnu distancu u odluci koja se tiče ipak samo vas, a doprla je greškom do tuđih ušiju… Sve to i mnogo štošta iziskuje pravilnu reakciju i izbjegavanje sukoba koje je u takvim i sličnim slučajevima samo prazna priča bez ikakvog efekta, osim što će vas možda asocirati samo da nešto mudro preduzmete, što prije završite razgovor koji ničemu ne vodi niti bilo šta mijenja, i prepustite se sami sebi, što će reći snazi samostalne odluke u važnom poslu koji se ipak tiče samo vas i lične spretnosti ne samo u njemu, nego i da se isto tako i izvučete iz neugodne situacije kao što je beskonačna polemika sa drugim ili sa samim sobom.